Kvůli dílčí amnestii, kterou Václav Klaus vyhlásil ke druhému lednu, se dostalo na svobodu přes 7 tisíc vězňů a byla zastavena řada trestních stíhání. Většina společnosti s amnestií nesouhlasí (jak se můžete přesvědčit i v anketě TST), dokonce i někteří z propuštěných. Klaus je salvou kritiky rozhořčen.

„Já si nemyslím, že má prezident opravovat soudní systém. A stejně tak si nemyslím, že bych si měl vytipovat jednu skupinu odsouzených a pokusit se jim dát svobodu na základě toho, že se zmýlili soudci nebo že je chybný trestní zákoník. Ten pocit nemám a neosobuji si pravomoc, abych to udělal.“ Takto mluvil Václav Klaus v minulosti. Tím spíš jeho krok všechny překvapil…

Amnestie kupodivu naštvala i některé propuštěné vězně: „Udělení amnestie představuje především stres. Dokonce existují i vězni, kteří z ní radost vůbec nemají, protože jsou adaptovaní na vězení a venku se jim už žít nechce. Od recidivistů jsem opakovaně slyšel otázku, co budou dělat venku, bez peněz a bez bydlení. Jeden takový mi říkal, že až ho pustí, rozbije na náměstí výlohu, ze které vezme nejdražší koňak, a než ho vypije, tak ho znova chytí a bude zpátky. To je ale extrém, samozřejmě že existují lidé, které propuštění nepochybně potěší,“ sdělil Deníku psycholog Karel Netík.

Amnestie také pozastavila trestní stíhání, od jejichž zahájení uplynulo více než osm let a za něž nehrozí více než deset let vězení. A právě to, že znemožnila rozřešení spousty velkých kauz, je na ní nejvíce kritizované. Rýpl si i Karel Schwarzenberg: „Měla týkat jen lehkých činů, a ne největších skandálů republiky,“ řekl v mírné nadsázce Pražskému deníku.

„Prezident nemůže udělat to, že by řekl: Bude amnestie, ale s výjimkou těchto případů. Jako celek amnestie vítám, ale musím počítat s tím, že tam budou případy, nad kterými budeme, řečeno klausovsky, zvedat obočí,“ zastal se Klause ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).

Václav Klaus se proti kritice ostře ohradil: „Není to kampaň proti samotné amnestii. Je to kampaň proti mně, proti hodnotám, které představuji a zastávám a které více než dvacet let v politice prosazuji. Jejím smyslem je útočit na mě osobně – právě nyní, před skončením mé prezidentské funkce. Je výrazem obavy mých politických soupeřů z mého dalšího veřejného působení," uvedl jeho slova server Novinky.cz