Hlavním terčem hrozeb zůstalo mobilní bankovnictví. Ve druhém čtvrtletí se například objevila nová verze trojského koně Trojan-SMS.AndroidOS.OpFake.cc, která byla schopná napadnout 114 bankovních a finančních aplikací, což je čtyřnásobné množství proti předchůdci ze začátku roku. Hlavním cílem tohoto trojanu bylo ukrást přihlašovací údaje uživatele a napadnout, kromě jiného, mnoho populárních e-mailových aplikací.
Objevilo se 5,9 milionu upozornění na pokusy škodlivých programů ukrást peníze skrz online přístup k bankovním účtům. To je o 800.000 méně než v prvním čtvrtletí. Nejvíce uživatelů podlehlo bankovním trojským koním v Singapuru (5,3 procenta). Následují Švýcarsko, Brazílie, Austrálie a Hong Kong. Většina zemí v první desítce je technologicky vyspělá nebo má rozvinutý bankovní systém, což přitahuje pozornost kyberzločinců.
Bankovní viry útočící na klienty online bankovních systémů tvořily 83 procent všech finančních hrozeb. Kromě nich finanční hrozby představovali také takzvaní bitcoinoví horníci, tedy programy, které používají výpočetní zdroje počítačů obětí k tvorbě bitcoinů, a dále zloději bitcoinových peněženek.
V průměru 24 procent uživatelů internetu po celém světě podlehlo alespoň jednou webovému útoku. To je o 2,4 procentního bodu méně než v prvním čtvrtletí. Počet unikátních škodlivých objektů klesl o osm procent na 26 milionů. Nejrozšířenější byl skript AdWare.JS.Agent.bg, aplikovaný reklamními programy do libovolných webových stránek.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist