Česká fotbalová reprezentace se střetla v přímém souboji o postup do čtvrtfinále s domácím Polskem. Po urputném boji se nakonec radovali Češi, když po Jiráčkově trefě vyhráli 1:0.

Trenér Bílek neměl na klíčový zápas k dispozici kapitána českého výběru Tomáše Rosického, i bez něj se nakonec podařilo uspět. Češi navíc vzhledem k výsledku druhého utkání mezi Ruskem a Řeckem vyhráli skupinu. Ruský tým zaváhal a po prohře 1:0 postupují na jejich úkor právě Řekové.

Zápas jsme sledovali on-line, glosovali komentátoři HN Jindřich Šídlo a Petr Honzejk.

Sestavy:

Česko: Čech – Gebre Selassie, Sivok, Kadlec, Limberský – Hübschman, Plašil – Jiráček, Kolář, Pilař – Baroš.

Polsko:  Tyton - Piszczek, Wasilewski, Perquis, Boenisch - Blaszczykowski, Dudka, Murawski, Polaňski, Obraniak - Lewandowski

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
20:23
Postřeh Petra Honzejka

Zdravím Vás společně se spolukomentátorem Jindřichem Šídlem, který se mimochodem včera oženil, což mě dává příležitost požádat Petra Čecha, aby na chvíli zapomněl, že Jindra fandí Arsenalu a udělal mu radost. Například tím, že na rozdíl od předcházejích zápasů aspoň něco chytí.

20:25
Od našeho reportéra ze stadionu

Stadionem obíhají tři mexické vlny najednou. Fanoušci jsou na zápas hodně natěšení, Poláci budou mít v zádech frenetickou podporu.

20:25
Postřeh Jindřicha Šídla

Děkuji oběma Petrům. Jistě, že existují i jednodušší úkoly než hrát rozhodující zápas o postup bez Rosického a s Barošem, ale možná nás dnes čeká jeden z nezapomenutelných večerů. Jen ještě nevíme, co to bude znamenat.

20:31

Mimochodem, pokud se zápas nebude vyvíjet podle našich představ, navrhuji v poločase konfrontaci a vyzkoušení poloviny polského týmu, v němž je kdokoliv, jehož babička někdy přejela přes Varšavu, z jejich "rodné řeči". To by mělo klapnout, pokud Poláci nebudou žádat na oplátku totéž.

20:32

Ráno jsem na vlastní oči spatřil desetiletého chlapce navlečeného do dresu Milana Baroše. Spatřuji v tom znamení. Jen si nejsem jistý jaké.

20:33

Nad tím bycho se měli zamyslet, Petře. Podle mě je to námět pro Fond ohrožených dětí.

20:34

Jindřichu, já Milanovi věřím. To, že se jeho kurz na nejlepšího střelce šampionátu propadl na 1:250 nic neznamená.

20:35

Na stadionu ve Vratislavi prší. Není se co divit, celý den tu bylo veliké horko.

20:38

Zcela vážně, Poláci mají objektivně lepší tým, než Češi. Velmi bych si přál, kdyby se dnes držel zpátky zejména jejich střelec Lewandowski. Už jen proto, že jeho cena stoupá každým dalším zápasem na Euro a jedním z hlavních zájemců o 23-letého Poláka je právě teď Arsenal...

20:39

K věci: Musíme jít rychle do vedení! Jako ročník 1969 bych se nerad dožil mementu, kdy budu muset začít fandit Rusku.

20:40

Ach, ve Wroclawi prší, i živly jsou proti nám!

20:42

Bílek zpívá hymnu. Doufám, že to někdo u lavičky natočil na mobil. Na YouTube by to mělo potenciál chilského pera Václava Klause.

20:44

Pojďte, chlapci!!!

20:45
Utkání právě začalo

1.minuta Poláci rozehrávají a utkání o vše začíná. Oba týmy přistoupili k zápasu opatrně.

20:46

2.minuta Po standardní situaci Poláci hned zahrozili! Nůžkami se blýskl Dudka, jeho pokus však skončil v boční síti.

20:48

Jedem! V historii evropských šampionátů se jen jednou stalo, že by domácí tým nepostoupil ze skupiny. Pojďme tu statistiku rozstřílet na mraky!!!

20:48

4.minuta  Gebre Selassie se protáhl po pravém křídle a připravil střeleckou pozici pro Pilaře. Ten ale zakončení z první nezvládl. Oba týmy tak měli hned v úvodu utkání brankové příležitosti.

20:50

Je to dobré. Petr Čech tentokrát chytá i střely, které jdou mimo.

20:51

Jaj. Ale pro Pilaře to byl strašně těžký kop. Vůbec se mi nelíbí nesportovní chování polských fanoušků. Proč nám dnes nefandí tak jako v minulých zápasech?

20:52

7.minuta Utkání se hraje v obrovksém tempu. Čech teď musel včasným vyběhnutím hasit šanci Blaszczykowskiho.

20:53
Řecko - Rusko 0:0

V souběžně hraném druhém utkání skupiny se v šesté minutě poprvé dostali do velké šance fotbalisté Řecka. Kastsuranis se po rohu dostal k hlavičce u bližší tyče a Malafejev jen tak tak jeho pokus dokázal vyrazit.

20:54

Konečně, na tenhle Čechův zákrok jsme čekali dva zápasy.

20:54

10.minuta Po obrovské chybě Jiráčka prchal na naší branku Lewandowski, v tísni ale vystřelil mimo.

20:56

Děkuji Lewandowskému, že mě zatím vyslyšel. Těším se na jeho první gól Čehovi na Emirates stadionu.

20:57

12.minuta Poláci hrají s chutí a Češi tak nebezpečné situace řeší až za pomoci faulu. Limberský za ten svůj dostal žlutou kartu. Z následující standardky se dostal k odraženému míči Dudka a jen těsně minul.

20:59

Netušil jsem že Sivok a Gebresellasie jsou dnes na hostování v polském nároďáku.

20:59

14.minuta Napadání Poláků dělá české rozehrávce problémy. Po Sivokově odkopu se Poláci ihned dostali do šance, naštěstí ale opět mířili nad.

21:01

16.minuta Absence Tomáše Rosického je skutečně znát, česká záloha neudrží míč a Poláci tak mají přechod mnohem snadnější.

21:02

18.minuta Jestli se před utkáním očekávala defenzivní bitva, skutečnost je opačná. Oba týmy se snaží ihned po převzetí míče útočit, Poláci ale mají jasně navrh.

21:05

Mohl by našim někdo vysvětlit, že existují i přihrávky dopředu, přesně a po zemi? A někdy i v kombinaci všech tří možností?

21:05

21.minuta  Češi jsou zatlačeni hluboko na vlastní polovině a míč drží spíše sporadicky. Boenish teď prověřil Čechovu pozornost z velké vzdálenosti.

21:07

22.minuta A další příležitost Poláků. Po centru do vápna hlavičkoval kanonýr Lewandowski, trefil ale jen Čechovu náruč.

21:07

V souběžně hraném utkání přebírají Rusové iniciativu. V dobrých pozicích ale z hranice vápna netrefili bránu Keržakov ani Aršavin.

21:08

Česká fotbalová diplomacie by měla zapracovat na zavedení oddechového času během poločasu.

21:09

24.minuta Utkání dostává schematický průběh, Poláci útočí, Češi se braní.

21:10

25.minuta Češi se na chvíli podívali na útočnou polovinu, ale zatím chybí jakákoliv kombinace. Limberský centroval do vápna, Poláci ale míč odvrátili a chvíli na to už letěla střela na Čecha.

21:11

27.minuta Hra trochu ztratila své tempo, česká obrana si alespoň na chvíli odpočinula.

21:13

28.minuta Aktivní Pilař s Limberským vybojovali rohový kop, z něhož hlavičkoval Kolář. Jeho pokus ale skončil vysoko nad brankou.

21:15

Barošův ofsajd mám formálně připomněl, že Milan je většinu zápasu v postavení mimo hru.

21:15

Ať se dnes stane cokoliv: český tým nutně musí najít do budoucna klasického středního záložníka, playmakera. Rosickému bude v říjnu 32 let. Jisté je, že dneska tam nikdo takový nehraje.

21:16

32.minuta  Češi trochu zklidnili hru a postupným útokem se dostali na útočnou polovinu. Polská obrana ale uzavírá jakákoliv okénka a nedovolí ohrožení Tytonovy branky.

21:18

33.minuta Pilař je jedním z mála českých hráčů, kteří ohrožují polskou obranu, často je však v útoku sám proti několika obráncům.

21:20

Napadá mě, že takhle úporný, nepřetržitý déšť jsme naposledy viděl ve filmu SEDM. Děj byl drsný, pointu raději prozrazovat nebudu.

21:20

35.minuta Češi se dopouštějí obrovského množství ztrát a Poláci tak mají snadnou rozehrávku do nezorganizováne českého valu.

21:21

37.minuta Plašil předvedl jednu ze svých výstavních kolmic vzduchem, Barošovi chyběli k míči centimetry!

21:22

Milan má strašlivou smůlu. My taky.

21:24

Tak to byl přesně ten decimetr, který Baroš ztratil na výpravách do Kozičky.

21:24

40.minuta Češi mají úsek, kdy drží míč a nepouští Poláky do hry, nadějně pálil Plašil. Polští fanoušci pískají.

21:26

41.minuta Obrovská šance Pilaře! Při prvním pokusu trefil Plašila, jeho dorážka ale letěla přímo do náruče Tytona.

21:27

Ale při Plašilově střele to mohl být klasický Milanův moment: kdyby zase nestačil uhnout, jako třeba na Letné proti Německu před pěti lety.

21:28

43.minuta Pilař se opět uvolnil a z levého křídla tvrdě vypálil. Trefil však prvního obránce a Češi budou zahrávat rohový kop.

21:29

44.minuta Z rohové kopu se míč dostal k Sivokovi, ten v obležení několika obránců nedokázal zakončit.

21:30

45.minuta Závěr poločasu patřil Čechům a na Polácích je vzhledem k vyrovnanému stavu vidět nervozita.

21:31
Konec prvního poločasu
21:31

Prozatím konec cvičení v negativismu. Poločas jsme dohráli ve velké pohodě a polská alterega Šídla a Honzejka zřejmě začínají být trochu nervózní.

21:33
Milan Mikulka, ambasador defenzivního fotbalu

Výsledek zatím supr. Snad se konečně dočkáme zápasu bez branek !

Jindřichu, místo hledání playmakera bych se díval po nových becích a defenzivních záložnících.

A téma Baroš - v Liberci náš Fanklub defenzivního fotbalu poslechli a dali útočníka Nezmara na stopera. A hned to přineslo ovoce v podobě titulu. Podobný tah doporučujeme i v případě Baroše.

21:33
Řecko - Rusko 1:0!

Na konci prvního poločasu se v souběžně hraném utkání trefil Jorgos Karagunis, který z ojedinělého brejku z úhlu propálil brankáře a posouvá Řecko při současné konstalaci výsledků na druhé místo právě před českou reprezentaci.

21:34

No. Na konci půle jsme nasadili na tomto šampionátu svoji klasickou obávanou drtivou sedmiminutovku. Ale upozorňuju, že hrajeme s Polskem a v případě postupu bychom zřejmě dostali Němce, což by asi většině týmu připomínalo chvíli, kdy se v dětství poprvé posadili na Matějské na řetízkáč.

21:38

Hlavně se teď nenechat zblbnout Řeckem a nehnat se dopředu za vstřelením gólu. Protože to dopadne akorát tím, že dostaneme dva.

Je velká šance, že Rusové srovnají. My bychom měli čekat 88. minuty, pak tam na ten jeden gól poslat Lafatu.

21:41

Jindřichu, nepředbíhej. Postup zatím visí stejně vysoko jako kabina ruského kola na Kočkově matějské. Za stavu 0:0, kterým i mimochodem zatím žádný zápas na euru neskončil, nám to mohou Rusové dost zkomplikovat. Pravda, stačí jejich ""neprohra." V prvním poločase s Řeckem ale ukázali, že také umí nedávat pozor, jestli mi jako rozumíš.

...a prohrávají 0:1, což by se jim asi za jiných okolností tak úplně nestalo.

21:41

Řekové vedou nad Ruskem 1:0. Žádám Aršavina, aby splatil všechny své dluhy z Arsenalu a nějak tuhle nepříjemnost vyřídil.

21:47

Petře, vzpomeň, co říká předseda Pelta: Když rozhodčí pískne do píšťalky, peníze už nic nezmůžou.

21:48

46.minuta Češi mají v úvodu druhé půle míč a vybojovali rohový kop.

