Michal Šinka se hudbě věnuje prakticky od dětství: začal hraním na kytaru v ZUŠ Trenčín a studoval na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze ve třídě prof. Milana Tesaře. V roce 2011 se mu otevřela cesta na prestižní Berklee College of Music v Bostonu. Jeho současné studium je sice náročné, ale zároveň mu nabízí jedinečné možnosti zdokonalení se v tom, co ho nejvíc baví. Více o jeho pohledu na vysoké školství u nás a v USA i o studiu hudby na Berklee se dozvíte v následujícím rozhovoru.
Hra na hudební nástroj je často záležitostí na celý život, kdy ses hudbě začal aktivně věnovat a na které nástroje hraješ?
Na kytaru hraji od šesti let. Už na základní umělecké škole jsem cvičil pravidelně, ale o kariéře hudebníka jsem v té době rozhodně nepřemýšlel. Zlomový moment nastal ve dvanácti, kdy mi úraz téměř na půl roku nedovolil hrát. Od té doby žiji s tím, že se chci naplno věnovat hudbě. Také od patnácti let hraji na piano. Teď cvičím i na konga a některé další afro-kubánské perkuse, v rámci časových možností se učím hrát také na bicí.
Co tě ke studiu hudby přivedlo a kdo tě nejvíce inspiroval?
Ke studiu hudby mě přivedli rodiče, kteří sice nejsou aktivní hudebníci, ale oba v dětství chodili do základní umělecké školy a na hudební nástroje hráli. Kromě rodičů bylo zatím v mém životě několik lidí, kteří zásadním způsobem ovlivnili mé hudební směřování. Na ZUŠ v Trenčíně to byla má první učitelka kytary, prof. Jana Kamarášová, a hlavně učitel, díky kterému jsem objevil jazz, prof. Jaro Oliš. Při studiu v Praze na konzervatoři mě nejzásadněji ovlivnil prof. Milan Tesař a moji dobří kamarádi a spoluhráči z tria, kytaristé Mirek Nosek
a Jáchym Štětka.
Kterých svých hudebních zkušeností si nejvíce vážíš?
Těším se z každého koncertu, většího i menšího, který někomu udělal radost. Velmi si vážím svého tříletého působení v úžasné kapele s názvem wrgha POWU orchestra, s kterou jsem natočil jednak jejich debutové a částečně i druhé album. Dále to byl můj absolventský koncert na konzervatoři a možnost nahrát své první album ve špičkovém nahrávacím studiu Propast.
Momentálně studuješ na prestižní Berklee College of Music, proč ses rozhodl pro studium právě na téhle škole? Uvažoval jsi i o jiných školách?
O Berklee jsem se poprvé dozvěděl, když mi bylo čtrnáct a od té doby bylo studium na této škole mým snem. Nikdy jsem si nemyslel, že by se mi opravdu mohlo podařit tu začít studovat, až když jsem se v létě 2010 dozvěděl, že Berklee bude dělat přijímací řízení v Praze a dokonce přímo na Konzervatoři Jaroslava Ježka, kde jsem tou dobou už pět let studoval. Takže jsem neváhal a okamžitě podal přihlášku. Měl jsem štěstí, že mě přijali a dali mi stipendium. Teď jsem tu už více než rok a půl.
O jiných hudebních vysokých školách jsem nikdy neuvažoval, zároveň s konzervatoří jsem studoval ekonomii na UK a další vysokou školu už neplánoval. Ale možnost jíst na Berklee změnila všechny mé plány. Důvody byly jednoznačné – tato škola má úžasnou reputaci, mnoho mých oblíbených muzikantů tu studovalo. Lákala mě i možnost žít nějaký čas v USA.
Nabízí české vysoké školy úroveň výuky nebo studijní obory srovnatelné s Berklee?
Bohužel nevím o žádné škole v ČR ani v SR, která by nabízela podobné studijní obory a už vůbec ne v takové kvalitě. Určitě máme dobré školy klasické hudby a v Polsku či Rakousku jsou velmi kvalitní školy jazzu. Všechny jsou ale zaměřené na stránku interpretační, která je ale pouze malým zlomkem toho, co všechno do hudby patří. Troufám si říci, že obory jako contemporary writing, film scoring, music business nebo music engineering v takové kvalitě jakou jsou na Berklee, nenabízí žádná jiná škola na světě.
Jaký konkrétní obor zde studuješ? Jak je studium na Berklee strukturováno?
Studuji dual major Performance a CWP. Studium na Berklee se počítá víc na semestry, než na roky. V jednom roku můžeme studovat tři semestry (s tím, že letní semestr je asi o dva týdny kratší a o něco levnější). Forma studia je typicky americká - žádné velké zkoušky na závěr semestru, ale neskutečně mnoho práce v jeho průběhu. Na každý předmět se musí v průběhu semestru vypracovat několik projektů.
Performance major je v podstatě to, co je známé i v evropských hudebních vysokých školách - výuka s učitelem, mnoho cvičení a závěrečná zkouška z nástroje. Na Berklee je k tomu na výběr z obrovského množství souborů, ve kterých můžu v rámci školy hrát. Dále je možnost hrát v tzv. labech, což je skupinová výuka nástroje zaměřená na určitý žánr či technický problém. Já mám například momentálně dva kytarové laby - Jimi Hendrix Lab a Polyrhythms for Guitar. Cílem celého programu je vychovat ze studenta aktivního koncertního či studiového hudebníka schopného hrát mnoho žánrů současné hudby.
Contemporary Writing & Production major je velmi zajímavá věc a v současné době nejrychleji rostoucí obor na Berklee. U nás se nikde nevyučuje. Ve zkratce jde o psaní, aranžování a produkci moderní komerční hudby. Studenti se učí nejen komponovat a aranžovat, ale získávají také znalosti práce s nahrávacím a produkčním software nebo postprodukční dovednosti. Absolventi pracují jako profesionální producenti a skladatelé.
Je to obor, který má v dnešní době velké uplatnění, protože spotřební a komerční hudba je všude okolo nás.
Jaké jsou největší výhody studia hudby právě na téhle škole? Čím je studium zajímavé a jaké možnosti nabízí?
Největší výhodou Berklee je velké množství mezinárodních studentů. Momentálně je tu 4500 studentů, z toho 1500 zahraničních. Po roce a půl mohu říci, že znám někoho v téměř každé části světa. Je to důležité nejen z pohledu multikulturní inspirace, ale i z čistě praktického důvodu hudební spolupráce po skončení školy.
Další velkou výhodou Berklee je její špičková technologická vybavenost. Pracujeme s nejmodernějším vybavením, takže když se s ním absolvent setká v praxi, ví, jak s ním pracovat.
Jaké uplatnění nejčastěji čeká na absolventy Berklee? Mají lepší startovní pozici než ostatní, co se týče pracovních příležitostí?
Uplatnění závisí na konkrétním studijním oboru. Mám například kamarádku, která po vystudování Music Therapy na Berklee právě startuje Music Therapy progam na klinice kousek od Bostonu. Další kamarád je po vystudování Performance majoru výborným hudebníkem a producentem. Mnozí absolventi Film Scoring oboru působí v Los Angeles a jsou více či méně známými filmovými skladateli. Snad nejvýstižněji se dá na tuto otázku odpovědět tím, že absolventi Berklee prozatím nasbírali 229 cen Grammy.
Které konkrétní rozdíly vidíš mezi českým a americkým vysokoškolským studiem?
Rozdíly jsou obrovské, v přístupu studentů i učitelů (to je z velké míry dáno i faktem, že se zde za studium platí obrovské sumy), v kvalitě výuky, v náročnosti, ve vybavenosti škol atd. Celkově je studium v USA mnohem více zaměřené na skutečnou životní zkušenost a praxi.
Lze studium na Berklee College of Music skloubit s nějakými dalšími aktivitami, hraním v souborech a podobně, nebo jsi studiem zcela zaneprázdněný?
Já osobně studuji dva obory, oba časově náročné, takže jsem šťastný, když se mohu v noci vyspat alespoň 5 hodin. Znám ale studenty, kteří studium na Berklee berou více jako příležitost k získávání kontaktů a mají mnoho mimoškolních hudebních aktivit. Záleží na tom, co člověk od studia očekává a jak velký je perfekcionista.
V Praze jsi vystudoval také Konzervatoř Jaroslava Ježka, jak toto studium hodnotíš? Byla to právě konzervatoř, která tě nejvíce připravila na studium Berklee?
Jednoznačně! KJJ je jedinečná škola svého druhu ve střední Evropě. Strávil jsem tam šest let, které mě neuvěřitelným způsobem posunuly dál. Prof. Tesař, u kterého jsem studoval hru na kytaru, je světoznámý skladatel a úžasný člověk. I ostatní profesoři na KJJ jsou skvělí a známí muzikanti.
Jak probíhalo přijímací řízení na Berklee? Jaké podmínky jsi musel splnit?
Přijímací řízení se skládá ze tří částí: přihláška, zaslání supporting materials a samotná přijímací zkouška Ta se skládá z 15 minutové předehrávky, na které uchazeč zahraje připravenou skladbu, následně profesoři zkouší, jaký má sluch, rytmus a jak čte z listu. Poté probíhá interview. Po absolvování tohoto procesu uchazeč obdrží rozhodnutí o přijetí či nepřijetí a informace o tom, jak vysoké stipendium získává.
Kolik studium stojí? Je možné získat zde stipendium?
Přesnou výši školného zveřejňuje škola na svých webových stránkách (se všemi náklady se může přehoupnout přes 1 milion Kč, pozn. editora). Berklee nicméně poskytuje bohatý program stipendii, každý uchazeč je automaticky hodnocený i z pohledu stipendia už při samotné přijímací zkoušce. Zhruba 30% studentů Berklee má nějakou formu stipendijního příspěvku. Ta může být od několika tisíců dolarů ročně až po plnou úhradu školného. Škola poskytuje i bohatý student employment program dostupný také pro zahraniční studenty. Podle mého odhadu ale představuje školné jenom asi 2/3 celkových nákladů na živobytí. Ty jsou přitom v USA na naše poměry poměrně vysoké...
Jaké jsou tvé plány do budoucna?
Po škole bych se rád vrátil do Evropy, momentálně přemýšlím o konkrétní zemi, protože i přesto, že USA nabízí špičkové studijní možnosti, svůj život si tu představit neumím. V Evropě bych se rád věnoval studiovému a živému hraní, kromě toho plánuji působit jako skladatel a producent více či méně komerční hudby.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist