Rozdíly mezi jednotlivými dodavateli plynu dosahují tisíců korun. Ačkoli loni počet lidí, kteří přešli ke konkurenci a odebírají plyn od jiné společnosti meziročně klesl, změna je pořád zajímavá. 

V závislosti na objemech odběru plynu se dá ušetřit od několika set korun až po více než deset tisíc korun ročně. 

"Je důležité správně volit alternativního dodavatele. Člověk si musí uvědomit, že levný dodavatel v Praze může být v Českých Budějovicích drahý a naopak," upozorňuje finanční expert serveru Sfinance.cz Martin Špaček.

Zatímco například v bytě, kde plyn používají jen na vaření, vyjde ročně cena u ČEZu v Pardubickém kraji na více než 3600 korun, v Jihočeském kraji zaplatí člověk se stejnou spotřebou stejné firmě o čtyři sta korun méně. 

Nejvíc si mohou změnou přilepšit lidé v Jihomoravském kraji, kteří bydlí v rodinném domě a plyn používají hodně. Při spotřebě 30 MWh mohou díky změně uspořit přes 11 tisíc korun. Naopak nejméně ušetří v Jižních Čechách, kde maximální možná úspora dosahuje jen dvou a půl tisíc korun ročně. 

Výměnou za to jsou ale právě v Jižní Čechách s tak velkou spotřebou nejnižší náklady v celostátním srovnání. Ty ročně vychází u hlavního dodavatele na 41 tisíc korun.

Proti tomu nejdráže je v Moravskoslezském kraji. Tam domácnosti, které plyn využívají hodně, musí počítat s ročními výdaji u Severomoravské plynárenské za více než 50 tisíc korun. 

Vedle toho lidé, kteří plyn používají jen na vaření a spotřebu mají pouze 1200 kWh, si nejvíc připlatí v Praze. Tam si dominantní dodavatel Pražská plynárenská účtuje ročně přes 4 tisíce korun.

Přechodem k alternativním hráčům jako je E.ON nebo Corasta může člověk výdaje snížit o více než tisíc korun. 

Naopak nejvýhodnější ceny jsou i při nízké spotřebě v Jižních Čechách, oproti Praze jsou téměř o pětinu nižší. Zároveň se v dá v Jižních Čechách změnou dodavatele také nejméně ušetřit, nanejvýš necelých čtyři sta korun. 

Navíc na velké úspory se nemůže těšit ani ten, kdo už dřív odešel od dominantních hráčů na trhu. 

"Pokud už člověk využívá služeb některého z alternativních dodavatelů plynu a chce přejít k jinému, musí počítat s tím, že úspory nebudou nijak vysoké. Ušetřit lze maximálně stokoruny ročně," tvrdí Špaček.

Podle údajů Operátora trhu s elektřinou (OTE) loni změnil rekordní počet lidí dodavatele elektřiny. Proti tomu u plynu se pro změnu rozhodlo o 14 tisíc lidí méně než v předchozím roce. 

 



Srovnání dodavatelů plynu


Jednoduše a online porovnejte ceny všech dodavatelů plynu a uzavřete smlouvu s tím nejvýhodnějším.



>> Spočítat cenu plynu


 

"U plynu jsme v předchozích letech viděli strmý nárůst počtu změn dodavatelů. Rok 2011 byl v tomto ohledu rekordní. Loni došlo ke změně trendu, neboť trh se již začal konsolidovat a zákazníci, kteří po změně nejvíce toužili, se již uspokojili," říká Tomáš Bašta, vedoucí partner pro sektor energetiky ve společnosti PwC ČR. 

Podle něj ani letos nepadne rekord z roku 2011. "Boj o zákazníka však bude pokračovat i letos a můžeme se těšit na řadu inovativnějších nabídek pro specifické typy zákazníků," dodal Bašta. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist