V uplynulém týdnu jsme si připomněli pětašedesáté výročí komunistického převratu v Československu a znovu jsme bohužel zjistili, jak je toto jubileum stále bolestivě aktuální. A tak, zatímco se někteří komunisté (např. Pavel Kováčík v rozhovoru pro IHNED.CZ) od minulosti strany - a potažmo od Vítězného února - distancují, jiní se klaní Klementu Gottwaldovi, v rukou třímají rudé plachty s portrétem Lenina a prohlašují, že dříve bývalo lépe. "Překrucují se tady dějiny. Ve skutečnosti šlo o dvanáct pravicových ministrů, kteří vydírali prezidenta Beneše," vyjádřil se k únorovým vynuceným demisím místopředseda ÚV KSČM Petr Šimůnek.
Mladý komunista Robert Straka zase na otázku MF Dnes, jak se ztotožňuje s minulostí strany, odpověděl, že "pan Pík a ta druhá věděli, že ta doba má nějaké zákony, které porušili. Byli provokatéři, takže bohužel." A takto neuctivé výroky nejsou zdaleka ojedinělé. Připomeňme si třeba nedávné výroky na adresu Jana Palacha.
Spolu s odporem k zastoupení členů KSČM ve vrchních patrech krajské politiky, vzrůstajícími preferencemi strany a z nich vyplývající zvyšující se hlasitostí jejích členů tak opět vyvstává debata o možnostech zrušení KSČM. Například senátor Jaromír Štětina (TOP 09/STAN) chce předložit návrh na zákaz této strany kvůli její údajné protiústavnosti. Zrušit však takto silnou stranu není zrovna jednoduché. Jak byste se k problému postavili Vy?
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist