České vysoké učení technické v Praze hostilo již poněkolikáté finále studentské soutěže ACM SPY 2012 (Czech ACM Chapter & Slovakia ACM Chapter Student Project of the Year), jehož předchůdcem byla soutěž ACM Student Research Competition organizovaná univerzitami a soutěž Diplomka roku organizovaná z prostředí praxe. Soutěžili autoři nejlepších diplomových prací v oblasti informatiky a informačních technologiích vybraných fakultami univerzit z České i Slovenské republiky.


Do letošního 3. ročníku ACM SPY se zapojilo 13 prestižních českých a slovenských univerzit. Počet diplomových prací, z kterých se vybírali ti nejlepší, dosáhl rekordního čísla 1513.
Odborná porota složená z osobností akademického světa do finálového kola vybrala osm finalistů pro rok 2012. Z výhry 1 000 € se nakonec radoval Ondřej Mikšík z VUT v Brně s prací Dynamické rozpoznávání scény pro navigaci mobilního robotu“ a jeho vedoucí práce Ing. Luděk Žalud, Ph.D., který získal odměnu ve výši 200 €.
Hodnocení prací v prvním a v druhém kole zabezpečily české a slovenské univerzity, které odborně a organizačně pro rok 2012 zastřešila Slovenská technická univerzita v Bratislavě.
Předsedkyní poroty byla prof. Mária Bieliková, která se k soutěži vyjádřila: „Studentská súťaž ACM SPY je jedinečné spojenie akademického sveta so svetom praxe pod záštitou celosvetovej profesijnej organizácie ACM. Chceme študentov motivovať a odlíšiť tých nejlepších. Cca 10 % najlepších prác je už teraz v galérii ACM SPY a spolu s certifikátom o tomto úspechu sa im pootvárajú dvere k čo najlepšiemu uplatneniu. ACM SPY vznikla zo súťaže ACM Student Research Competition, ktorá mala dobrú povesť medzi študentami a univerzitami práve vďaka dôrazu na kvalitu a starostlivému výberu tých najlepších. 10 rokov po jej vzniku máme pokračovateľ – súťaž ACM SPY sústreďuje to najlepšie z Českej a Slovenskej republiky v galérii nejlepších dostupnej aj s prácami na webe súťaže. Je tu veľký potenciál, na ktorý sme hrdí.“