Série Die Hard, právě rozšířená o pátý díl, spatřila světlo světa již před neuvěřitelnými pětadvaceti lety. John McClane, detektiv z New Yorku, ohromil tehdy svým vtipem a přímočarou akcí leckterého diváka akčních filmů. Není proto divu, že se točily další díly, které se dočkaly velmi vřelého přijetí.

I čtvrtý díl, natočený téměř po dvanácti letech od uvedení třetího dílu, se těšil velmi vysoké návštěvnosti, nicméně jeho kvalita a kouzlo již nedosahovaly takových výšin, jako jeho předchůdci. Právě vstoupil do kin pátý díl s originálním názvem „A Good Day to Die Hard“. V českých kinech pak můžete film v programech hledat pod jménem "Smrtonosná past: Opět v akci". Podařilo se naplnit divácké očekávání, nebo se již série Die Hard stala továrnou na peníze bez inovace a kvality?

Navštívíme ponuré Rusko, hnízdo teroristů

Děj se odehrává v šedivém Rusku, kam se John McClane, drsný policajt z New Yorku, vydává hledat svého syna. Od příjezdu se však začne situace komplikovat. Jack McClane, Johnův syn, je obviněn z vraždy a brzy má stanout před soudem. Jack však pracuje pro CIA jako tajný agent a do vězení se dostal záměrně, aby chránil muže jménem Komarov, informátora, který se pohybuje v nejvyšších moskevských politických kruzích.

John McClane je zcela nevědomky vtažen do víru událostí, které mu způsobí nejednu potyčku s ozbrojenými teroristy, kteří chtějí Komarova za každou cenu zlikvidovat. Vlastní totiž spis, který obsahuje citlivé informace o předních politicích a jejich nekalých praktikách ve vládě. McClaneovi nezbývá proto nic jiného, než pomoci svému synovi v jeho ochranářském poslání.

Faktem však je, že John a Jack nemají zrovna vztah typický pro vztah otce se synem. John neviděl Jacka už pěknou řádku let a původně vlastně do Moskvy přiletěl zkontrolovat syna bez vědomí faktu, že je tajný agent. Na pozadí hlavní zápletky se tak rozvíjí i zanedbaný rodinný vztah.

John Moore, záruka slabé režie

Režie se ujal, u filmových fanoušků dosti neoblíbený, John Moore. Svou režijní kariéru započal filmem "Za nepřátelskou linií", což byl ještě film stravitelný, nicméně jeho první film byl zároveň filmem nejlepším. Jeho další výtvory již měly klesající míru kvality: za všechny můžu jmenovat například film natočený podle legendární hry se stejným názvem, Max Payne. Nejeden fanoušek herní série byl tehdy nespokojen. A nutno podotknout, že i fandům série Die Hard zůstane po zhlédnutí pátého počinu o Johnu McClaneovi velmi hořká pachuť v ústech.

Za celou stopáž, která má díky bohu jen něco kolem devadesáti minut, se odehrají pouze tři větší akční scény, přičemž jedna z nich je skoro patnáctiminutová honička v autech. Nutno však říci, že je to patnáct minut naprosto bez nápadu a špetky originality.

Další dvě akční scény jsou bezesporu ty nejslabší kousky, které se objevily od dob natočení prvního filmu. Série Die Hard se vyznačovala zejména dynamickou a přehlednou akcí, která byla prokládána údernými a vtipnými hláškami Johna McClanea. V pátém díle je akce až žalostně nepřehledná a když už McClane něco vypustí z pusy při pálení kulek do těl teroristů, do celé scény většinou hláška nezapadne a působí velmi křečovitě.

Alfou a omegou filmů s tímto ostříleným policejním veteránem jsou jistě suchý humor hlavního hrdiny. Není proto možné pochopit a akceptovat, že se divák McClaneovým vtipům zasměje všehovšudy párkrát, a to dost možná i z povinnosti. John Moore si jako hlavního scénáristu vybral Skipa Woodse, a fanoušci série znovu zaplakali. Woods se podepsal pod takové scénáristické propadáky, jako je Hitman či X-men Origins: Wolverine, které jsou sice vizuálně ke skousnutí, ovšem scénáristicky otřesné.

A znovu se „ vyznamenal“ právě na páté Smrtonosné pasti. Dialogy mezi otcem a synem jsou zoufale nudné a roztahané, a co více, absolutně nezapadají do celého tradičního pojetí Smrtonosných pastí. Přece jen se v předchozích čtyřech dílech více nechávaly promlouvat zbraně, k politování se však zde dobrou půlku stopáže řeší problém vztahu mezi hlavními hrdiny, a to tisíckrát jinak, vždy ovšem hrdinové dojdou ke stejnému závěru – ty nemáš rád mě, já nemám rád tebe.

Ostatní postavy ve filmu slouží jen jako vata, která má posunovat příběh, nutno podotknout, že velmi jednoduchý a přímočarý, dále. Nicméně i tady se projevil negativně vliv scénáristy a režiséra, kteří nechávají postavy jednat zoufale nereálně a nepromyšleně. Vrcholem všeho je pak scéna, kdy vůdce teroristů promlouvá k McClaneovým a tancuje u toho podivný tanec. V dílně tvůrců to zřejmě působilo vtipně, já se však za ně v kině propadal hanbou.

Willis zachraňuje, Courtneymu nestačí dech

Jediným záchranným kruhem, který film drží nad vodou, je samotný Bruce Willis, představitel hlavního hrdiny Johna McClanea. V jeho padesáti osmi letech je neuvěřitelné, co dokáže udělat s divákem. Jeho postavu mu beze zbytku věříte, ono ani není divu, John McClane je jeho životní role a on si je toho dobře vědom. I přes špatný scénář a režii se tak postava newyorského policisty stává jediným bodem, ke kterému se může divák upnout a obdivovat ho.

S představitelem Jacka McClanea je to již horší. Jai Courtney, který zatím svou nejvýraznější roli dostal v seriálu Spartacus: Krev a písek, klopýtá za Willisem ve všech ohledech. Jeho herectví nepatří k nejhorší třídě, nicméně pro roli syna Johna McClanea by si divák jistě představoval někoho výraznějšího.

Ano, Courtney možná dobře vypadá na plátně v uplém tričku a s pohledem, který nejedné "teenagerce" podlomí kolena, Moore si ale pravděpodobně neuvědomil, že film je zaměřený na dospělou část publika, a to především mužskou.

Do šestice všeho…dobrého? 

Pátý film série Die Hard se vskutku nepovedl po téměř všech stránkách. Pokud by tento film měl být tím posledním, troufám si tvrdit, že fanoušci Johna McClanea se budou stydět. Přece jenom by nicméně nebylo od věci dát mu ještě jednu šanci.

Pokud na režisérskou židli usedne lepší režisér a scénář napíše lepší scénárista, myslím si, že by se McClane nemusel na plátnech kin objevit naposledy. Tento pokus navázat na úspěšné předchůdce mu však podráží kolena a posílá ho do prozatímního důchodu. A kdyby tam zůstal, byla by to škoda.

 


 

Bottom line: Pokud hodláte jít na Smrtonosnou past: Opět v akci do kina, připravte si doma na DVD první díl na spravení chuti – bude potřeba.

 

Stránka filmu na CSFD.cz

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist