Velká cena České republiky silničních motocyklů prodělala zhruba o deset milionů korun víc než loni. Ztráta za letošní rok se vyšplhala přes 40 milionů korun.  

Hlavními důvody jsou menší počet diváků, kteří závod navštívili, a zvýšení takzvaného zalistovacího poplatku, který brněnští pořadatelé museli zaplatit promotérovi seriálu.

"Snažíme se šetřit, šetřit a šetřit. Promotérský poplatek nám ale láme vaz," řekla předsedkyně představenstva Autodromu Brno Ivana Ulmanová na dnešní tiskové konferenci v Praze. Výše poplatku není oficiálně známá, mělo by se ale jednat přibližně o 70 milionů korun. Rozpočet akce byl celkem 136,9 milionu.

Dalším problémem, kvůli kterému se zvýšila ztráta akce, byla skutečnost, že v průběhu tří dnů na Masarykův okruh zavítalo "jen" 212.000 diváků, což byla nejslabší návštěva za poslední roky. Propad nastal zejména v neděli, kdy i kvůli rannímu dešti dorazilo na Masarykův okruh 139.232 fanoušků. "Řada lidí z Brna a okolí, kteří se rozhodují až na poslední chvíli, kvůli počasí na okruh pravděpodobně nakonec nedorazila," uvedl tiskový mluvčí Automotodromu Jiří Smetana.

Výsledek hospodaření nevylepšila ani dotace od ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT), jehož zástupci brněnskému okruhu uvolnili 31,5 milionu korun. Pět milionů bylo ale použito na zalistovací poplatek mistrovství světa superbiků.

Právě pořádaní MS superbiků v Česku v příštím roce je momentálně ohroženo. Červnový závod na Masarykově okruhu sice figuruje v předběžném kalendáři, představitelé Autodromu se ale ještě definitivně nerozhodli, zda jej opravdu uspořádají. Podle Ulmanové bude záležet na výši dotace od MŠMT pro příští rok.

"Pan ministr Fiala nám už v září řekl, že Grand Prix podpoří, ale neřekl jakou částkou. Takže se můžeme pouze dohadovat, jestli částka bude vyšší, stejná nebo nižší, což by pro nás bylo katastrofální," uvedla Ulmanová, podle které si již nemůže okruh dovolit dotovat ztrátové závody z celkového rozpočtu. "Proto je tato akce momentálně ohrožena," přiznala šéfka okruhu. Definitivně jasno by mělo být nejpozději 4. prosince.

Ulmanová se zároveň pozastavila nad tím, že v Česku stále neexistuje systém, na základě kterého by stát dotoval sportovní akce. "Nechci plakat, spíše chci apelovat na to, že podobně jako my je na tom řada dalších organizátorů, kteří nemají dostatek financí, ale přitom prospěch pro stát tady určitě je," podotkla Ulmanová, které vadí, že v současnosti je udělování dotací neprůhledné. "Nás vždy zlobí, když každý rok po skončení Grand Prix musíme zase jít a klečet, prosit a škemrat," dodala.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist