Eurokomisař pro vnitřní trh Michel Barnier chce do června předložit návrh balíčku zákonů, který počítá s tím, že by každý dospělý v EU měl právo na bezplatné vedení bankovního účtu.

Chce tak řešit sociální problém. Bez konta se podle něj mnohdy nedá zajistit například podnájem nebo je vyžadováno telekomunikačními společnostmi jako podmínka pro uzavření smlouvy. Navíc jsou lidem bez účtu odepřeny často levnější nákupy na internetu.

Zakladatel českého portálu Bankovnipoplatky.com Patrik Nacher, který dlouhodobě vystupuje proti poplatkovým politikám českých bank, ale v rozhovoru pro IHNED.cz Barnierův záměr označil jako zatím nejhloupější nápad roku 2013. 

Komisař Barniere nedávno prohlásil, že chce prosadit bankovní účet v EU jako "základní sociální právo". Tedy že každý Evropan má právo na to mít v bance běžný účet, a to vedený zdarma. V y se dlouhodobě věnujete kritice některých bankovních poplatků, jak vnímáte tento nápad?

Tento nápad považuji zatím jako nejhloupější nápad roku 2013. Lituji, že jsem již uzavřel svoji anketu O nejabsurdnější nařízení EU, byl by to totiž z mého pohledu největší favorit. 

Proč? Neodstranilo by zavedení takového práva bankovní polatky za vedení účtu jednou pro vždy?

Obecně jsem proti mnohým poplatkovým politikám bank, nicméně tento záměr pana Barniera je podle mě mylný ze tří hlavních důvodů:

Už dnes v mnoha zemích EU existují bankovní účty bez poplatků, a to díky konkurenčnímu boji. NenPatrik Nacherí jediný důvod tohle striktně nařizovat.

Navíc by se stalo jenom to, že by banky, které mají poplatky a nechtějí se jich vzdát, formá lně nabídku účtu zdarma dodržely, ale tyto účty by nebyly plnohodnotné a neplnily by tak svůj účel. Banky by měly tendenci nařízení obcházet, čemuž bych se ani nedivil. Navíc by je to jistým způsobem sjednotilo v argumentaci, že za vše mohou politici. Banky by přitom měly o klienty v prvé řadě bojovat.

A zatřetí: Nové nařízení by říkalo, že se jedná o sociální právo, což je podle mě hloupost, ale hlavně je to už jen krůček k tomu, aby z toho byla povinnost. Hrozím se toho, že by klienti měli povinnost mít účet, aby byli nuceni do virtualizace svých peněz. To je špatná cesta. Potom by totiž neplatila teze, že bankovní sektor je stejně tržní prostředí, jako kterékoli jiné.

Barniere v odůvodnění svého záměru tvrdí, že v Evropě nefunguje systém snadné změny banky. EU nemá obdobu českého kodexu mobility, který změnu v ČR umožňuje?

Konkrétní přehled o změnách účtů v rámci evropských zemí nemám. Ale předpokládám, že si bankovní úředníci v západní Evropě klientů váží. Jejich vstřícnost a přístup k zákazníkovi je oproti ČR na mnohlem lepší úrovni, stejně jako v jiných oborech, například v gastronomii a podobně.

Jestli měl Berniere na mysli špatný přístup k zákazníkům v některých zemích EU, tak je navrhovaný nástroj prostě neefektivní. Pokud chtějí řešit větší flexibilitu při změně bankovních účtů, tak na to přece mají jiné způsoby. Dovedu si představit například budoucí technické řešení přenosu čísla bankovního účtu, což dnes zatím opravdu možné není.

Ale pojďme se napřed o tom bavit, ne hned něco nařizovat. Například můžeme vytvořit jisté standardy o tom, co by běžné účty měly obsahovat, aby byly pro klienty přehledné a porovnatelné. To by ve výsledku vedlo k snadnějšímu a "odbornějšímu" rozhodnutí klienta o případné změně banky. Komisař Barniere se podle mého snaží rozhýbat v některých zemích neflexibilní trhy tím, že je chce ještě více regulovat, což je špatný krok.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist