O tom, že nikdo nic nemá jisté se na hokejovém mistrovství světa ve Skandinávii opět přesvědčily favorizované týmy. Hlavně Slováci si po porážce s Lotyšskem dalším prohrou s Rakušany hodně zkomplikovali cestu do čtvrtfinále.

Český celek, který se vlastně sešel pořádně až na šampionátu, kam dorazila podstatná část z deseti hokejistů z týmů NHL, svůj herní projev také stále hledá. Ovšem na rozdíl od slovenského celku zatím nad outsidery vítězí, ovšem i tentokrát ho to se Slovinci stálo hodně sil.

Žádná sláva, ale body se počítají

Jde to ztuha, ale český hokejový celek se pomalu sune do čtvrtfinále světového šampionátu i když se nedá říct, že by tým s deseti hokejisty z NHL předváděl nějakou líbivou hru. To se potvrdilo i v utkání se Slovinskem, které je zatím poslední ve skupině A.

Před tristní návštěvou necelých dvou tisíc diváků soupeř zpočátku dvakrát zahrozil, ale brankář Ondřej Pavelec byl v opět oporou. Pak v oslabení ujel Koukal a zdálo se, že cesta ke třem bodům je otevřená. 0pak byl ale pravdou - za šest minut vedli Slovinci 2:1.Gól Hudlera v poslední minutě první třetiny přece jen trochu pomohl zvednout hlavy.

Za to, že stav byl 2:2 mohl hlavně brankář Ondřej Pavelec, který další tři vyloužené šance zlikvidoval a v další části hry pomohl ještě několika skvělými zákroky udržet postupové naděje. "Řekli jsme si, že je ostuda, co hrajeme," popsal gólman Winnipegu dění v kabině po úvodní třetině a konstatoval, že potom se hra dozadu zlepšila.

Ondřej Pavelec v akci

"Byl to těžký zápas. Slovinci mě hodně překvapili, hráli dobře. My se snažíme, ale pořád to není to, co bychom chtěli," dodal Pavelec. A za celý tým shrnul: "Ale jsou to důležité body a zvládli jsme to." To se podařilo dvěma góly v závěrečné části hry, ale oddech byl slyšet z české střídačky až poté, co Novotný v 56. minutě zvýšil na 4:2.

Střelec prvního gólu Petr Koukal také řekl, že to bylo vybojované vítězství a upozornil na nedělního soupeře. "Musíme si k tomu něco říct, takhle bychom mohli dostat od Kanady hodně gólů. Tady nás zachránil Ondra a to, že Slovinci byli někdy trochu dřevěný," dodal.

Hra Hadamczikova týmu opět byla hlavně tvrdou a lopotnou dřinou. "Hráči se bojí udělat chybu," vysvětloval po zápase herní křeč týmu Hadamczikův asistent Paleček.

Česko - Slovinsko 4:2 (2:2, 0:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 6. Koukal, 20. Hudler (Voráček, Nakládal), 47. Z. Michálek (Voráček), 56. Novotný (Hubáček, Čáslava) - 7. Sabolič (Tičar, Gregorc), 12. Tičar (Sabolič). Rozhodčí: Kirk (Kan.), Olenin (Rus.) - Suominen (Fin.), Valach (SR). Vyloučení: 5:5. Využití: 3:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 1949.

Česko: Pavelec - Z. Michálek, Šmíd, Hejda, Nakládal, Čáslava, Kutlák - Voráček, Vrána (21. Hertl), Hudler - Irgl, Novotný, Hubáček - Fleischmann, Jan Kovář, Tlustý - Vrbata, Hanzal, Koukal. Trenér: Alois Hadamczik.

Slovinsko: Kristan - Gregorc, Robar, Pretnar, Kranjc, Pavlin, Kovačevič, Tošič, Tavželj - Jeglič, Tičar, Sabolič - D. Rodman, M. Rodman, Urbas - Razingar, Pajič, Bašič - Pance, Mušič, Goličič. Trenér: Matjaž Kopitar.

Kanada nedala Bělorusům šanci

Kanaďané bez problémů zvítězili nad Běloruskem 4:1 a dostali se do čela základní skupiny ve Stockholmu. Třemi body za gól a dvě asistence se na tom podílel Claude Giroux. Kanaďané budou v neděli dalším soupeřem českých hokejistů.

Eric Staal střílí na bělourského gólmana Dmitrije Milchakova

Bělorusové nastoupili po třídenní pauze teprve ke svému čtvrtému utkání a proti favoritovi neuspěli, což vyhovuje českého týmu v boji o čtvrtfinále. Bělorusové i přes porážku stále mají naději útočit na čtvrtfinále, ale musí zvládnout zápasy s Norskem, Dánskem a Švýcarskem.

Bělorusko - Kanada 1:4 (0:2, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 56. Jefimenko (Demkov) - 12. O'Reilly (Skinner, J. Staal), 17. Ladd (Giroux, Schultz), 26. Stamkos (Giroux, Schultz), 43. Giroux (Stamkos, Ladd). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Kaval (USA) - DeHaen (Fr.), Schrader (Něm.). Vyloučení: 7:4. Využití: 0:3. Diváci: 4927.

Bělorusko: Milčakov - Černook, Kaznaděj, Graborenko, Filičkin, Goroško, Šinkevič, Maslenikov - Kulakov, Kitarov, Meleško - Ugarov, Kovyršin, Kolcov - Stefanovič, Stas, Jefimenko - Andrjuščenko, Demkov, Solomonov - Kislyj. Trenér: Andrej Skabelka.

