Odstoupení šéfa disciplinární komise Jiřího Goldy je první reakcí na dnešní rozhodnutí výkonného výboru Fotbalové asociace České republiky ukončit vyšetřování korupce orgány asociace, což navrhl její předseda Miroslav Pelta. Golda řekl, že nesouhlasí se "zametáním korupce pod koberec".
Golda své odstoupení z funkce oznámil novinářům ještě před tím, než výkonný výbor oficiálně potvrdil, že přistupuje na Peltův návrh. Ten chce v budoucnu všechny korupční aféry ponechat jen na policejním vyšetřování a až na jeho základě by pak disciplinární komise vynášela tresty. Výkonný výbor takový postup považuje za správný a své rozhodnutí disciplinární komisi doporučuje, nemůže to nařídit.
Pelta tak zřejmě chce reagovat na stále nevyřešenou kauzu, která se týká údajného uplácení při loňském zápase Jablonec - Plzeň a zářijových výroků sparťanského šéfa Daniela Křetínského.
Vím toho hodně, Plzeň nemá čisté svědomí, prohlásil fotbalový šéf Pelta - čtěte ZDE
"Odhalení" ve fotbalové korupční kauze: Víme, jak to dopadne... i ta růže uvadne - čtěte ZDE
Ten Peltovi referoval o nestandardních praktikách v řízení domácích profesionálních soutěží. Disciplinárce však zatím nedodal žádný konkrétní důkaz, a pokud by tak neučinil do 7. února, hrozil jemu i jeho klubu trest za nepodložené spekulace a poškození jména fotbalu. Trestu, alespoň ne nyní, se už ale obávat nemusí.
"Dostávali jsme se do situace, kdy to bylo tvrzení proti tvrzení a ten, kdo na korupci upozornil, může být ještě stíhaný," řekl ke svému návrhu Pelta a dodal: "Myslím, že je to transparentní. Nikdo není omilostněn ani zbaven viny." Ke Goldovu rozhodnutí odejít z funkce řekl, že jej mrzí, že se předseda disciplinárky takhle rozhodl.
Václav Kučera, náměstek policejního prezidenta vidí rozhodnutí výkonného výboru jako "logický a legitimní krok. Pouze orgány činné v trestním řízení mohou korupci šetřit. Když ji šetří ještě někdo jiný, může pátrání policie mařit."
Pelta k tomu dodal: "Nejde o žádnou amnestii, žádné šetření korupce nezastavujeme. Šlo nám o to, abychom ukončili dvoukolejnost při vyšetřování. Policie má mnohem lepší prostředky, jak korupci řešit. My jsme na poli disciplinárky byli bezbranní, poslední případ se nekonečně táhl a byl z toho guláš."
S krokem výkonného výboru stejně jako Golda nesouhlasí ani odvolací a revizní komise FAČR. "Musíme bohužel konstatovat, že dnešní usnesení výkonného výboru nevytváří ve fotbalové asociaci rovné podmínky. Po konzultaci s právním oddělením UEFA musíme také říci, že současný postup výkonného výboru není v souladu s mezinárodními a evropskými sportovními předpisy," uvedla v prohlášení předsedkyně komise Markéta Haindlová.
Apelovala na asociaci, aby své rozhodnutí konzultovala s dalšími odborníky. Pokud tak FAČR neučiní, zváží Haindlová své setrvání ve funkci. "Blíží se konec mého volebního období. Zvažuji, že za daných okolností nebudu na svou funkci znovu kandidovat a přijmu nabídku v mezinárodním sportovním prostředí," řekla.
Mezníky údajné korupční aféry ve fotbalové lize, kterou v září odstartoval Daniel Křetínský:
18. září 2012 - Majitel Sparty Praha Daniel Křetínský předal předsedovi FAČR Miroslavu Peltovi materiály údajně svědčící o nekalých praktikách ve fotbale.
19. září - Pelta vzhledem k závažnosti situace předal materiály protikorupční policii.
30. října - Ředitel protikorupční policie Tomáš Martinec oznámil, že materiál neobsahuje žádné konkrétní důkazy.
2. listopadu - Svaz obdržel notářsky ověřený dopis, v němž rozhodčí Tomáš Adámek tvrdí, že před březnovým ligovým zápasem Jablonec - Plzeň přijal od bývalého funkcionáře Táborska a Čáslavi Martina Svobody úplatek 200 tisíc korun, aby ovlivnil zápas ve prospěch hostů. Zástupci Plzně i Svoboda jakoukoli spojitost s aférou odmítli.
9. listopadu - V dalším dopise potvrdil Adámkovu verzi o uplácení Pavel Býma, který byl na inkriminované utkání v Jablonci delegován jako čtvrtý rozhodčí.
15. listopadu - Disciplinární komise FAČR zahájila vyšetřování možného ovlivnění utkání Jablonec - Plzeň.
20. listopadu - Na mimořádném zasedání vyslechla disciplinární komise všechny čtyři rozhodčí i oba delegáty utkání a také předsedkyni komise rozhodčích Dagmar Damkovou.
11. prosince - Disciplinární komise vyslechla Křetínského, který jí slíbil, že dodá další důkazy.
17. ledna 2013 - Disciplinární komise vyzvala Křetínského, aby nejpozději do 7. února předložil důkazy o údajné korupci, jinak mu hrozí trest.
23. ledna - Výkonný výbor FAČR rozhodl, že všechny korupční kauzy bude řešit policie, disciplinární komisi je doporučeno, aby na závěry policie čekala. Zastavilo se tak šetření korupce v zápase Jablonec - Plzeň. Kvůli tomu na svou funkci rezignoval předseda disciplinární komise Jiří Golda.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist