Připadá vám, že se v české kotlině americkou politikou nikdo příliš nezabývá? Před několika týdny se v Plzni sešli studenti středních a vysokých škol, aby se na pár dní vžili do rozmanitých rolí poslanců, senátorů, novinářů či lobbistů. Simulovali americký Kongres, a to opravdu se vším všudy.

Na třetí ročník Českého modelu amerického Kongresu se v průběhu tří dnů přihlásily takřka dvě stovky účastníků. Dubnové přijímací řízení bylo z důvodu naplnění kapacity uzavřeno už po 72 hodinách. „Účelem našeho projektu je rozšířit v mladých lidech povědomí o politice,“ vysvětlil Jan Ježek, předseda organizačního výboru projektu. „Zároveň ale chceme v praxi ukázat, že parlament nemusí být jen rozhádaným molochem, ale může být výkonným a funkčním garantem demokracie,“ dodal Ježek. 

Senátorem, či lobbistou?

Účastníci si vybírali mezi rolemi poslanců, senátorů či akreditovaných pozorovatelů (novináři a lobbisté). Všichni dostali příležitost zužitkovat a případně vylepšit své komunikační dovednosti a nenásilnou formou prohloubit vlastní znalosti amerického politického systému a tamních reálií.

Poslanci a senátoři zastupovali nejen jednotlivé státy, ale i vybrané strany a jejich specifické frakce. Běžně se stávalo, že se partaje vzhledem k frakční roztříštěnosti chovaly při hlasování značně nejednotně, a tak bylo nutno uzavírat dohody a koalice takzvaně „napříč politickým spektrem“. Každý hlas mohl rozhodnout.

Dlouhé obstrukční projevy se sice nekonaly, ale občas zazněly i peprnější výrazy a mezi jednotlivými tábory byla místy cítit silná nevraživost. Oslovení „vážený ekoteroristo“, obviňování z fašismu či komunismu byly na denním pořádku a chvílemi to ve sněmovně i v senátu vřelo stejně jako ve Washingtonu. Snad jen s tím rozdílem, že po bouřlivém rokování byli všichni zas dobrými přáteli, a to bez ohledu na výsledek předchozího jednání.

Lobbisté se snažili protlačit zájmy zbrojařů, petrolejářů, ale třeba i Amnesty International či organizace Greenpeace. Slovo úplatek bylo tabu, zato monitorované příspěvky na kampaně se vypisovaly každou chvíli. Vše probíhalo pod bedlivým drobnohledem parlamentních zpravodajů, kteří o aktuálním dění pravidelně informovali na vlnách „Rádia ČMAK“.

Šídlo, Špidla a další hosté

Kromě simulovaného jednání se studenti setkali s řadou zajímavých osobností. Jedním z hlavních hostů byl bývalý eurokomisař a premiér Vladimír Špidla, který se studenty diskutoval o budoucnosti euro-atlantických vazeb. Se svojí přednáškou vystoupil také hlavní analytik Hospodářských novin Jindřich Šídlo a republikány s historií jejich partaje seznámil ředitel Občanského institutu Roman Joch. V rámci takzvané přípravné části se svými přednáškami vystoupili vysokoškolští pedagogové ze Západočeské univerzity v Plzni a jiné erudované osobnosti.

„Je skvělé, že u nás existuje právě takový model. Krom toho, že jsem si po celou dobu rozšiřoval své obzory,  poznal jsem mnoho nových lidí a krásné město Plzeň. Všem středoškolákům a vysokoškolákům bych tuto akci doporučil,“ komentoval proběhnuvší akci poslanec za Kalifornii, tradicionalista Robert Květoň. Předseda pořadatelského občanského sdružení Centrum pro studium diplomacie a politiky Michal Říha pak své hodnocení uzavřel slovy: „Splnili jsme všechny očekávané cíle. Účastníci odjížděli nadšení s novými znalostmi a dovednostmi, které se jim zcela jistě budou v životě hodit.“

Příští rok se bude „ČMAK“ v Plzni konat znovu. Pravidelně aktualizované informace naleznete na webu http://americkykongres.cz či na facebookové stránce https://www.facebook.com/americkykongres. O otevření registrace pro příští ročník vás bude The Student Times s předstihem informovat.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist