Milan Baroš nastoupil po zdravotních problémech opět v základní sestavě Baníku a na hře Ostravy to bylo znát. Co se nepodařilo proti Spartě, dokázal Baník proti Jihlavě a připsal si důležité body v boji o záchranu.

Fotbalisté Ostravy vyhráli v dohrávce 21. kola nad Jihlavou 1:0 a v tabulce poskočili na desáté místo. Jediný gól, jímž Baník ukončil šňůru čtyř porážek, vstřelil v 35. minutě Antonín Fantiš.

Gólovou kombinaci založil efektním uvolněním u postranní čáry Milosavljev, Baroš byl sice při snaze o zpracování ve vápně stažen jedním z jihlavských fotbalistů, ale do odraženého míče se na velkém vápně opřel Fantiš a trefil spodní roh Blažkovy branky. Ostrava ukončila gólový půst po 431 minutách.

Hosté s příchodem střídajícího Kolouška výrazně zkvalitnili mezihru a Ostravu zatlačili. Územní převaze však chyběla finální přihrávka. Tu měla naopak souhra Milosavljeva s Barošem, jenže domácí útočník přehodil s Blažkem i břevno.

O záchranu Baníku se ale nehraje jen na hřišti. Ostravští městští zastupitelé by na svém středečním zasedání měli definitivně rozhodnout o formě účasti města na konsolidaci akciové společnosti Bazaly. Ta provozuje stadion na Bazalech, na němž hrají fotbalisté Baníku.

Ve hře jsou tři možné varianty. Zastupitelé se mohou rozhodnout buď pro odkup nemovitostí, jež jsou součástí fotbalového areálu na Bazalech, který by přišel na 111,5 milionu korun, nebo pro koupi akciové společnosti Bazaly, jež je vyčíslena na 119,7 milionu korun.

Nelze však vyloučit, že mohou rovněž odstoupit z účasti na konsolidaci klubu. Městští radní, kteří už se problematikou zabývali, nejprve nedoporučili žádnou ze dvou variant pomoci klubu. Po pracovním semináři zastupitelstva ale nakonec na mimořádné schůzi rady podpořili odkup 100 procent akcií společnosti Bazaly a přijetí této varianty doporučují zastupitelům.

Kapitálový vstup města do společnosti je podle odborníků výhodnější například kvůli rychlosti a jednoduchosti transakce, ale i daňových hledisek. Tuto variantu městu doporučila také poradenská společnost PricewaterhousCoopers, která pro město zpracovávala ekonomickou analýzu a ocenění společnosti Bazaly.

Dluhy Baníku byly v minulých týdnech vyčísleny přibližně na 170 milionů korun, které jdou z výrazné části za bývalým majitelem Tomášem Peterou. Předseda představenstva Petr Šafarčík uvedl, že už Baník kvůli hospodaření na bývalé vedení podal žalobu. Už dříve naznačil, že pokud město do klubu nevstoupí, může neutěšená ekonomická situace vyvrcholit insolvencí.

Také podle primátora Petra Kajnara (ČSSD) nemůže Baník bez finanční pomoci města přežít. "Dneska s tím, co mají od sponzorů, od města a co vydělají, to jim pokrývá rozpočet, že jsou schopni klub provozovat a ještě částečně splácet dluhy, ale ne ve výši, kterou potřebují," uvedl už dříve Kajnar.

Před sezonou zástupci Baníku uvedli, že roční rozpočet činí sto milionů korun s tím, že až třicet procent půjde na restrukturalizaci klubu a dluhy z minulosti.

21. kolo první fotbalové ligy:

Baník Ostrava - Vysočina Jihlava 1:0 (1:0) Branka: 35. Fantiš. Rozhodčí: Nenadál - Jiřík, Hájek. ŽK: Baroš, Stronati, Soukup - Šourek. Diváci: 5890.

Ostrava: Bárta - Stožický, Frydrych, Vomáčka, Stronati - Fantiš, Hable (31. Kukec), Droppa, Milosavljev (84. Lukeš) - Baroš, Soukup (69. Staško). Trenér: Pulpit.

Jihlava: Blažek - Vaculík (46. Koloušek), Tlustý, Šourek, Čvirik - Marek, Karlík - Masopust (40. Kliment), Jungr, Josl (62. Kosak) - Šimonek. Trenér: Komňacký.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist