Hokejové boje o všechno jsou tady. Úvodním kolem začne ve středu dvanáctidílný seriál baráže o extraligu. Stejně jako před rokem, kdy byl poprvé uplatněn nový model, ji sehrají nejhorší dva týmy extraligy, jimiž jsou Chomutov a Kladno, a dva nejlepší celky z první ligy Mladá Boleslav a Olomouc.

Hledat dopředu favority na dvě postupová místa je za současné konstelace prakticky nemožné. Alespoň trochu napovědět ale mohou hned úvodní zápasy, v nichž dojde na vzájemnou konfrontaci celků z obou soutěží: Mladá Boleslav hostí Kladno, Chomutov přivítá Olomouc.

Oba nejúspěšnější prvoligisté potvrdili v play-off své postavení dvou nejvýše postavených mužstev po dlouhodobé části a s velkým přehledem zvládli i poslední série o postupová místa do baráže. Na straně nejhorších týmů extraligy by měla teoreticky být kvalita kádru a větší zkušenosti se zápasy na nejvyšší úrovni, oba se však musejí vypořádat s pošramocenou psychikou.

Předsezonní cíle Rytířů i Pirátů byly určitě výše. Kladno si alespoň trochu zvedlo náladu a sebevědomí třemi výhrami v posledních pěti zápasech, ale Severočeši i přes slušný herní projev z posledních 31 utkání vyhráli jediné a nasbírali jen sedm bodů z 93, které byly ve hře.

Mladá Boleslav chce zůstat při zemi

Mladá Boleslav vstoupí do baráže už posedmé za sebou. Na startu má oproti svým soupeřům malou výhodu - oba úvodní zápasy odehraje jako jediná v domácím prostředí. "Loni jsme byli nečekaně blízko. Mysleli jsme si, že 20 bodů by mohlo stačit, ale bohužel nestačilo. Letos jsou očekávání možná větší, ale musíme zůstat při zemi a mít přirozený respekt. Kvalita zbývajících tří týmů v baráži je zřejmá," uvedl kouč František Výborný.

Vítěz první ligy neztrácí dobrou náladu.

Kladno ví, že Mladá Boleslav má zkušený kádr i kvalitu. "Osa jejich hokejovosti jsou David Výborný, Broš a Toman. K tomu jsou tam dobří bruslaři, jako je Pabiška, také šikovný centr Vrbata. Jejich síla byla postavená do útoku, dá se očekávat, že hokejová kvalita tam je. Bude pro ně změna, že po roce, kdy dobývali bránící mužstva, budou muset přidat víc do obrany," řekl asistent trenéra Rytířů Josef Zajíc.

Kladno spadlo do baráže po 12 letech

Kladno hrálo baráž jako extraligový zástupce naposledy v roce 2002 a po porážce s Libercem sestoupilo, po roce se do nejvyšší soutěže vrátilo přes Havířov. "Je to nejtěžší věc, která hráče může potkat. Sezona je těžká, nedaří se týmu a celky z první ligy jsou plné euforie a můžou relativně překvapit. Je to o hlavě. Věřím, že to dáme," dodal Zajíc. Mimo hru má Kladno dlouhodobě útočníka Treilleho, poslední zápasy nehrál také bek Doudera a chyběl i forvard Miloslav Hořava.

Rytíři spoléhají na zkušené veterány.

Chomutov před rokem baráž vyhrál, ale šel do ní v jiném rozpoložení ze závěru základní části. Kouč Jaroslav Beck tomu ale nepřisuzuje velkou váhu. "Baráž bude stejně těžká jako kterákoli jiná," řekl.

Stejně jako Mladá Boleslav si i Olomouc vyzkoušela čtyřčlennou baráž už loni. Po slibném vstupu však uhrála z 12 zápasů pouhých šest bodů. "Budeme se v baráži chtít poprat o dvě postupová místa, protože si myslím, že letos máme mnohem větší šanci se do extraligy probojovat než v minulé sezoně," uvedl pro klubový web kapitán Jakub Bartoň.

Piráti zbrojí na baráž všelijak.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist