V uplynulém týdnu jsme si připomněli pětašedesáté výročí komunistického převratu v Československu a znovu jsme bohužel zjistili, jak je toto jubileum stále bolestivě aktuální. A tak, zatímco se někteří komunisté (např. Pavel Kováčík v rozhovoru pro IHNED.CZ) od minulosti strany - a potažmo od Vítězného února - distancují, jiní se klaní Klementu Gottwaldovi, v rukou třímají rudé plachty s portrétem Lenina a prohlašují, že dříve bývalo lépe. "Překrucují se tady dějiny. Ve skutečnosti šlo o dvanáct pravicových ministrů, kteří vydírali prezidenta Beneše," vyjádřil se k únorovým vynuceným demisím místopředseda ÚV KSČM Petr Šimůnek.

Mladý komunista Robert Straka zase na otázku MF Dnes, jak se ztotožňuje s minulostí strany, odpověděl, že "pan Pík a ta druhá věděli, že ta doba má nějaké zákony, které porušili. Byli provokatéři, takže bohužel." A takto neuctivé výroky nejsou zdaleka ojedinělé. Připomeňme si třeba nedávné výroky na adresu Jana Palacha.

Spolu s odporem k zastoupení členů KSČM ve vrchních patrech krajské politiky, vzrůstajícími preferencemi strany a z nich vyplývající zvyšující se hlasitostí jejích členů tak opět vyvstává debata o možnostech zrušení KSČM. Například senátor Jaromír Štětina (TOP 09/STAN) chce předložit návrh na zákaz této strany kvůli její údajné protiústavnosti. Zrušit však takto silnou stranu není zrovna jednoduché. Jak byste se k problému postavili Vy?

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist