Je tu září a společně s ním i začátek dalšího školního roku. Česká mládež znovu usedla do svých lavic a může čekat řadu změn. Ačkoliv většina z nich zasáhne spíše základní školy, najdou se i takové, které se přímo týkají středoškoláků nebo maturantů.
Prezident České republiky Miloš Zeman si pro zahájení školního roku vybral pražské soukromé Gymnázium Amazon, kterou shodou náhod navštěvuje i jeho dcera Kateřina. V den zahájení však kvůli osobním důvodům nebyla přítomna. Naopak Dalibor Štys, ministr školství, mládeže a tělovýchovy v demisi se rozhodl odjet z české metropole a zamířil do kraje Plzeňského. V obci Horní Bříza pak navštívil tamní základní a střední školu. Ve svém projevu upozornil na problematiku snižujícího se počtu učňů nebo potřebu zlepšit kvalitu státní maturitní zkoušky.
Druhý zářijový den do školy nastoupilo přes 1,2 milionu žáků, z toho 112 tisíc prvňáčků. Pro ty bylo mnohokrát velmi náročné nalézt volné místo. Mnohé děti tak budou muset navštěvovat školy kilometry vzdálené od jejich bydliště. Na střední školy, jejichž zřizovateli jsou na rozdíl od základních škol jednotlivé kraje, nastoupilo přes čtyři sta tisíc studentů, což je o necelých dvacet tisíc méně než loni. Na gymnázia nastoupí přes třicet procent české středoškolské obce. Toto číslo je poněkud vysoké, když vezmeme v potaz fakt, že gymnázia mají poskytovat to nejelitnější vzdělání pro pečlivě vybrané děti. To už je však jiný problém.
Jaké změny tedy nový školní rok přináší? Je jich hned několik. Začněme tou pravděpodobně nejzásadnější. Děti se budou muset maximálně v osmé třídě začít učit druhý jazyk. Některé školy mají nabídku širokou – angličtinu, němčinu, francouzštinu, španělštinu, ruštinu i italštinu, jiné školy zase nabízí pouze první dva zmíněné světové jazyky.
Znovu se totiž naráží na další problém českého školství. Učitelů angličtiny je přehršel, kdežto takové kvalifikovaného španělštináře či francouzštináře najdete těžko. Dalším přínosem do vzdělávání žáků bude zavedení dopravní výchovy. Pro její výuku bylo vytvořeno hned několik studijních materiálů, včetně videí, která mají dětem ukázat např. jak správně udělit první pomoc.
Výuka bude mít především preventivní funkci a slibuje si i zlepšení chování dětí jako chodců. Dalším změna se týká matematiky. Po letech se vrací výuka zlomků a desetinných čísel na první stupeň. Tento návrh byl předložen také Jednotou českých matematiků a fyziků, kteří si od tohoto kroku slibují zlepšení matematické gramotnosti u mladších žáků.
Mezi další změnu patří zavedení výuky finanční gramotnosti. Děti se tak budou již od útlého věku snažit pochopit daně, hypotéky či úvěry. Mnozí ekonomové tento krok oceňují. Zvláště kvůli faktu, že v dospělosti pak bude mnohem těžší pro různé podvodníky, takto vzdělané děti ošidit. V závěru by pak bylo vhodné zmínit, že ani v letošním roce se maturitní zkouška nezmění a bude probíhat stejně jako v předchozích dvou letech. Nadále ji pak bude vyhotovovat společnost CERMAT.
Zdá se tedy, že tento školní rok by mohl být pro žáky a studenty zase o něco snesitelnější a zajímavější. TST vám přeje pevné nervy a spoustu studijních úspěchů.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist