Dvojnásobná juniorské mistryně světa Eva Samková se těší na čtvrtek, kdy bude po roční pauze opět závodit. V rakouském Montafonu jí začne kvalifikace do úvodního podniku sezony Světového poháru ve snowboardcrossu.

Ani zranění velké plány nezrušilo

Hned týden poté ji čeká druhý závod v americkém Telluride, kde si loni přetrhala vazy v koleni. Z vážného zranění se zotavila a je připravena se vrátit do světové špičky, v níž devatenáctiletá reprezentantka loni skončila mezi seniorkami na mistrovství světa pátá.

Loni vycházející hvězda českého snowboardingu stála po závodě Světového poháru ve Valmalenku také poprvé v tomhle prestižním seriálu na stupních vítězů v březnu 2011. A na stejné pozice by se chtěla vrátit.

Letos chce potřetí vyhrát juniorský šampionát a mezi seniorkami chce jet velké finále. "Loni jsem vyhrála jen to malé," vzpomínala Samková. Světový šampionát se koná v druhé polovině ledna v kanadském Stonehamu, juniorské mistrovství na přelomu února a března v tureckém Erzurumu. "Ale také Světové poháry jsou pro mě důležité, je to dlouhodobé srovnání," uvedla.

 

Loni si při tréninku v Telluride přetrhla křížové vazy a musela na operaci, ale dokázala se za rok vrátit. Stále koleno cítí, ale snažila se ho posílit natolik, aby nemusela nosit ortézu. "Je to v pohodě, kolenu věřím, už jsem se i párkrát rozsekala a drží. Natrénováno mám dost." A jak vidí závod v Telluride? "Samozřejmě tam respekt bude," přiznává. "Nejdu do všeho po hlavě. Nevím, co od závodů čekat, chci hlavně zůstat zdravá. Jsem opatrnější, rozmýšlím se víc, lépe se soustředím," tvrdí.

Samková: Jsem natěšená, chci vyhrát

Těší se na porovnání své výkonnosti s ostatními. "Už nechci jen trénovat, ale závodit. Jsem tak natěšená, že chci hned první závod vyhrát. Až mě kluci musí krotit," tvrdí snowboardistka, kterou trénují Marek Jelínek a Jakub Flejšar.

Už přes týden je ale nachlazená. "Ale snad už se to zlepšuje," věří dívka, která kvůli viróze musela omezit poslední trénink na ledovci v Rakousku, kde strávila poslední dva měsíce. "Tělo odmítalo poslušnost, ale závod je v pátek, tak snad to bude fungovat," věří.

Která se opět chystá závodit s namalovaným knírem. "Ten nesmím opomenout," ujistila. Jen pro závod v Telluride nemá zatím jasno. "Loni jsem tam měla takové kočičí fousky, ale ještě nevím, jestli to risknu a namaluju si je znovu," dodala s úsměvem.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist