Snem mnoha českých studentů je vyjet studovat do USA. Ale stejně tak se i spousta amerických studentů vydává za studiem do naší metropole. Míří sem prostřednictvím CIEE (Council on International Educational Exchange), neziskovou nevládní organizaci, jejímž cílem je pomáhat mladým lidem získávat a rozvíjet znalosti a zkušenosti nutné k porozumění a uplatnění se v dnešním kulturně rozmanitém světě. Od svého založení v roce 1947 vytvořila CIEE širokou škálu programů pro studenty a učitele středních i vysokých škol po celém světě.


V České republice působí program CIEE ve spolupráci s Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy v Praze a účastní se ho studenti z USA, kteří mají zájem poznat Českou republiku a střední a východní Evropu, a jejichž předmětem studia jsou politické nebo sociální vědy, ekonomie, historie či dějiny umění. Jedním z cílů programu je poskytnout studentům co nejvíce příležitostí, jak se aktivně zapojit do života naší společnosti.

Američtí studenti zůstávají v Praze nejčastěji na semestr, přijíždí jich sem za jeden semestr zhruba 90 až 120. Přicházejí z uznávaných univerzit USA, jakými jsou třeba Cornell, Georgetown, Emory nebo Tulane University.

Prolomit ledy…

V Praze američtí studenti navštěvují přednášky přímo od CIEE, ale mohou si zapsat i předměty na FAMU nebo Karlově univerzitě. Poznávají památky po celé České republice, ale cestují i do Budapešti, Vídně, Krakova nebo Berlína. Mohou si zařídit bydlení na bytě, na kolejích UK či u českých rodin, což jim umožní co nejvíce poznat českou kulturu. Také mohou pracovat pro místní nevládní neziskové organizace, vyučovat angličtinu, absolvovat stáže, učit se česky…

Se svými dojmy z Prahy a z Čechů se svěřil student ekonomie z Tulane University, Stacy Lee. Při výběru státu, kde by chtěl studovat, se zaměřoval například na jídlo, dopravu nebo památky. „Jsem opravdu rád, že jsem si vybral tento program – hlavně kvůli lidem, které jsem zde potkal.“ Trochu ho však zaskočila prvotní odtažitost některých Čechů: „Zdají se být zastrašení, když se na ně cizinec usměje nebo kývne. Ale to, jak jsou milí a přátelští, když se podaří prolomit ledy, mě opravdu překvapilo a potěšilo.“ 

Do České republiky se v tomto semestru vydala i Sarah Barrese, studentka literatury na Colby College. „S rodiči už jsem navštívila západní Evropu a chtěla jsem poznat život i v jiné její části.“ Také ji zajímá český jazyk. Kromě navštěvování přednášek chodí po památkách, setkává se s přáteli a běhá.

Eleanor Klibanoff z The George Washington University se líbí, že Praha je plná historie. Trochu jí ale vadí jazyková bariéra a musí si zvykat i na jiné počasí. A co dělá ve volném čase? „Jím párky a smažený sýr.“

Judith Yi z DePauw University v Indianě se rozhodovala mezi Prahou a Paříží. Pro Prahu se rozhodla proto, že chtěla navštívit město, kde ještě nebyla. „Miluji, když se ve městě ztratím a najdu přitom nějaké zajímavé místo.“

"Flat Buddy"

Čeští studenti se mnohou do programu zapojit též – získají nové kamarády, ale také si mohou zdokonalit svou angličtinu. Mají přitom spoustu možností. Studenti UK se například mohou stát "flat buddy", což znamená, že s americkými studenty zdarma bydlí v bytech nebo na kolejích a pomáhají jim řešit každodenní problémy, aklimatizovat se, porozumět místní kultuře, podnikají s nimi spoustu akcí a podobně.

Úlohu "flat buddy" si moc pochvaluje Tereza Vicková, studentka ekonomie na UK: „Být flat buddy je jedna z nejlepších zkušeností, které se mi zatím dostalo. Je opravdu úžasné stát se na nějakou dobu součástí naprosto jiné kultury a být obklopena lidmi, kteří pocházejí z jiné země než já.

Pokud si někdo myslí, že my Češi a Američané jsme si podobní, tak se plete. Jejich zvyky i životní styl jsou velmi odlišné, ale já to neberu jako negativum, spíš jako obrovskou šanci je poznat a naučit se něco nového. Zatím bydlím na koleji s 35 Američany pouze tři týdny a nemůžu si na nic stěžovat. Našla jsem si pár velmi dobrých přátel a poznala spoustu úžasných mladých lidí. 

O programu flat buddy, který CIEE organizuje, jsem se dozvěděla přes Facebook, možnost bydlet zadarmo v Praze a poznat studenty z druhého konce světa mi přišlo jako něco, co se nedá odmítnout. Poslala jsem svůj životopis do CIEE, kam si mě později pozvali na pohovor, který probíhal v angličtině, a bavili jsme se o běžných problémech, které mohou nastat, a o tom, jak bych je řešila. Neřekla bych, že se pohovor něčím významně lišil od těch, které jsem již absolvovala.

Mojí jedinou povinností je snažit se americkým studentům usnadnit a zpříjemnit pobyt v Praze. Zatím jsme chodili po památkách nebo byli na výstavě, zastavili jsme se také na večeři nebo zašli do cukrárny a samozřejmě jako všichni studenti jsme večer šli i do nějakého klubu nebo hospody. Pomáhám jim také překonat jazykovou bariéru, takže pokud potřebují zavolat taxi, nebo si chtějí něco objednat po internetu a telefonistky mluví pouze česky, překládám jim.

