Benjamínek české hokejové reprezentace Tomáš Hertl se chystá užít si na mistrovství světa každý zápas, ke kterému nastoupí. Devatenáctiletý útočník je momentálně považován za největší český talent a řada odborníků i novinářů mu předpovídá hvězdnou budoucnost. Urostlý hráč přitom poprvé oblékl dres seniorské reprezentace teprve v listopadu.

"Je to neskutečný pocit. Ještě na začátku sezony jsem si musel zvykat, že jsem poprvé nastoupil za chlapy (v národním týmu), a teď jsem na mistrovství světa. Doufám, že uděláme nějaký úspěch. Já si ale budu užívat každý zápas, který budu hrát," řekl Hertl novinářům.

 

Někteří jej dokonce přirovnávají k největší hvězdě českého hokeje Jaromíru Jágrovi. "To já bych si ale sám nikdy nedovolil. On už v osmnácti válel v NHL, kdežto mně je devatenáct a jedu teprve na své první mistrovství. Chci ukázat svou hru a svůj nejlepší hokej. I když je mi příjemné, že mě k němu přirovnáváte," usmál se.

Od Jágra se nicméně snažil něco odkoukat. Hru slavného kladenského odchovance sledoval zejména při výluce NHL, kdy Jágr exceloval v extralize. Například jeho hru s "vystrčeným zadkem", kdy se v soubojích snaží udržet protihráče od těla.

"O to se snažím záměrně, jsem poměrně velký a mám velký i ten zadek. Je to přednost mojí hry a určitě jsem to u Jágra sledoval, ale pořád mám ještě hodně co pilovat, abych se mu přiblížil alespoň ze čtvrtiny," vysvětlil již dříve Hertl, kterého před rokem draftovalo San Jose v 1. kole jako celkově sedmnáctého hráče.

Hertl odehrál v této sezoně za seniorský národní tým dvanáct zápasů, jistou nominaci na MS ale neměl. Po skončení turnaje v Brně jej však kouč Alois Hadamczik zařadil mezi čtrnáct vyvolených útočníků. Slávistický talent důvěra potěšila, plány na příští týdny Hertl měnit nemusel. Na dovolenou se nechystal.

"Jen jsem bojoval o to, abych do Švédska jel. Slavia začíná s tréninkem 20. května, takže mi to vychází akorát tak, že to bude den po mistrovství světa. Měl bych sice tři týdny volno, ale nějak jsem o tom vůbec nepřemýšlel. Hned se ale hlásit nebudu muset, pan Růžička říkal, že se nějak domluvíme," dodal s úsměvem.

Jednu změnu ale udělat musel. Odložil plánovanou maturitu na Střední odborné škole stavební a zahradnické v Praze, kde studuje stavební management. Generální manažer reprezentace Slavomír Lener mu dokonce napsal oficiální omluvenku.

"Bez problémů jsme se domluvili," řekl Hertl, který měl první část zkoušky absolvovat v pátek dopoledne. Místo toho by měl odpoledne ve Stockholmu nastoupit proti Bělorusku. A ke zkouškám půjde až v září. Učení si sebou ale do Švédska nevzal.

"Na učení teď opravdu už nemám sílu. Sezona je dlouhá a já zas nejsem tak chytrý, abych toho tolik během hokeje zvládnul. Musel bych se do toho úplně zanořit a na nic jiného nemyslet, což na mistrovství moc nepůjde," přiznal. Možná se ale bude věnovat angličtině, není totiž vyloučeno, že již v příští sezoně bude působit za Atlantikem. I když kouč Slavie Vladimír Růžička věří, že Hertl ještě rok vydrží v extralize.