V úterý v Praze skončil již sedmnáctý ročník konference, kterou organizace FORUM 2000 tradičně pořádá. Její letošním tématem byly společnosti v přerodu. Diskuzí se zúčastnili takové osobnosti jako je tibetský Dalajláma, barmská disidentka Su Ťij či bývalý prezident Jihoafrické republiky Frederick Willem de Klerk.

Ještě před začátkem samotné konference, tedy v sobotu 14. září byla v pražské Tipsport Areně uspořádána veřejná přednáška Jeho Svatosti Dalajlamy, jejíž výtěžek bude mimo jiné využit pro podporu škol v Tibetu. Dalajlama během své řeči kladl důraz na důležitost vzájemní laskavosti, spolupráce a slušnosti mezi lidmi. Zároveň promluvil i o zesnulém Václavu Havlovi a přátelství, které ho s prvním prezidentem České republiky pojilo.

Samotná konference byla zahájena v neděli, kdy se ke slovu dostal například velvyslanec ČR ve Spojeném království Michal Žantovský nebo vědec Ivan M. Havel. Samotný program však odstartoval až v pondělí. Diskuze pokrývaly velké množství témat od problému přechodu post-sovětských zemí k demokratickým systémům, rostoucí korupce na nejvyšších postech nebo situace v Ázerbajdžánu.

Mezi diskutujícími se ocitlo i několik českých osobností. Patřil mezi ně například ekonom Tomáš Sedláček, Jan Švejnar či Karel Schwarzenberg. Právě bývalý ministr zahraničí se účastnil diskuze na téma rizik přerodu společnosti. Během této diskuze se mluvilo i o ironickém paradoxu, který přechody společností k demokratickému systému doprovází. Jde o snahu, činy a představy člověka, které těmto změnám často zamezují.

Úterní program pak pokračoval v duchu hesla letošního ročníku konference. Hned ráno se začalo diskutovat o hlavních důvodech revolucí na Blízkém východě a aby mohla být diskuze opravdu autentická, zúčastnili se jí zástupci Izraele, Palestiny či Bahrajnu. Souběžně s touto přednáškou pak probíhala diskuze o demokracii v Latinské Americe, kde se stala hlavní hvězdou světoznámá blogerka Yoani Sánchez, původem z Kuby. V jednu hodinu odpoledne pak začala diskuze na téma lidských práv, demokracie a náboženské svobody ve východní Asii. Vedle Dalajlamy se jí zúčastnil i kněz Tomáš Halík.

„Celý panel byl obsazen zajímavými osobnostmi, které mají co dočinění s lidskými právy a náboženskou svobodou ve východní Asii. Diváci měli možnost si poslechnout například jednoho z nejznámějších čínských disidentů – nevidomého Čchena Kuang-čchenga – a jeho názor na demokratickou, tedy spíše nedemokratickou, vládu v Číně,“ komentuje pro The Student Times průběh přednášky stážistka Gabriela Hořáková. Zároveň zmiňuje, že celé diskuzi rozhodně dominovala osobnost Jeho Svatosti Dalajlámy.

Popisuje, že v moment, kdy vcházel do auly, celé publikum povstalo na znamení úcty. „Celou přednášku pak působil velmi pozitivně, téměř jakoby jeho radost žít byla najednou nakažlivá,“ popisuje dojem z tibetského duchovního. Jeho laskavost pak bylo možno najít nejen v jeho slovech, ale také činech. Nervózního Čchenga držel po celou dobu jeho projevu za ruku.

„Sám Dalajláma pak hovořil o neschopnosti dnešních lidí respektovat jeden druhého, ať katolíka, muslima, či nevěřícího. O tom, že ke zdravému národu spěje dobrosrdečnost a soucit lidí. Jako příklad země, kde se prolínají nejrůznější kultury a žijí v souladu, uvedl, jak sám říká, jeho druhý domov - Indii. Mluvil rovněž o tom, že pokud chce národ něco změnit, tak, a poukazuje konkrétně na Českou republiku, není správné spoléhat na pár politiků, musí to změnit především on,“ zakončila Gabriela svůj komentář k přednášce.

Po ukončení konference v Praze se program ještě na den přesunul do ostatních měst – Ostravy, Plzně, Krakova a Bratislavy.

 


 

Bottom line: Myslíte, že smysl podobných konferencí je v dnešní společnosti udržitelný? Může mít takový význam jako měl před lety?

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist