Česká pojišťovna v loňském roce hospodařila se ziskem 3,88 miliardy Kč po zdanění. Meziročně tak zvýšila ziskovost o zhruba 330 milionů.
To vše i přes fakt, že jí meziročně klesl objem předepsaného pojistného o 1,3 miliardy Kč na 32 miliard Kč.
"Rok 2012 byl pro Českou pojišťovnu jedním z nejúspěšnějších za posledních pět let", prohlásil generální ředitel Pavel Řehák.
Předepsané pojistné v segmentu životního pojištění kleslo o necelých 800 milionů Kč na 12,4 miliardy Kč, z toho běžně placené životní pojištění kleslo o 170 milionů Kč na 10,7 miliardy Kč.
Pojišťovna tak zastavila meziroční tempo poklesu objemu předpisu životního pojištění, v roce 2011 činil 15,7 %, loni 5,6 %.
V oblasti neživotního pojištění došlo k poklesu objemu předepsaného pojistného o zhruba 600 milionů Kč na 19,5 miliardy Kč. Pokles objemů v tomto segmentu činil předloni 6 %, loni pak 3 %.
ČP v roce 2012 snížila administrativní náklady o 7 %, čímž generovala úsporu nákladů v objemu 555 milionů Kč. Z těchto peněz pak zhruba 180 milionů Kč dále investovala, také například do rozvoje pobočkové sítě, kde vidí další prostor pro expanzi.
Řehák si vyššího hospodářského výsledku z roku 2012 cení obzvláště v kontextu s celkovým vývojem českého pojišťovacího trhu, který je podle jeho slov "stagnující".
Celkový objem předepsaného pojistného totiž podle metodiky České asociace pojišťoven loni meziročně klesl o 0,1 % na 115,5 miliardy korun. Stále ztrátové jsou havarijní a povinné ručení, naopak se mírně daří segmentu pojištění podnikatelů a běžně placeného životního pojištění.
Řehák však varoval před značnými akvizičními náklady, které se například v neživotním pojištění za poslední tři roky zvýšily o 4,4 % ročně, v životním pojištění je tempo akvizičních nákladů mnohem vyšší a představuje zhruba 8 % ročně.
Na českém trhu tedy v klíčových oblastech klesá objem předepsaného pojistného a naopak rostou náklady na nové akvizice. To podle něj vede ke stávající komplikované situaci pojišťoven.
Například trh pojištění motorových vozidel podle pojišťovny dosáhl hranice udržitelnosti, posledních 2,5 roku konzistentně klesal, byť tempo poklesu se nyní snižuje. Obzvláště neudržitelná jsou flotilová pojištění. Za každých 1000 korun vybraných na nových smlouvách povinného ručení z roku 2012 pojišťovny vyplatily 1060 až 1100 korun.
"I přes nelehký vývoj prostředí jsme velmi blízko tomu, aby podíl České pojišťovny na trhu byl stabilní", uvedl Řehák při prezentaci výsledků. "Z ročních poklesů kolem 2,5 procentního bodu jsme se dostali pod jeden procentní bod. Za rok 2012 tak náš tržní podíl klesl jen o 0,8 %," upřesnil.
Pojišťovna bude podle ředitele v následujícím období velmi vybíravá, v jakých segmentech bude dále působit, případně z jakých se úplně stáhne. Například by to měla být pojištění finančních rizik, flotilová pojištění či pojištění zemědělských plodin.
"Věříme, že v dalších letech dojde na českém trhu k mírné stabilizaci negativního vývoje. Nedojde však k ráznému obratu, neboť v některých segmentech je situace opravdu vážná", uzavřel Řehák.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist