Připadá vám, že se v české kotlině americkou politikou nikdo příliš nezabývá? Před několika týdny se v Plzni sešli studenti středních a vysokých škol, aby se na pár dní vžili do rozmanitých rolí poslanců, senátorů, novinářů či lobbistů. Simulovali americký Kongres, a to opravdu se vším všudy.
Na třetí ročník Českého modelu amerického Kongresu se v průběhu tří dnů přihlásily takřka dvě stovky účastníků. Dubnové přijímací řízení bylo z důvodu naplnění kapacity uzavřeno už po 72 hodinách. „Účelem našeho projektu je rozšířit v mladých lidech povědomí o politice,“ vysvětlil Jan Ježek, předseda organizačního výboru projektu. „Zároveň ale chceme v praxi ukázat, že parlament nemusí být jen rozhádaným molochem, ale může být výkonným a funkčním garantem demokracie,“ dodal Ježek.
Senátorem, či lobbistou?
Účastníci si vybírali mezi rolemi poslanců, senátorů či akreditovaných pozorovatelů (novináři a lobbisté). Všichni dostali příležitost zužitkovat a případně vylepšit své komunikační dovednosti a nenásilnou formou prohloubit vlastní znalosti amerického politického systému a tamních reálií.
Poslanci a senátoři zastupovali nejen jednotlivé státy, ale i vybrané strany a jejich specifické frakce. Běžně se stávalo, že se partaje vzhledem k frakční roztříštěnosti chovaly při hlasování značně nejednotně, a tak bylo nutno uzavírat dohody a koalice takzvaně „napříč politickým spektrem“. Každý hlas mohl rozhodnout.
Dlouhé obstrukční projevy se sice nekonaly, ale občas zazněly i peprnější výrazy a mezi jednotlivými tábory byla místy cítit silná nevraživost. Oslovení „vážený ekoteroristo“, obviňování z fašismu či komunismu byly na denním pořádku a chvílemi to ve sněmovně i v senátu vřelo stejně jako ve Washingtonu. Snad jen s tím rozdílem, že po bouřlivém rokování byli všichni zas dobrými přáteli, a to bez ohledu na výsledek předchozího jednání.
Lobbisté se snažili protlačit zájmy zbrojařů, petrolejářů, ale třeba i Amnesty International či organizace Greenpeace. Slovo úplatek bylo tabu, zato monitorované příspěvky na kampaně se vypisovaly každou chvíli. Vše probíhalo pod bedlivým drobnohledem parlamentních zpravodajů, kteří o aktuálním dění pravidelně informovali na vlnách „Rádia ČMAK“.
Šídlo, Špidla a další hosté
Kromě simulovaného jednání se studenti setkali s řadou zajímavých osobností. Jedním z hlavních hostů byl bývalý eurokomisař a premiér Vladimír Špidla, který se studenty diskutoval o budoucnosti euro-atlantických vazeb. Se svojí přednáškou vystoupil také hlavní analytik Hospodářských novin Jindřich Šídlo a republikány s historií jejich partaje seznámil ředitel Občanského institutu Roman Joch. V rámci takzvané přípravné části se svými přednáškami vystoupili vysokoškolští pedagogové ze Západočeské univerzity v Plzni a jiné erudované osobnosti.
„Je skvělé, že u nás existuje právě takový model. Krom toho, že jsem si po celou dobu rozšiřoval své obzory, poznal jsem mnoho nových lidí a krásné město Plzeň. Všem středoškolákům a vysokoškolákům bych tuto akci doporučil,“ komentoval proběhnuvší akci poslanec za Kalifornii, tradicionalista Robert Květoň. Předseda pořadatelského občanského sdružení Centrum pro studium diplomacie a politiky Michal Říha pak své hodnocení uzavřel slovy: „Splnili jsme všechny očekávané cíle. Účastníci odjížděli nadšení s novými znalostmi a dovednostmi, které se jim zcela jistě budou v životě hodit.“
Příští rok se bude „ČMAK“ v Plzni konat znovu. Pravidelně aktualizované informace naleznete na webu http://americkykongres.cz či na facebookové stránce https://www.facebook.com/americkykongres. O otevření registrace pro příští ročník vás bude The Student Times s předstihem informovat.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist