Hurá na olympijské tartě! Jakoby si tohle řekly světové celebrity a vrhly se na závodění na lyžích nebo na bobech. Do Soči se tak kvalifikovala slavná houslistka Vanessa Mae, která pojede slalom v barvách Thajska. Splnila si tak svůj sen startovat pod pěti kruhy. Jako brzdařky v bobu na olympiádu pojedou i americké atletky Lolo Jonesová a Lauryn Williamsová.

Vanessa Mae si splnila svůj velký sen, a za reprezentaci Thajska, rodné země svého otce, pojede olympijský závod ve slalomu a obřím slalomu. Podle informací manažera Gilese Hollanda těsně splnila kvalifikační kritéria FIS na víkendových závodech ve Slovinsku. "Máme to telefonicky potvrzeno. Jakmile budeme mít oficiální dokumenty, zveřejníme to oficiálně," uvedli zástupci thajského olympijského výboru.

Britská houslistka brala svůj olympijský projekt velmi vážně už od roku 2010 a v posledním roce dokonce přerušila uměleckou kariéru. V Soči hodlá startovat za Thajsko pod příjmením svého otce jako Vanessa Vanakornová, ačkoliv po rozvodu rodičů žije od dětství se svou matkou ve Velké Británii.

V posledním vydání žebříčku FIS jí patří až 3166. místo. Podle kvalifikačních pravidel ale může země, která nemá žádného lyžaře v Top 500 v žebříčku, nominovat na OH jednoho muže a jednu ženu do slalomu a obřího slalomu, pokud splní další kritéria. Požadovanou podmínkou je průměr maximálně 140 bodů v posledních pěti závodech FIS.

Americké atletky si v Soči sednou do bobu

Zimní variantu her si vyzkouší i americké atletky Lolo Jonesová a Lauryn Williamsová. Obě se dostaly do národní nominace bobistek coby brzdařky, a pokud v Soči nastoupí, rozšíří skupinu osmi amerických sportovců, kteří startovali na OH v létě i v zimě.

Posádky bobů se ostatně hemží sportovními celebritami poměrně často. Pravidelným olympionikem býval například jako člen posádky monackého bobu nynější kníže Albert II., jinak velký propagátor olympismu, sportovec a člen Mezinárodního olympijského výboru.

Williamsová, jež na letních hrách startovala už třikrát, pomohla v roce 2012 v Londýně štafetě USA na 4x400 metrů ke zlatu. Překážkářka Jonesová má na svém kontě dva olympijské starty, v Pekingu ji o zlato na 100 metrů překážek připravilo až zaškobrtnutí v závěru. V Londýně pak skončila čtvrtá.

"Kdybych v Pekingu nezakopla o překážku, nesnažila bych se jet do Londýna, abych to napravila. Kdybych v Londýně neskončila čtvrtá, nesnažila bych se najít jinou cestu, jak si splnit sen," napsala na facebooku po zveřejnění nominace nadšená Jonesová, jež se začala bobům věnovat v roce 2012.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist