Běžec na lyžích Martin Koukal má před sebou zásadně důležitou sezonu. Po nevydařené minulé zimě v seriálu dálkových běhů se musí letos vrátit na přední pozice, aby mohl pomýšlet na prodloužení smlouvy. Zároveň se chce pokusit probojovat na olympijské hry v Soči, na kterých ho láká volná padesátka.

Mistr světa z tohoto závodu z roku 2003 ve Val di Fiemme odešel z běžecké reprezentace rok po olympiádě ve Vancouveru 2010, kde pomohl štafetě vybojovat nečekaný bronz, a vrhl se na dálkové běhy. Loni se mu ale i vinou zdravotních problémů v laufech nedařilo a na jaře si uvědomil, že může přijít konec kariéry.

Martin Koukal

Narozen: 25.9. 1978, Nové Město na Moravě
Výška a váha: 176 cm, 68 kg
Klub: Dukla Liberec
Disciplína: běh na lyžích
Značka lyží: Atomic
Úspěchy: mistr světa (2003, 50 km volně), olympijský bronz (2010, štafeta 4x10km), Král bílé stopy - nejlepší lyžař České Republiky (2003)

"Loni jsem narazil do zdi a pochopil, že každá sezona může být poslední," řekl pětatřicetiletý Koukal. "Proto mi jde v té nadcházející o živobytí, bojuju o prodloužení kariéry o další rok. Pokud by to mělo být podobné jako v té minulé, tak mě žádný tým nezaplatí a musel bych si to dotovat, což už v mém věku není dobrý."

Sezonu začne za necelých čtrnáct dnů La Sgambedou na 42 km volně v Livignu. Očekávání má jasná – doufá, že se propracuje na přední pozice. "Tam musím být v závěru, abych mohl útočit na stupně vítězů nebo vítězství," doplnil.

U svého zaměstnavatele v rakouském týmu Snow Proof Racing si dojednal, že se může pokusit vyjet nominaci do Soči. "Za což jim děkuji, protože není normální, aby podnikatel pustil jednoho ze svých nejlepších závodníků na část sezony do jiného teritoria. Doufám, že se mi podaří na olympiádu dostat, protože je šance si tam zajet padesátku, a dokud šance je, tak po ní půjdu," rozhodl se Koukal.

Martin Koukal v olympijském závodě ve VancouveruMartin Koukal v olympijském závodě ve Vancouveru

Proto jel v Muoniu FIS závody a před vánočními svátky nastoupí na Horních Mísečkách do Slavic Cupu. "To je důležitý závod, o kterém mi Míra (reprezentační trenér Petrásek) říkal, že ho pojedou ti, kteří nemají olympiádu jistou. Buď jim to nandám, nebo ne," řekl Koukal. Rozhodovat o nominaci se nejspíše bude mezi ním, Ondřejem Horynou, Jiřím Horčičkou, Dušanem Kožíškem či Jiřím Magálem.

Soči obětuji všechno, nechci se jen zúčastnit

Účastník olympiád v Naganu 1998, Salt Lake City 2002, Turínu 2006 a Vancouveru 2010 ale nechce na hry za každou cenu. "Nechci jet na olympiádu kvůli účasti, to už mám za sebou. Tvrdě jsem makal, abych se vrátil na úroveň, kterou jsem měl před třemi čtyřmi lety. Pokud se mi to povedlo, tak dobrý, pokud ne, tak nic."

Dobrý výsledek v Soči by mu pomohl i v lepším vyjednávání o nové smlouvě. "Olympiáda zvedá marketinkovou hodnotu závodníků," přitakal Koukal, který se kromě lyžování náruživě věnuje i horolezectví, cyklistice nebo golfu.

Expedice na Cho Oyu, šestou nejvyšší horu světaMartin Koukal při expedici na Cho Oyu, šestou nejvyšší horu světa

Letošní přípravu zvládl bez omezení. "Cítím se úměrně věku a postižení. Jako každý rok touhle dobou doufám, že jsem na tom lépe než loni, a netrpělivě očekávám první závody, které mě vyvedou z pohody," řekl Koukal se svým typickým humorem o své formě na tiskové konferenci k Jizerské padesátce, kterou 12. ledna pojede.

Po minulé zimě se Koukal začal zamýšlet, co případně dělat, až jednou se závoděním skončí. Založil proto běžeckou školu nazvanou Kempy Martina Koukala. "Rád bych vychovával nástupce, ale tohle je běh na dlouhou trať. Školu jsem postavil na svém jméně, že budu všude osobně celou dobu. Proto rozsah zatím nemůže být velký. Musím nejdříve vydělat na živobytí a pak řešit výchovu talentů," řekl běžec žijící v Liberci.