Jsem tak trochu chodící google translator, i když musím říct, že po jejich dvoutýdenním intenzivním kurzu češtiny jsou vlastně schopni se skoro všude domluvit sami, což je něco úžasného. Samozřejmě pokud by nastala nějaká nečekaná situace, jako třeba potřeba odvézt je k doktorovi nebo s nimi zajít na policii například z důvodu krádeže, jsem tu pro ně. Jak už jsem řekla, mojí povinností je stát se jejich přítelem a jako správný kamarád jim pomoct, když potřebují. Což je paráda.“

Host Family Program

Další možností zapojení je tzv. Host Family Program. Jedná se o ubytování amerického studenta nebo studentky ve věku kolem 19-22 let u vás doma. Američtí studenti, kteří projeví zájem o ubytování v rodině, se tak obvykle rozhodnou proto, že chtějí mít větší kontakt s „místními“, chtějí poznat běžný život české rodiny, mít více soukromí než na koleji a někdy je jejich motivací i zájem o český jazyk.

Rodina, která chce studenta ubytovat, se musí zúčastnit školení, musí mít zájem trávit se studentem čas, představit mu českou kulturu a zvát ho na různé společné rodinné aktivity, aspoň 4x týdně s ním večeřet a mít pro něj k dispozici samostatnou ložnici. Odměnou jí bude získání kamaráda z USA, procvičení angličtiny i měsíční příspěvek od CIEE.

Czech Buddy

Dále se studenti UK mohou stát takzvanými "Czech buddies". Jsou to lidé, kteří by se rádi s americkými studenty spřátelili a pomohli jim seznámit se s místní komunitou, školou a kulturou. Mohou se pak spolu s Američany účastnit spousty akcí pořádaných CIEE.

Daniela Ešnerová z Fakulty sociálních věd je "homestay buddy": „To znamená, že mi byla přidělena studentka, která žije u české rodiny. Ostatní studenti spolu bydlí na kolejích a v bytech, takže jsou pořád pospolu, zatímco ti, co žijí u českých rodin, jsou jakoby trochu „odříznutí". Ale když se pro to dobrovolně rozhodli, patrně je zajímá česká kultura víc než ostatní studenty.

Jako homestay buddy mám Danielle vzít alespoň dvakrát do měsíce na nějakou kulturní, sportovní nebo jinou událost, nejlépe spojenou s češstvím. Pak z toho napíšu report a pošlu ji koordinátorce Veronice. Když přinesu do CIEE třeba lístky z výstavy Alfonse Muchy, na kterou jsem Danielle vzala, CIEE to proplatí.

Jedna další "homestay buddy" – Lenka – třeba minulý týden takhle jednoho studenta vzala do městečka, odkud pochází. Měli tam zrovna masopust a maturitní večírek a její americký kamarád Stacy byl úplně nadšený. A přesně od tohohle čeští "buddies" jsou – nechají studenty nahlédnout „pod pokličku“,“ říká Daniela. 

Tandem výuka jazyků

Češi mohou s Američany také podnikat tandem výuku jazyků, což znamená, že se setkají minimálně pětkrát během semestru a navzájem se budou učit své mateřské jazyky. Česky se musí mluvit minimálně 30 % během každého setkání.

O tandem je velký zájem, a proto je kapacita brzy plná. Účastník tandemu musí mít zájem poznat novou kulturu a musí být schopný domluvit se anglicky. Tandem partneři se dávají dohromady na seznamovacím večírku formou „speed dating“.

Meet Czech Friends and Families

Američani poznávají českou kulturu i díky programu Meet Czech Friends and Families. Američtí studenti studující v Praze semestr na Karlově Univerzitě či na FAMU mají málo možností setkat se s Čechy přímo a dozvědět se více o tom, jak tu lidé opravdu žijí. Češi zase naopak mnohdy nepoznají americkou realitu a kulturu jinak, než ze zavádějících zdrojů: reklam, seriálů či filmů – a právě tento program umožňuje poznat, jací lidé z různých států USA skutečně jsou.

„Rodinu, nebo případně jednotlivce, který by měl zájem se setkávat s naším studentem či studentkou, na začátku semestru žádáme o informace ohledně svých koníčků, zájmů, oblíbeném trávení volného času, zda se chtějí setkávat s chlapcem či dívkou, a tak dále. Poté zařadíme tyto informace do naší databáze.

Na začátku semestru, tedy na začátku února pro jarní semestr a v polovině září pro podzimní, nám studenti vyplní motivační dotazník, ve kterém také zmíní své zájmy a svá očekávání. CIEE poté studenty přiřadí k rodinám nebo jednotlivcům a pomůže jim sjednat první schůzku.

Jak často se budou studenti s rodinami či jednotlivci scházet, necháme už na jejich vzájemné dohodě. V minulosti studenti trávili čas u rodin doma, kde ochutnali pravou českou kuchyni. Mnoho rodin je sportovně založených a studenti sportovní vyžití vítají, ale mají rádi i kulturu, posezení v kavárně a konverzace o tradicích, politice a spoustě jiných věcech,“ prozradila Amanda Bell, jež je komunikační koordinátorkou programu.