Kanada: Dubnyk - Robidas, Dillon, Schenn, Campbell, Harrison, Schultz, Brodie - Ladd, Giroux, Stamkos - Read, E. Staal, Simmonds - Hall, Duchene, Eberle - Skinner, J. Staal, O'Reilly. Trenér: Lindy Ruff.

Další rána pro slovenský tým

Hokejisté Slovenska utrpěli další ztrátu v boji o čtvrtfinále na mistrovství světa, poté co v Helsinkách podlehli Rakousku 1:2 po samostatných nájezdech. Nováček elitní skupiny překvapil vicemistry světa hned den po Lotyších, kteří porazili Slovensko 5:3. Svěřenci českého trenéra Vladimíra Vůjtka jsou sice čtvrtí o bod před Francií, ale čekají je už jen zápasy s Ruskem a USA.

Vše ale začalo dobře - v 10. minutě se už Slováci radovali, když se puk po Sersenově střele odrazil k Surovému, který z otočky překonal Starkbauma. Ve 34. minutě ale slavili Rakušané vyrovnání, protože se od modré čáry trefil Unterluggauer.

Slovenští hokejisté po prážce s Rakouskem

V úvodu třetí třetiny se snažili pohnout ukazatelem skóre ve prospěch favorita Miklík a Záborský, při Schullerově trestu pálil třikrát Jurčina a při jednom z jeho pokusů pomohla Starkbaumovi tyč. V 52. minutě neuspěl v další šanci Miklík a v 55. minutě byl blízko obratu Welser, který po Vanekově přihrávce neprostřelil Staňu.

Na přelomu třetího dějství a prodloužení Slovensko odolalo při Šatanově trestu, ale porážku neodvrátilo. V nájezdech se prosadil jako jediný Vanek, hvězda Buffala.

Slovensko - Rakousko 1:2 po sam. nájezdech (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 9. Surový (Sersen, Radivojevič) - 34. Unterluggauer (Baumgartner, Oberkofler), rozhodující sam. nájezd Vanek. Rozhodčí: Brüggemann (Něm.), Fraňo (ČR) - Dědulja (Běl.), Kilian (Nor.). Vyloučení: 4:3. Bez využití. Diváci: 8449.

Slovensko: Staňa - Sekera, Mezei, Sersen, Mihálik, Jurčina, Vydarený - Radivojevič, Surový, Kopecký - L. Hudáček, Ölvecký, Šatan - Záborský, Kukumberg, Miklík - Haščák, Bližňák, Daňo - od 21. navíc Bartek. Trenér: Vladimír Vůjtek.

Rakousko: Starkbaum - Pöck, Lakos, Schumnig, Lukas, Unterluggauer, F. Iberer, Altmann - Latusa, Koch, Vanek - Oberkofler, Peintner, Baumgartner - Welser, Kristler, Schuller - Raffl, M. Iberer, Hundertpfund - Herburger. Trenér: Manny Viveiros.

Rusové podruhé prohráli

Finové potěšili své fanoušky když porazili na mistrovství světa Rusko 3:2 a dostali se do vedení v základní skupině v Helsinkách. Dvěma góly se na výhře podílel útočník Petri Kontiola, který si připsal minimálně dva kanadské body ve čtyřech z pěti utkání na turnaji. Rusové si tak nespravili chuť po čtvrteční šokující porážce s Francií 1:2.

Poprvé se předvedl Kontiola ve čtvrté minutě, kdy jej našel Aaltonen mezi kruhy a útočník Čeljabinsku tvrdou a přesnou ránou do levého horního rohu otevřel skóre.

Ruský gólman Varlamov pouští střelu Fina Kontioly

V úvodu druhého dějství zase pomohla tyč sborné při Aaltonenově šanci. Ve 24. minutě bylo vyrovnáno, když při Pihlströmově trestu dorazil puk po Kovalčukově střele Radulov. Finové hnaní zaplněnou Hartwall Arenou ale opět strhli vedení na svou stranu. Pesonen ve 28. minutě tečoval Lepistö střelu Kontioly a dal pátý gól na turnaji.

Náskok zvýšil ve 36. minutě střelou z levého kruhu Aaltonen. Finského gólmana překonal ho až 108 vteřin před koncem při power-play Ruska Kovalčuk, ale víc už Rusové nestihli.

Finsko - Rusko 3:2 (1:0, 2:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 4. Kontiola (Aaltonen, Lepistö), 28. Kontiola (Lepistö), 36. Aaltonen (Pesonen) - 24. A. Radulov (Kovalčuk), 59. Kovalčuk (Těreščenko, Nikulin). Rozhodčí: Croft (USA), Vinnerborg (Švéd.) - Morrison (USA), Wilmot (Kan.). Vyloučení: 8:5, navíc Pesonen - Kovalčuk oba 5 min a do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 12.283.

Finsko: Raanta - Lepistö, Hietanen, Laakso, Mäntylä, Väänänen, Jalasvaara, Kukkonen, Melart - Pesonen, Kontiola, Aaltonen - Salminen, Korpikoski, Koskiranta - Savinainen, Viitaluoma, Pihlström - Anttila, Hagman, Hytönen. Trenér: Jukka Jalonen.

Rusko: Varlamov - Nikulin, Birjukov, Tjutin, Medveděv, Denisov, Bělov, Rjasenskij - Loktionov, A. Radulov, Kovalčuk - Popov, Pěrežogin, Anisimov - Mozjakin, Těreščenko, Petrov - Kokarev, Soin. Trenér: Zinetula Biljaletdinov.