21:49

47.minuta Pilař s Barošem udrželi míč na levé straně, následný centr Poláci odvrátili.

21:50

48.minuta A opět Pilař. Aktivní křídelník byl zastaen tvrdým zákrokem, za který Polaňski vidí žlutou kartu.

21:51

Máš pravdu Jindro. Peníze podle našich ekonomických zpravodajů Řekové už snědli. Možná ale slíbili, že místo eura zavedou převoditelný rubl.

21:51

50.minuta  Limberský sprintoval od vlasního vápna a zastavil ho až poslední polský obránce, který míč odkopl na roh.

21:53

52.minuta Češi se exekucí vlastního autového vhazování zahnali pod tlak, Čech ale stihl odkopnout na Baroše, jehož fauloval Wasilewski. Další žlutá karta ukazuje, že Poláci začínají být nervózní.

21:56

54.minuta Limberský si narazil s Plašilem a z úhlu střílel přes obránce. Toho sice prostřelil, míč však skončil za brankou.

21:56
Řecko - Rusko 1:0.

V 51. minutě si Rusové vytvořili první větší šanci na vyrovnání. Po Aršavinově nabídce pálil těsně vedle Širokov.

21:57

Já to teda řeknu, když se k tomu kolega Honzejk nemá: Milan Baroš dnes bojuje. Asi i sám se sebou, ale o to to má těžší.

21:58

Je to tak. Teď by potřeboval nějaký dobrý míč. Třeba od Rosického...

21:59

Ano, Petře, nebo od Tondy Panenky.

21:59

57.minuta Češi stále více drží míč, Poláci už ani nenapadají.

22:00

59.minuta Pilař opět pozlobil polskou obranu, zastavil ho až druhý obránce za cenu faulu, Poláci si čím dál více vypomáhají nedovolenými zákroky.

22:02

Hrajeme nešpatně. Ale všechno marné, pokud se Rusové rozhodli poskytnout Řecku internacionání pomoc. Proti tomu je jediný protijed: Vyhrát.

22:03

61.minuta Limberský přešel přes svého strážce a těsně před vápnem byl faulován. Další žlutá karta a standardka s dobré vzdálenosti.

22:04

Mám konstruktivně konsensuální návrh: zvítězit a okamžitě vyřadit Rosatom ze soutěže o dostavbu Temelína. Ale teď hrají Češi opravdu svůj nejlepší fotbal na mistrovství.

22:05

63.minuta Další nedovolený zákrok z polské strany. A opět to byl Dudka, který se podepsal i pod několik předchozích faulů. Standardní situace ale českému týmu nejdou.

22:06

64.minuta Pilař je skutečně nezastavitelný a musel být opět zastaven faulem. Po centru ze standardky hlavičkoval opět Sivok, trefil ale jen polského brankáře!

22:07

Ono to půjde a ne že ne!

22:09

67.minuta Poláci ztratili kontrolu nad vývojem zápasu, snaží se je povzbudit alespoň zpívající fanoušci. Vratislavský stadion se otřásá v základech.

22:10

68.minuta Češi teď dělají Polákům problémy! Jiráček připravil pozici Barošovi, který se pokusil z dálky překvapit. Po pravé straně mu ale nabíhal Gebre Selassie, který mohl běžet sám na brankáře.

22:12

70.minuta Polákům jakoby docházeli síly. V útoku nejsou schopni žádné kombinace.

22:13

Tohle je duch Plzně z loňského podzimu. Nic není nemožné. Ten trenér se jmenuje Pavel Vrba, kdyby snad někdy bylo potřeba.

22:13
Češi vedou 1:0!

72.minuta Petr Jiráček se opět trefil a opět to je obrovsky důležitý gól! Hübschman založil akci a vyslal Baroše. Ten posunul Jiráčkovi, který si ještě přehodil míč kolem obránce na pravou nohu a pod Tytonem zakončil.

22:15

Pískej konec !

Hübschman je na defenzivním štítu hodně dobrý. I Pilař ukazuje, že umí zabojovat dozadu. Teď udržet 1-0.

22:15

Plzeň!!!!!

Naprosto zasložené! takhle na tu internacionální pomoc sborné komandy! čtvrtfinále Německo-Řecko je nutné zabránit už kvůli situaci v eurozóně!

22:16

Ji-rá-ček!!!! a je to úplně zasloužené. i pro Baroše!

22:18

76.minuta Poláky teď tlačí čas a je na nich vidět zbrklost. Zato Češi hrají s neobvyklou pohodou a suverenitou.

22:18
Řecko - Rusko 1:0

Češi sice mají postup ve vlastní režii, ale nesmí inkasovat branku. Řekové totiž stále vedou a málem své vedení zdvojnásobili. Tzavellas ale z přímého kopu trefil tyč!

22:19

77.minuta Češi v posledních momentech vyloženě deptají polskou obranu. Pilař tak opět vybojoval faul v sympatické vzdálenosti. Hlavičkoval opět kdo jiný, než Sivok.

22:21

80.minuta Po rohovém kopu Polska zůstal ležet na trávníku Petr Jiráček, kterého střela trefila přímo do hlavy. Doufejme, že střelec našho jediného gólu bude v pořádku.

22:23

Vůbec nechápu ty, kteří tvrdili, že bez Rosického český tým netrefí ani z wroclawského nádraží do hotelu.

22:24

Jindro, tys tam byl, tak posuď jestli je to takový problém?

22:24

Je to asi deset minut pěšky, Petře. Žádná sranda.

22:25

83.minuta Český tým střídá, otřeseného Jiráčka nahradí obránce Rajtoral a čeští fanoučci svému střelci aplaudují.

22:27

85.minuta Čas se pomalu krátí a začíná se objevovat polský tlak. Češi se v jedenácti stahují před míč, přesto měli na mále. Wasilewskiho hlavička končí nad brankou. Polský hráč byl navíc v postavení mimo hru.

22:29

87.minuta Další střídání na české straně. Do hry se podívá bojovník Rezek, odchází Pilař, který stejně jako předtím Jiráček zanechal v zápase výraznou stopu.

22:29

Řecko nad Ruskem stále vede 1:0. Běží 84. minuta a Dzagojev po krásném centru Aršavina jen těsně minul bránu. Rusové musí dát branku, v této chvíli jsou totiž oni, kdo nepostupuje společně s Poláky ze skupiny.

22:31

Tohle není úplně nejvhodnější zápas pro muže v našem věku, Petře. Doporučuji konzultaci s kardiologem.

22:31

Jiřáčkovi tleskalo celé Česko! Mimochodem - jestli řecké vedení v druhém zápase vydrží, pošle autor našeho gólu domů Rusy. O čemž se bude zpívat stejně jako o tom, že "Plzeň osvobodil Patton" Jindřichu, k tvé poznámce o kardiologovi. ještě pět minut a mam ho tam. Infarkt myslím.

22:32

90.minuta Poláci několikrát zahrozili ve vápně, Sivok s Kadlecem ale akce spolehlivě zastavují. Bílek si navíc přichystal další střídání. Odchází Baroš, který také odvedl dobrý výkon. Nahradí ho Pekhart.

22:34

I já Milanovi Barošovi tleskám. Nepamatuju si, kdy jsem to udělal naposledy. Ale dnes jo.

Moje tradiční výzva: pískej konec!

22:35

90.minuta +4 V českém vápně je teď téměř 20 hráčů, Poláci se marně snaží vyrovnat. Pravda je však taková, že ani remíza jim postup nezajistí.

22:36

90.minuta +4 Neuvěřitelná akce na závěr! Limberský vyhlavičkoval míč letící do branky!

22:37
Rozhodčí odpískal konec zápasu
22:38

Tři poznatky a jedna otázka. Jde to bez Rosického. Milan Baroš umí hrát fotbal. Tenhle tým má sílu. Je tohle možný?!

No ale pokus připravit se o postup pět minut před koncem, to byl zase dar mému kardiologovi. a možná kardiochirurgovi.

22:40

Jak vidno, 1-0 bohatě stačí. A to nám i Řekům. Je dobře, že dosud ofenzivní Poláci i Rusové na Euru končí.

Je třeba pochválil i slovy Čapka "penzum práce", které na šampionátu odvádějí Pelta+Damková.

22:40

Přátelé, tuhle skupinu jsme vyhráli. A po dnešku zaslouženě. Kdo tomu věřil? Já ne.

Zkusím to po vzoru anglických komentátorů: "Czech republic have reached the Promised Land!" Čsko postupuje po osmi letech do čtvrfinále velkého turnaje. Děkuji všem a přeji pěkný večer.