Olympijskou vítězkou ve vrhu koulí je Novozélanďanka Valerie Adamsová. Ta sice skončila druhá, ale vítězná Naděžda Ostapčuková z Běloruska dopovala a pořadí se tak změní. Na stříbrnou pozici se posune Ruska Jevgenija Kolodková, její bronz připadne Číňance Kung Li-ťiao.

Desátý případ, první medailista

Jednatřicetiletá Ostapčuková se tak podle agentury SID postarala o desátý dopingový případ během her, poprvé se diskvalifikace týká medailisty.

Mezinárodní olympijský výbor uvedl, že bývalá mistryně světa a Evropy Ostapčuková byla poprvé testována den před soutěží a podruhé den po ní. Přítomnost zakázané látky vykázaly oba vzorky.

"Nařídili jsme Běloruskému olympijskému výboru, aby co nejdříve vrátil medaili, diplom a odznak pro medailistu, které sportovkyně dostala," oznámil Mezinárodní olympijský výbor.

Ostapčuková vyhrála přesně před týdnem koulařskou soutěž díky vrhu 21,36 metru a Adamsovou porazila o 66 centimetrů. V červenci na mítinku doma v Minsku zaznamenala výkon 21,58, což byla nejdelší vzdálenost pod otevřeným nebem od roku 1998.

"Naprosto nemám slov. Asi mi bude chvíli trvat, než to zpracuju," uvedla v tiskovém prohlášení po diskvalifikaci Ostapčukové nová vítězka Adamsová. "Zároveň je to povzbuzení pro sportovce, jako jsem já, kteří jsou čistí, že tento systém funguje a dopingoví podvodníci jsou chytáni," dodala sedmadvacetiletá Novozélanďanka.

Trojnásobná mistryně světa Adamsová, jež několik let závodila pod vyvdaným jménem Viliová, tak má z osmi velkých akcí od roku 2007 sedm zlatých medailí. Jedinou porážku ji uštědřila na halovém MS 2010 právě Ostapčuková.

Druhý doping přímo v Londýně

Před Ostapčukovou byl jediným sportovcem diskvalifikovaným za doping po soutěži v Londýně americký judista Nick Delpopolo, jenž kvůli stopám marihuany ve vzorku moči přišel o sedmé místo v kategorii do 73 kg. Ostatní přistižení měli pozitivní test v přípravném období.

Bělorusové poslali domů z Londýna ještě před soutěží kladiváře Ivana Tichona po upozornění Mezinárodní atletické federace, že se v jeho vzorcích odebraných v minulosti objevily zakázané látky