Rok egyptské vlády islamistů byl ukončen vojenským převratem před dvěma týdny a několika dny. Podle prohlášení ministra obrany Abdala Fataha Sisiho prezident Muhammad Mursí nenaplnil očekávání národa a byl proto zbaven funkce, zadržen a dopraven na ministerstvo obrany. Exprezident a jeho spolupracovníci z řad Muslimského bratrstva jsou v současné době prošetřováni z podezření na špionáž a veškerý jejich majetek byl zmrazen.
Mursímu bylo v pondělí 1. července uděleno dvoudenní ultimátum, ve kterém měl prezident abdikovat, ten jej ale odmítl. Jeho dočasným nástupcem se podle stanov ústavy stal předseda konstitučního soudu Adlí Mansúr a vlády v zemi se ujal dřívější ministr financí a místopředseda vlády Házim Bibláví. Ti slíbili co nejrychlejší složení přechodné vlády, která Egypt dovede k novým legitimním volbám, ve kterých si obyvatelstvo demokraticky zvolí své zástupce.
Neprodleně po změnách v egyptské vládě přišla také reakce od obyvatelstva. V ulicích se setkávali nadšení stoupenci převratu oslavující pád Mursího ohňostroji s prezidentovými příznivci. Přes snahu egyptské armády, která do největších měst vyslala své jednotky, tak nevyhnutelně vznikly mnohé nepokoje. Hned první den střetů se v Egyptě podepsal na mnoha zraněných a více než desítce mrtvých.
Jeden z nejostřejších střetů se odehrál 9. července. Po tajném převozu zatčeného Mursího na armádní velitelství se před budovou začaly shromažďovat stovky jeho přívrženců. Protesty byly z počátku pokojné, ale postupně se začaly zvrhávat do stále hlasitějšího vyjádření odporu a v davu se začaly objevovat první násilnosti. Do protestujících brzy začali střílet vojáci hlídající demonstraci, která se tak zvrhla v boj s mnoha zraněnými a několika oběťmi.
Vláda bez Muslimského bratrstva
Předvčerem složil přísahu prozatímní kabinet premiéra Biblávího. Muž, který stál u svržení prezidenta Mursího, ministr obrany Sisi se stal vicepremiérem. Před dočasným egyptským prezidentem přísahalo 35 ministrů, mezi nimi i tři ženy – ministryně zdravotnictví, informací a životního prostředí. Ač měl být nový kabinet tvořen především neutrálními úředníky a technokraty, ve vládě usedlo mnoho ministrů podílejících se již na vládě svrženého exprezidenta.
Všechny ministerské posty jsou obsazeny liberálně orientovanými odborníky. Přes nabídky předsedy vlády nebyla žádná z pozic obsazena islamistickými zástupci. Dvě nejsilnější muslimské strany se k novému obsazení vlády staví negativně. Muslimské bratrstvo ihned svou podporu vládě odepřelo. Núr, druhá nejsilnější islamistická strana v zemi, svou podporu stále zvažuje.
__________________________________________________________________
Bottom line: Při pohledu na egyptské události posledních let se zákonitě musíme ptát, zda je možné, že příští – v slibovaných demokratických volbách zvolená – vláda přinese zemi stabilitu a demokracii. Záleží totiž hlavně na tom, jak budou volit samotní Egypťané.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist