Ceny elektřiny stoupnou od začátku příštího roku v průměru o 2,4 procenta. Zdražení jednotlivých společností a v různých krajích se ale liší.
Zatímco dosud bývalo poměrně jednoduché odejít od velkých klasických dodavatelů k menším alternativním a rázem ušetřit až několik tisíc korun, nyní se situace mění.
"Dnes už můžeme vidět nabídky, kdy i velcí dodavatelé mají některé produkty cenově zajímavější než alternativní společnosti," říká Jiří Gavor ze společnosti Energetické analýzy (ENA).
Na trhu je pět desítek dodavatelů elektřiny a každý z nich nabízí až několik různých produktů. Průměrná úspora při přechodu ke konkurenci se pohybuje do dvou tisíc korun ročně.
Jednoduchý přístup, že menší firma bude výhodnější, ale nemusí vždy platit.
Postupně se totiž zvyšují i ceny alternativních dodavatelů, kteří v některých případech vycházejí ze srovnání dokonce dráž než například některé produkty ČEZ, PRE nebo E.ON.
Podívejte se, jak se liší ceny elektřiny některých dodavatelů v Česku:
Čím je barva kraje tmavší, tím je průměrná cena elektřiny vyšší. Ceny jsou uvedeny pro modelový příklad menší domácnosti, ve které elektřinu používají pouze pro provoz spotřebičů a svícení, ne na topení a ohřev teplé vody. Roční spotřeba je počítána do 2200 kWh, distribuční sazba D02d a hlavním jističem do 3*24A.
Zdroj: HNPeníze a srovnejenergie.cz, ceny dodavatelů platné od 1. ledna 2013, výše cen se mohou na různých srovnávačích lišit.
"Pořád tu jsou ještě natolik významné rozdíly mezi cenami jednotlivých společností, že se vyplatí se jimi zabývat. Některá srovnání ovšem nejsou úplně korektní a je potřeba je ověřit na více místech," dodává Gavor.
Razantní krok proti podomním prodejcům. Stále víc měst je zcela zakazuje - čtěte ZDE
Češi jsou moc pohodlní a elektřinou nešetří. Nepomohly ani chytré měřiče - čtěte ZDE
Lidé by si měli dávat pozor především na různé mimotarifní platby a například vstupní poplatky. Ty mohou vyjít až na několik tisíc korun a plánovaná úspora tak zůstane bez očekávaného efektu.
"Je vidět, že lidé při výdajích za energie skutečně řeší každou korunu, a to zvláště v zimních měsících. Bohužel, pro spotřebitele je čím dál obtížnější vybrat si toho nejvhodnějšího dodavatele právě pro ně," říká Radomír Taláb, jednatel společnosti Blue Ocean Management, která se zabývá prodejem energií.
Vyznat se v nabídce na trhu s ohledem na nepřehledné ceníky a složitá vyúčtování je podle něj i kvůli stále rostoucí nabídce mnohem složitější než dříve.
Matoucí mohou být i údaje z různých internetových srovnávačů, kde mohou vycházet ceny stejného produktu za stejných podmínek na různých stránkách odlišně. Za tím stojí podmínky provozovatelů těchto srovnávačů a možné slevy, které mají s dodavateli služeb, například tedy elektřiny sjednané.
Velký boom změn dodavatelů energií letos kvůli nasycení trhu už mírně polevuje. Od začátku roku do konce listopadu tak změnilo dodavatele elektřiny přes 430 tisíc Čechů, za celý loňský rok jich bylo téměř 450 tisíc. Vyplývá to z údajů Operátora trhu s elektřinou.
Podle odhadů expertů by se mohlo i letos podařit toto číslo dohnat. Velký meziroční nárůst se ale čekat nedá.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist