Ceny elektřiny a plynu pro české domácnosti jsou ve srovnání 12 nových členů Evropské unie nadprůměrné. Vyplývá to z údajů Evropského energetického portálu (EEP).
Zároveň se ukazuje, že s výjimkou Británie jsou v 15 starých zemích unie ceny energií vyšší než ve východní části sedmadvacítky.
České domácnosti podle EEP průměrně platí za megawatthodinu plynu 50,90 eura (1270 korun), což je řadí mezi novými státy EU na čtvrté místo. Plyn je dražší jen ve Slovinsku, v Maďarsku a na Slovensku.
V rámci celé Evropské unie jsou ceny plynu pro české domácnosti srovnatelné s francouzskými či španělskými. Nejdražší plyn je v Dánsku, kde za něj platí spotřebitelé 118 eur za MWh, nejlevnější v Rumunsku, kde cena činí 28,20 eura za MWh.
Za elektřinu platí české domácnosti 127,60 eura za MWh, mezi novými státy EU se tak řadí na páté místo. Dražší dodávky elektřiny mají domácnosti v Maďarsku, na Slovensku, v Polsku a ve Slovinsku.
Z celounijního srovnání vycházejí nejvyšší ceny elektřiny v Dánsku, kde domácnosti platí za megawatthodinu 256,20 eura. Nejlevnější je elektřina pro bulharské domácnosti, které platí 82,30 eura za MWh.
EEP je organizace nezávislá na Evropské komisi, která funguje od roku 2005. Při získávání údajů o cenách elektřiny vychází z průzkumu mezi konečnými odběrateli v celé EU. Nejnovější údaje odrážejí ceny plynu a elektřiny v první polovině letošního roku.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist