O špičkové zahraniční studenty se začíná soutěžit. Počet studentů se zájmem o studium v zahraničí totiž stále narůstá a zahraniční vysoké školy to jen těší. V současné době studují jinde než ve své rodné zemi téměř 4 miliony studentů, což je za posledních deset let dvojnásobný nárůst. Česká republika jen na program Erasmus vyslala již padesát tisíc studentů. A zájem stoupá i o asijské university.

Mnoho studentů po celém světě dnes míří na jedny z nejlepších univerzit dálného východu, například na Národní univerzitu v Singapuru nebo na Hongkongskou universitu. V oblibě je také Austrálie, prý nejlepší země pro život. Zde žebříčky vede, ve světě padesátá sedmá, Melbournská universita.

Dále se jezdí do Francie a do latinských zemí, především do Španělska. A samozřejmě největší zájem je a vždy byl o studium ve Spojeném království či v USA, kam se jezdí jak na kratší studijní pobyty, tak za získáním diplomů na jedněch z nejlepších světových univerzit.

Studium v zahraničí může zkusit téměř každý schopný student. Důležité je ale na nic nezapomenout. Prvním důležitým bodem jsou termíny. Ty se samozřejmě odvíjí od jednotlivých zemí a jednotlivých univerzit. Třeba na anglické univerzity Oxbridge (Oxford a Cambridge) musí uchazeč podat přihlášku už v polovině října, zatímco na ostatní britské univerzity stačí přihláška v lednu. Na amerických univerzitách se běžné přihlášky podávají do konce kalendářního roku a do Austrálie se studenti většinou hlásí koncem listopadu.

Dalším důležitým bodem jsou jazykové certifikáty. Na většině zahraničních univerzit je po studentech požadují. V USA jsou to většinou zkoušky TOEFL (Test of English as a Foreign Language), které ověřují úroveň praktického užívání angličtiny. Ve Velké Británii či Austrálii se často požaduje test IELTS (International English Language Testing System), ale na mnoha univerzitách se uznávají i jiné testy a jednotlivé vysoké školy mají nastaveny i požadavky na výsledek dosažený v testech.

Někdy je akceptováno složení Evropské maturity z Angličtiny, musí však být s výbornými známkami. Testy pak nemusí být vždy požadovány po studentech studujících v daném jazyku již na střední škole, tyto výjimky jsou však udělovány až na základě domluvy.

Jelikož je důležité se v podmínkách a možnostech zahraničního studia správně vyznat a informace dostupné na internetu nejsou vždy bezchybné a především přehledné, rozhodli jsme se vás s TST informovat seriálem zaměřeným na vysokoškolská zahraniční studia. Hned v příštím dílu vám přineseme informace o přijímacím řízení do Velké Británie spolu s rozhovory těch, kteří tam již studují.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist