Václav Klaus, zřejmě rozněžněn dvacátými narozeninami České republiky a brzkým koncem ve funkci, daroval opožděně dárek asi sedmi tisícům vězňů. Vyhlásil totiž ke 2. lednu amnestii všem odsouzeným k jednomu roku ať už podmínečně nebo „natvrdo“, části vězňů odsouzených k dvěma letům a těm z odsouzených, kterým je přes 75 a ve vězení mají strávit méně než deset let. Amnestie však poutá pozornost nejen svými rozměry.

Sporné je především zastavení stíhání vážných trestných činů – to se týká například bývalého šéfa fotbalového svazu Františka Chvalovského, který se měl dopustit úvěrového podvodu v řádu miliard. A není jediným, kdo si oddechne. Namátkou vyjmenujme alespoň několik: další obžalovaný, který se pohyboval v miliardových sférách, Tomáš Pitr, dcera Klausova kancléře, odsouzená za smrt své spolujezdkyně, zlínský politik a úplatkář Martin Janečka nebo majitel proslulých „obchodů se suvenýry“ Amsterdam shop.

Od prezidentova kroku se distancovalo hned několik politiků v čele s celou stranou TOP 09, která upozornila, že ač za amnestii nese zodpovědnost vláda, rozhoduje o ní pouze premiér s prezidentem a oni sami nebyli nikterak informováni.

Anketa
Souhlasíte s amnestií?
66 %
27 %
7 %
Anketa je uzavřena.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist