Pokud patříte k těm, kteří plánují studium na zahraniční univerzitě, jistě jste se již setkali se skutečností, že na internetu nemůžete najít potřebné informace či odpovědi na Vaše konkrétní otázky. Přes velké množství „vygooglených“ výsledků se Vám nedařilo najít co hledáte, nemohli jste se zorientovat anebo Vám chyběla osobní vazba. Navíc se Vám do výsledků zaplétaly nejrůznější reklamy a nabídky zprostředkovatelských agentur. Pokud se v předešlém popisu nacházíte, čtěte dál.
TST se Vám snaží situaci zpřehlednit a proto Vás dnes seznamuje s užitečnou facebookovou stránkou "Studuj v zahraničí". Její motto zní: “Českých studentů v zahraničí jsou stovky a to je stále málo. Nebojte se patřit mezi ně – když jsme to zvládli my, proč ne vy?“ A právě tomuto poselství se stránka věnuje. Nabízí totiž svým fanouškům možnost přímé interakce se studenty, kterým se již splnil nebo se právě plní zahraniční sen.
A nebojte se, že by jich bylo málo. Na zmiňované stránce najdete kontakt na téměř šedesát českých studentů momentálně studujících na bezmála čtyřiceti zahraničních univerzitách. A to nejen na školách z pro studenty velice oblíbených zemí jako jsou Anglie či Velká Británie, ale také z Dánska, Finska, Švýcarska, Německa a mnoha dalších.
Stránka vznikla letos v květnu a v současnosti má přes čtyři sta „likeů“. Založila ji studentka druhého ročníku Univerzity v Cambridge Bára Goláňová. Hledala totiž tou dobou na internetu podobnou iniciativu, ke které by se ráda přidala, ale jako spousta jiných, ani ona nic takového nenašla. Rozhodla se však nenechat to tak a založením "Studuj v zahraničí" poskytla ostatním možnost pomoci tápajícím uchazečům o zahraniční studium z celé České republiky.
Využila k tomuto účelu dostupnosti sociálních sítí, založila stránku a kontaktovala své známé, studující v zahraničí. Na zprávu s odkazem na nově vytvořenou stránku a s žádostí o pomoc téměř hned odpověděli Barbořini přátelé z Cambridge Dan Řezníček a Jan Polášek, kteří se stali administrátory stránky a z USA se neprodleně ozvali i student Collumbijské Marek Svoboda a Šimon Podhajský z Yalu, kteří dnes administrují záoceánskou část stránky.
A jaké výhody poskytuje stránka svým fanouškům? To je jednoduché, kromě již zmiňované osobní vazby a poskytnutí konkrétních zkušeností je také informuje o všech aktualitách a novinkách. Třeba o tom, že je čas začít se připravovat na přijímací zkoušky, jaká stipendia byla letos českým studentům nabídnuta nebo o tom, co se právě děje na zahraničních školách a vůbec všech věcech, které jsou se zahraničním studiem spojeny. Členové "Studuj v zahraničí "jsou ochotni poskytnout Vám veškeré informace a tak Vám například pomoci s přijímacími zkouškami nebo s výběrem vhodného tématu pro esej.
Další z vlajkových idejí stránky je propagovat možnost studia v zahraničí mezi nadanými českými studenty. Mnoho mladých lidí v Česku si totiž může myslet, že na to nemají, nebo že se to týká jen celkem zanedbatelného procenta studujících. Mají taky strach z jazykové bariéry nebo z nedostatku svých akademických schopností. Právě proto se je "Studuj v zahraničí" snaží zbavit obav i nedostatku sebevědomí, protože když jsme to dokázali my...
Iniciativa však rozhodně nemá v úmyslu ustrnout v bodě v jakém se právě nachází. A tak spřádá mnoho dalších plánů do budoucna. Administrátorský tým třeba v současnosti plánuje sérii besed na středních školách o studiu v zahraničí, které by, jak říká Bára Goláňová: „měly ukázat studentům, že je nejen dobré, ale i možné se na prestižní univerzity v zahraničí hlásit.“
Přednášky by přitom navíc měly probíhat především na státních gymnasiích – ne na školách mezinárodních či soukromých, na kterých je tato možnost již dostatečně propagovaná a známá. Členové iniciativy navíc zamýšlejí přednášky orientovat především na mimopražské školy, ze kterých za hranice vyjíždí studovat výrazně méně studentů než z hlavního města.
Nedávno navíc Báru oslovil Jiří Krček, student Univerzity v Manchestru, s projektem Asociace českých studentů v zahraničí, jehož cílem je lepší komunikace vlády s těmito studenty, podpora jejich odchodu za zahraničním studiem i jejich návratu zpět. V projednávání jsou i stránky asociace, kterých by "Studuj v zahraničí" bylo součástí. Systém studentů i databáze kontaktů by tak mohla být znovu zpřehledněna, s tím, že centrum iniciativy stále zůstane na facebooku.
Bára Goláňová nakonec uzavírá s tím, že „český vysokoškolský systém má jistě mnoho kvalit, ale stále je velmi rigidní a jede podle starých kolejí – šprtat, šprtat, šprtat. V zahraničí ale již pochopili, že zvláště v případě vysokých škol, tento systém není příliš efektivní. Student si většinu informací může najít sám, stejně jako ten, kdo vysokoškolské vzdělání nemá. Jeho devíza by ale měla být v tom, že umí jinak přemýšlet, analyzovat, používat to, co ví a pomáhat svými schopnostmi a znalostmi při řešení problémů. Právě tyto schopnosti jsou v České republice potřeba a právě na ně se zahraniční vzdělávací systém soustředí. Proto má cenu každého, kdo má zájem, ve studiu zahraniční univerzity podporovat.“
____________________________________________________________
Bottom line: TST podporuje každou snahu o zpřehlednění možností zahraničního studia, a proto Vám doporučuje tuto stránku a doufá, že Vám ve Vaší případné snaze pomůže.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist