Události posledních dní nás nutí ptát se hlasitěji než kdy jindy: „Jak se nakládá s penězi daňových poplatníků? Jak moc v politice ustupují státní zájmy před chamtivostí, touze po moci a prestiži? Hájí ještě vůbec někdo zájmy občanů?“

Razie, která otřásla politickou scénou

V noci na čtvrtek 13. června provedli detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu razii na Úřadu vlády a v bytech několika politiků. Hlavními zadrženými jsou Jana Nagyová, „pravá ruka“ premiéra Nečase, Petr Tluchoř, bývalý předseda poslaneckého klubu ODS, Ivan Fuksa, Ondrej Páleník a Roman Boček.

Po jejich zadržení nebylo úplně jasné, co se děje a k objasnění nepřispělo ani mlčení premiéra, který téměř na celý den zmizel a vyjádření poskytl až v podvečer, kdy vyvrátil bulvární informaci o svém kolapsu a přiznal, že ani on není informován o tom, co se vlastně děje: „Očekávám, že orgány činné v trestním řízení urychleně sdělí důvody, které vedly Útvar pro odhalování organizovaného zločinu a státní zastupitelství k takto rozsáhlé akci.“

 „Zásah na Úřadu vlády nemá podle mých informací žádnou souvislost s aktivitami orgánů činných v trestním řízení na pražském magistrátu nebo u dalších institucí. Zadržení pracovníků Úřadu vlády má mít souvislost s údajnou komunikací s vojenským zpravodajstvím a odstoupením tří poslanců ODS na podzim roku 2012.“

Nezapomněl se vyjádřit ani k situaci ohledně šéfky svého kabinetu a vyjádřit jí plnou důvěru: „K zadržení paní vrchní ředitelky Jany Nagyové mám jen ten komentář, že má důvěra k ní nepoklesla a nemám důvod se domnívat, že se dopustila jakýchkoli nezákonností.

Dalším jménem hojně skloňovaným společně se jmény zadržených je jméno Marka Šnajdra, bývalého poslance ODS. Ten se sice policejní razii vyhnul, ale právě s jeho jménem jsou nejvíce spojováni Petr Tluchoř  a Ivan Fuksa. Tato trojice na podzim loňského roku rezignovala na své funkce a uplatnila své ústavní právo, aby mohla z funkce odejít, pokud nesouhlasí s většinovým názorem své politické strany.

Jednalo se o nesouhlas s daňovým balíčkem, který ve sněmovně prosazovala ODS. Tato trojice údajně blokovala přijetí balíčku, dokud jí nebyly nabídnuty výhodné trafiky a oni nakonec svůj mandát složili a umožnili tak svým nástupcům s balíčkem souhlasit.

Sázkové kanceláře už stačily vypsat kurzy na pád vlády a ČSSD ucítila možnost, jak se rychle ujmout vedení a opoziční poslanci se tedy nebojí jít pro ostré slovo a kritiku příliš daleko. Premiér ovšem stojí za svým, demisi podat nehodlá a svým podřízeným nadále důvěřuje.

Po mnohahodinových výsleších však vycházejí najevo informace, že Jana Nagyová využívala tajnou vojenskou službu ke sledování soukromých osob včetně premiérovy manželky a údajně stojí i za složením mandátu tří „zběhlých“ poslanců ODS za účelem prosazení daňového balíčku. Jestliže i v tomto případě, má premiér v Nagyovou stálou důvěru se nabízí otázka, jak moc je do všeho zapleten a zdali se některé věci neděly za jeho zády.

Gastronomie v podání premiéra Petra Nečase a politický „deal“

Vyjádření Petra Nečase v úvodním slovu zasedání Poslanecké sněmovny se neslo v duchu snahy o objasnění mediálního spletence, koktejlu, guláše a umíchané bramboračky s až příliš různými ingrediencemi. V prvním spletenci padla jména jako Roman Janoušek a Ivo Rittig, druhý spletenec tvoří vojenské zpravodajství a posledním spletencem je otázka tří bývalých poslanců ODS.

„Dovolte mi, abych se nyní vyjádřil k otázce, která se týká vojenského zpravodajství, na jehož základě byli zatčeni dva pracovníci úřadu vlády, současný a bývalý ředitel vojenského zpravodajství.  Když jsem se stal na konci června 2010 předsedou vlády, odmítl jsem ochranku, což u mých předchůdců nebylo vůbec běžné."

"Po domluvě s mými spolupracovníky z bezpečnostní komunity jsme ve výjimečných situacích, které by se daly spočítat na prstech jedné ruky, ochrany využili a několikrát jsme zachytili možné nebezpečí, které bylo doloženo důkazy. Nejednalo se o žádné 'plky' a proto jsme podnikli patřičné kroky. Mohlo se tedy stát, že v rámci horlivého plnění povinností bylo někdy postupováno tak, jak by postupováno být nemělo.“

Z tohoto vyjádření by se dalo vyčíst, že sledování jeho manželky bylo vlastně z bezpečnostních důvodů a na jeho pokyn. Premiér tedy zaujal stanovisko chránit své podřízené do posledního dechu.

„Dámy a pánové, vem čert můj politický osud!“

Petr Nečas vyzval sněmovnu, aby onen mediální spletenec pomohla rozplést a poukázal na to, že opuštění politické strany na základě nesouhlasu s jejím politickým přesvědčením se nesmí stát kriminálně hodnoceným krokem, protože by to v tomto případě mohlo vést ke konci stranické politiky v České republice. Tyto kroky jsou v pořádku, dokud nejsou spojeny s úplatky. Ovšem úplatek v podobě výměny poslaneckého mandátu za výnosné místo ve státní správě už bohužel premiér nekomentuje. Škoda.

Premiér také označil celou kauzu za velké poškození České republiky a připustil, že mělo být jednáno jinak - ne s ohledy na vládní představitele, ale s ohledy na Českou republiku.

„I kdyby bylo pravdivé, co si teď čtu v médiích, mělo být prostě postupováno jinak. Mělo být postupováno s ohledem na zájmy České republiky.“

Jasné závěry, které ze zásahu vyplynou, ještě nejsou známé. Je však více než jasné, že pověst premiéra a celé současné vlády je značně poškozena a je ve hvězdách, kam se bude v následujících dnech ubírat. Uživatelé sociálních sítí mají jasno: Když nemůže Rath do vlády, půjde vláda za Rathem.

_____________________________________________________________________

Bottom line: A kauza se rychle vyvíjí - v sobotu dopoledne rozhodl Okresní soud v Ostravě o uvalení vazby na všechny zadržené kromě generála Kovandy, který se k obvinění přiznal a bude tak stíhán na svobodě. V neděli byl dán do vazby i poslední obvinění Marek Šnajdr.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist