Italové dnes potřebují k postupu do čtvrtfinále fotbalového šampionátu zvítězit nad Irskem, které už je bez šancí na postup, ale zároveň musejí doufat, že souběžně hraný zápas mezi Chorvatskem a Španělskem neskončí remízou 2:2 nebo vyšší. V tu chvíli by byla Itálie vyřazena.

Italové se dokonce bojí toho, že se Chorvatsko se Španělskem na nerozhodném výsledku domluví. Hráči z Apeninského poloostrova se totiž na ME v podobné situaci ocitli i před osmi lety. V posledním utkání sice porazili Bulhary, ale Dánům a Švédům stačila k postupu ve vzájemném souboji remíza 2:2, a přesně tak zápas i skončil.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
10:37
Bouřka v Doněcku poznamenala trávník, nesmí se na něm ani trénovat

Fotbalisté Ukrajiny ani Anglie nesmějí po páteční průtrži mračen až do úterního vzájemného zápasu na evropském šampionátu trénovat na stadionu v Doněcku. Nařídila to UEFA, aby promáčený trávník Donbass Areny uchránila. Angličané proto zůstanou ještě dnes v Krakově, kde mají na ME své sídlo, a na Ukrajinu odletí až později.

11:12
Rosický se odjel léčit do Prahy

Kapitán české fotbalové reprezentace Tomáš Rosický opustil v neděli tým a vydal se léčit zraněnou achilovku do Prahy. K týmu se má vrátit zítra. Rosický připustil, že momentálně není příliš pravděpodobné, že by se dal do čtvrtečního čtvrtfinále do pořádku. "Šance je, ale není veliká," řekl jednatřicetiletý záložník londýnského Arsenalu.

11:27
Portugalský kouč: Netvrdíme, že jsme favority

Portugalský trenér Paulo Bento čeká ve čtvrtfinále s českým týmem těžkou bitvu. "Netvrdíme, že jsme favority, protože to nebude lehké. Musíme pokračovat v započaté práci a kvalitě, kterou jsme doposud předváděli. Potom možná dokážeme postoupit do semifinále," uvedl.

Podobný názor mají i hráči. "Budeme mít čas přemýšlet o České republice. Samozřejmě musejí mít dobrý tým, protože také postoupili do čtvrtfinále. Teď ale budeme odpočívat a snažit se využít volný den k doplnění energie," řekl obránce Joao Pereira.

11:30
Nizozemský celek po neúspěchu trenéra nezmění

Bert van Marwijk zůstane i po nepovedeném vystoupení Nizozemska na mistrovství Evropy trenérem reprezentačního týmu. Předseda nizozemské národní fotbalové asociace Bert van Oostveen mu vyjádřil i po překvapivém vyřazení v základní skupině Eura podporu.

12:17
Dánský trenér i po vyřazení chválí svůj tým

"Musíme být zklamaní, že jsme vypadli, ale rozhodně nejsem zklamaný z výkonu týmu. Odvedli jsme tu tři fantastické výkony, ale soupeři zkrátka byli lepší," řekl trenér dánských fotbalistů Morten Olsen, jehož tým po nedělní porážce 1:2 s Německem na Euru skončil.

Předtím Dánové vyhráli 1:0 nad Nizozemskem a prohráli 2:3 s Portugalskem. "Hráli jsme proti světové elitě a do poslední chvíle jsme bojovali o postup. K tomu bychom ale potřebovali mít více štěstí," řekl Olsen. "Odehráli jsme skvělý turnaj, ale rozhodovaly malé detaily, které jsme nezvládli. Přesto jsme udělali dobrý dojem," dodal.

14:06
Fyzioterapeut Kolář o Rosickém: Je to otevřené

Fyzioterapeut Pavel Kolář, v jehož péči je nyní v Praze kapitán české fotbalové reprezentace Tomáš Rosický se vyjádřil k případnému startu Rosického ve čtvrtek proti Portugalsku: "Je to otevřené. Jakýkoli nález na Achillově šlaše je signálem závažného problému. Nasadili jsme další účinnou léčbu. Každopádně platí, že tento typ zranění je výrazně nepříjemnější pro fotbalisty než třeba pro hráče ledního hokeje," řekl Koláře pro aktualne.cz. Podle serveru má Rosický v achilovce zánět.

15:44
Polských fanoušků na tréninku Čechů rapidně ubylo

Zdá se, že se fotbalová horečka postupně vytrácí i z Vratislavi. Zatímco tři předchozí "otevřené" tréninky české reprezentace sledovaly pokaždé nejméně tři tisícovky diváků, na dnešní přípravu národního týmu na stadionu v Oporowské ulici jich dorazila jen necelá stovka.

16:40
Bendtner dostal trest za nedovolenou reklamu

Dánský útočník Nicklas Bendtner dostal pokutu za nedovolenou reklamu na spodním prádle. Kmenový hráč Arsenalu si ve druhém utkání na turnaji po vstřelené brance proti Portugalsku vytáhl dres a stáhl trenýrky tak, aby bylo vidět logo sázkové kanceláře.

Nyní za to dostal pokutu ve výši 100 tisíc eur a trest na jeden zápas. Vzhledem k tomu, že Dánové včera z Eura vypadli, odpyká si Bendtner trest až v nadcházející kvalifikaci na mistrovství světa.

17:45
Platini se zlobí na Chorvaty

Prezident UEFA Michel Platini se rozzlobil na chorvatské fanoušky, kteří podle něj vrhají špatné světlo na evropský šampionát. "Jde tu o výchovu a nějakou úroveň. Nemůžou se hájit nacionalismem, ten je ve všech zemích. Už jediný případ rasismu je příliš," řekl důrazně Platini.

17:51
Polská ministryně vyzvala šéfa svazu k demisi

Joanna Muchová, polský ministryně sportu, dnes vyzvala šéfa národního fotbalového svazu Grzegorze Lata k rezignaci. Lato podle ní nese zodpovědnost za špatné výkony polské reprezentace, která na domácím šampionátu skončila na poslendím místě skupiny.

Lato dříve prohlásil, že z funkce odstoupí, pokud Polsko do čtvrtfinále nepostoupí. Muchová nyní chce, aby slib dodržel. Kvůli neuspokojivému výsledku už skončil trenér Franciszek Smuda, jenž rezignoval ihned po utkání s Českem.

18:52
Anglie řeší dilema, koho postavit k Rooneymu

Kouč anglické reprezentace Roy Hodgson řeší dilema, zda k Waynu Rooneymu, jenž úvodní dva zápasy musel vynechat kvůli disciplinárnímu trestu, postaví do duelu s Ukrajinou útočníka Liverpoolu Andyho Carrola, či Rooneyho spoluhráče z Manchesteru United Dannyho Welbecka.

"Jsou to samozřejmě problémy, které by rád řešil každý trenér. Všichni naši hráči totiž zatím hrají skvěle," usmíval se na tiskové konferenci lodivod Albionu Hodgson.

19:55
Chorvatsko - Španělsko

Základní sestavy:

Chorvatsko: Pletikosa - Strinič, Čorluka, Schildenfeld, Vida - Pranjič, Rakitič, Vukojevič, Modrič, Srna - Mandžukič

Španělsko: Casillas - Arbeloa, Piqué, Ramos, Alba - Iniesta, Xavi, Alonso, Busquets, Silva - Torres

19:58
Itálie - Irsko

Itálie: Buffon - Abate, Chiellini, Balzaretti, Barzagli - Motta, Marchisio, De Rossi, Pirlo - Cassano, Di Natale

Irsko: Given - O'Shea, St Ledger, Ward, Dunne - McGeady, Whelan, Andrews, Duff - Doyle, Keane

20:45
Oba zápasy začaly

Obě utkání skupiny C byla rozehrána.

20:50
Chorvatsko - Španělsko 0:0

4. minuta: Španělé vstoupili do zápasu aktivně. Po rohu Xaviho však hlavičkoval hodně nepřesně Torres.

21:01

13. minuta: Chorvati zatím pozorně brání a navíc dobře a důrazně napadají, tudíž se favorit z Pyrenejského poloostrova nemůže dostat ke své tradiční kombinační hře.

21:06
Itálie - Irsko 0:0

15. minuta: Italové si soupeře připravují. Několikrát byli v jeho pokutovém území. I když tento pobyt nevyústil v šanci, nátlaková hra favorita vypadá, že by se mohla ujmout. Irové spoléhají na kontry, nic vic.

21:11

24. minuta: Piqué se vydal z postu stopera až k soupeřově vápnu, odtud ale vypálil lehce nad Pletikosovu bránu.

21:17

29. minuta: Silva měl dvě velké šance, v obou případech se ale vyznamenal chorvatský gólman Pletikosa. Skóre je tak stále bez branek.

21:18

30. minuta: Hra je najednou výrazně jiná, aktivnější je Irsko. Šance také nemělo, ale zkouší ohrozit branku protivníka hlavně vzduchem a ze standardních sitaucí. Italský trenér Prandelli burcuje hráče, aby se vrátili k lepšímu úvodu utkání. A Di Natale ho vyslyšel - trefil rameno St. Ledgera. Mířit víc vlevo, byl by to gól.

21:24
Itálie - Irsko 1:0

35. minuta: Krátce poté, co Di Natale z hodně ostrého úhlu málem dal gól, kopali Italové roh. Pirlo posadil míč na hlavu Cassana, nabíhajícího na přední tyč, a přestože si Given na balon sáhl, od jeho ruky se odrazil do brány!

21:26
Postupová matematika

Za současné situace jde z prvního místa Itálie, ve čtvrtfinále by ji doplnilo Španělsko.

21:34

Poločas. Italové opět ovládli zápas. Tlačili se k irské brance hlavně rychlými kombinacemi, šanci si snažili vytvořit zejména někde v prostoru malého vápna. Defenziva ostrovního týmu je překvapivě propustná, tuhou obranu nasazují až hluboko na vlastní polovině.

21:34

Poločas. Chorvati hráli v první půli zodpovědně a nepouštěli Španěly k jejich obávané kombinaci, natožpak do nějakých vážnějších šancí. Sami však Casillasovu svatyni příliš neohrožují, což budou muset změnit, neboť jsou zatím na nepostupové pozici a remíza jim tedy nestačí.

21:47
Začala druhá půle

Na obou stadionech vstupujeme do druhého dějství.

22:00

57. minuta: Všechny útoky Španělska naráží na pevnou obranu Chorvatů. Ti pak plánují vyrážet do rychlých protiútoků, avšak úřadující mistři světa a Evropy se zatím rychle vrací.

22:02

55. minuta: Není to italský tlak, ale převaha. De Rossi Di Natale a prověřili Givena, jenže bez úspěchu. Zadní řady jihoevropského celku se budou muset obejít bez Chielliniho, jenž se zranil.

22:02

59. minuta: Obrovská šance Chorvatska! Rakitič si naběhl na vynikající Modričův centr z pravé strany a hlavičkou zkoušel prostřelit Casillase. Španělský brankář se ale zaskvěl, následná slabá dorážka Rakitiče už mířila mimo.

22:04

61. minuta: Šichta jediného španělského hrota Torrese skončila, místo něj jde do boje Jesús Navas. Svěřenci kouče Del Bosqueho tak hrají stejně jako na začátku turnaje bez útočníka.

22:15

70. minuta: Itálie má nadále více ze hry, Irové tak nějak dělají, co se dá. Šance nejsou ani na jedné straně. Pirlo vyslal nadějnou střelu z přímého kopu, ale přestřelil branku. Balotelli stále ještě není na hřišti. Rozcvičuje se, jeho zdravotní problémy jsou nejasné.

22:20

75. minuta: Italský útočník Balotelli, jenž byl dvakárt v základní sestavě, ale neprosadil se, posílil sestavu svého týmu, hlavně výškově.

22:21

78. minuta: Fábregas se dostal do dobré střelecké pozice, ale místo zakončení volil jen zasekávačku. Následnou střelu už Chorvati zastavili.

22:24

79. minuta: Brankář Buffon podržel Itálii. Irové rozehráli přímý kop a Andrews vystřelil přízemní střelu vedle zdi. Rychlá reakce italského brankáře udržela jednobrankové vedení jeho týmu. Irové se pod vedením italského trenéra Trapattoniho nadechují k náporu.

22:31
Chorvatsko - Španělsko 0:1

88. minuta: Španělé pravděpodobně posílají Chorvaty domů! Xavi vyslal milimetrově přesný lob za obranu na Iniestu, který ještě před gólmanem posunul míč doprava pro střídajícího Jesúse Navase, jenž zakončil do prázdné brány!

22:34

89. minuta: Irská sestava jde do deseti. Oslabil ji Andrews, vyloučený po druhé žluté kartě.

22:34

Španělsko je nyní v čele skupiny, Italové drží druhou příčku. Avšak Chorvatům stále stačí jediný gól k tomu, aby postoupili na úkor Italů.

22:36
Itálie - Irsko 2:0

90. minuta: Balotelli se v souboji prosadil polonůžkami. O'Shea neměl šanci ho uhlídat. Italský útočník chtěl lavičce sdělit, co si myslí o svém nasazení do zápasu až v roli náhradníka, ale spoluhráči jej včas umlčeli.

22:38

Konec zápasu. Balotelli ještě jednou vystřelil, ale jeho rána byla tečovaná.

22:38

Konec zápasu. Chorvati ještě měli v závěru standardní situaci, na kteoru si naběhl i brankář Pletikosa. Německý sudí Stark ale po centru viděl faul Jelaviče.

22:40
Konečné pořadí

Španělé mají 7 bodů a postupují z prvního místa, Italové nakonec skončili druzí. Chorvatům, kterým stačil k postupu jediný gól, končí třetí, Irové jsou bez bodu poslední.