Tomáš Berdych po sobotní finálové prohře v Dubaji se Švýcarem Rogerem Federerem uvedl, že letos už v Davis Cupu hrát nebude, volný čas chce prý využít pro sebe. To poněkud zaskočilo kapitána českých tenistů Jaroslava Navrátila.

"O této zprávě nevím, a proto ji nemohu komentovat. Mohu jen potvrdit, že do Tokia Berdych nepoletí. Na tom jsme se domluvili," řekl ČTK Navrátil, který tak potvrdil, že se Berdych nezúčastní dubnového čtvrtfinále s Japonskem. "Za dva týdny letím do Miami, kde se s Berdychem setkáme a situaci probereme. Do té doby se nechci k ničemu vyjadřovat," dodal Navrátil.

"Na spekulace, co bude v budoucnu, je ještě čas. Nyní je naším úkolem uhrát v Tokiu tři body, které zajistí start v semifinále proti Francii nebo Německu," uvedl kapitán v tiskové zprávě.

V případě neúspěchu v Japonsku, které se opírá o Keie Nišikoriho, pro český výběr letošní Davis Cup skončí. Navrátil už má jasno v tom, že pro zápas v Tokiu může počítat s druhou oporou obhájců trofeje Radkem Štěpánkem. "I díky němu pojedeme v silné sestavě, která může pomýšlet na postup," řekl.

Berdych mu o svém záměru vynechat čtvrtfinále s Japonskem řekl už v Ostravě, kde český tým porazil v prvním kole Nizozemsko. "Tomášovu rozhodnutí rozumím a respektuji ho. Finálně mi ho potvrdil před svým odletem do Dubaje," uvedl Navrátil.

Osmadvacetiletý Berdych pomohl českému týmu Davis Cup vyhrát v uplynulých dvou letech a v prvním kole letošního ročníku se podílel na vítězství nad Nizozemskem. Za jedenáct let vynechal v týmové soutěži jen dva zápasy.