Jednou z velkých novinek letošního roku měly být předdůchody. Jenže ani víc než měsíc po jejich spuštění je prakticky nikdo nečerpá.
"V tuto chvíli evidujeme pouze zájem klientů o bližší informace, týdně máme zhruba 40 dotazů na tuto možnost," říká mluvčí Penzijní společnosti České pojišťovny Petr Brousil.
Podobně je tomu i u dalších penzijních společností. "Zájem je zatím pouze v rovině žádosti o informaci, a to z důvodu případného čerpání předdůchodu. Evidujeme pouze pár klientů, kteří převod uskutečnili," doplňuje Pavla Hávová z ČSOB Penzijní společnosti.
Podle šéfa Penzijní společnosti České spořitelny je zájem lidí za první měsíc velký.
"Zájem veřejnosti o problematiku předdůchodu je poměrně vysoký, nicméně klienti se většině případů jen informují, zjišťují možnosti čerpání apod. Množství podaných žádostí se pohybuje v jednotkách kusů," uvedla Daniela Velová z ING.
Problém je totiž v tom, že kdo chce čerpat předdůchod, musí mít za sebou alespoň pět let spoření u některého z penzijních fondů. Ty se ale od začátku roku kvůli penzijní reformě přeměnily, je potřeba tedy smlouvu vypovědět a uzavřít novou u nově vzniklých fondů.
"Prakticky jediný možný způsob, jak začít předdůchod v současnosti pobírat, je převést své prostředky z transformovaného fondu (bývalé penzijní připojištění) do některého z nových účastnických fondů (doplňkové penzijní spoření)," vysvětluje Aleš Poklop, generální ředitel a předseda představenstva Česká spořitelna penzijní společnost.
Teprve potom může člověk požádat o tyto dávky.
S předdůchodem je možné jít do penze už v 57 letech. Musíte ale mít dostatek peněz - čtěte ZDE
Šéf asociace penzijních fondů: O reformu mají zájem bohatší lidé středního věku - čtěte ZDE
Celý proces přitom trvá až pět měsíců. A až pak může začít výplata peněz v předdůchodu. První lidé se ho tedy dočkají nejdřív v květnu.
Předdůchody by měly pomoci zejména lidem bez práce, kteří jsou pár let před dosažením důchodového věku. Kdo má naspořeno dost peněz na penzijním spoření, může díky tomu odejít bez sankcí do penze dřív.
Proti tomu u předčasných důchodů, které fungují i nadále, se snižuje částka starobního důchodu, v případě nové alternativy se pro výši starobní penze započítává také období, kdy je člověk v předdůchodu.
Alespoň 180 tisíc na účtě
"Podle zákona je potřeba mít na penzijním účtu takovou částku, která umožní vyplácet měsíční dávku alespoň ve výši 30 procent průměrné mzdy, a to po dobu alespoň dvou let," vysvětluje další podmínku Brousil.
Nyní tak jde měsíčně zhruba o 7400 korun. To znamená, že kdo se chce o předdůchod přihlásit, musí mít naspořeno alespoň 180 tisíc korun.
Většina lidí si ale u penzijních fondů zatím tolik nenašetřila. "Obecně je průměrná výše dávky v penzijním připojištění nižší než částka potřebná pro výplatu předdůchodu," dodává Eva Šebestová, mluvčí AXA penzijní společnost.
Zákon ovšem umožňuje minimální potřebnou částku dočerpat z peněz naspořených jinde.
"Konkrétních žádostí na převod z penzijního připojištění do doplňkového penzijního spoření máme zatím pouze několik. Velká část klientů, kteří si podmínky zjišťují, však nesplňují minimální částku a většinou jsou připravení si prostředky doplnit," uvedla Dagmar Koutská z Allianz.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist