Podle společnosti Oracle firmy cloud potřebují k tomu, aby dokázaly transformovat své podnikání a využít klíčové aktuální trendy, jakou jsou big data a související analytické funkce, sociální a mobilní technologie a internet věcí (IoT). Oracle proto stále rozšiřuje portfolio svých cloudových služeb ve všech kategoriích. Služby SaaS (software jako služba), PaaS (platforma jako služba) a IaaS (infrastruktura jako služba) mají za cíl usnadnit podnikům přechod na technologie cloudu. Výhodou je, že tyto služby mohou podniky nasazovat jak v rámci cloudu Oracle, tak i ve vlastních datových centrech.
To stejné platí o aplikacích - sto procent všech nových aplikací, které má Oracle k dispozici, tj. nové verze zejména Oracle E-Business Suite, PeopleSoft, J.D. Edwards čí Oracle Siebel, bude pracovat v cloudu. Oracle však investuje a i nadále bude investovat do (stejných) aplikací pro nasazení on-premise (tj. pro nasazení v infrastruktuře zákazníka).
Vývoj podle potřeb zákazníků
Oracle vyvíjí své aplikace ve spolupráci se zákazníky, v rychlých vývojových cyklech. Zaklínadlem je „jeden cloud pro celý byznys“, který je založen na přístupu k datům, personalizovaný, propojený a bezpečný. Moderní cloud, moderní aplikace, moderní cesty k nim – to jsou hlavní milníky cesty k digitální transformaci.
Propojení a bezpečnost aplikací a dat
Oracle zákazníkům nabízí propojení jejich byznysu s obchodními partnery na jedné standardní platformě – ERP, SCM, HCM… Tvrdí přitom, že zákazníci mohou sdílet zdroje tam, kde to má smysl a vzájemně je izolovat v případech, kdy to smysl nemá. Bezpečnost, jakou nabízí Oracle, je už tradičně vnímána jako kategorie „enterprise“, jaká vyhovuje nárokům na požadavky (státních i mezinárodních) nařízení.
Příklady z oblasti výroby a SCM
Richard J. Lewell, Senior Vice President Supply Chain and Manufacturing Application Development, který je zodpovědný za vývoj aplikací pro řízení dodavatelského řetězce a výrobu sdělil, že aplikace Oracle jsou hotové, stačí je zákazníkům (v cloudu) nastavit a začít pracovat. V cloudu je to podle něj lepší, protože lze lépe propojit výrobce se subdodavateli. Například výrobci automobilů dnes outsourcují až 50 % své výroby. Nástroje SCM jsou integrální součástí ostatních produktů, například ERP systémů postavených na tzv. „best practices“ – nejlepších zkušenostech.
Výhledy do budoucna
Přestože Oracle stále vyvíjí oba druhy řešení, tj. jak pro nasazení u zákazníka (on-premise), tak cloudové verze, mají být ty cloudové lepší. Jde o lepší využitelnosti ohledně vzájemného propojení firem se zákazníky díky možnosti využití více vstupních bodů pro data, a tím lepší vzájemnou spolupráci zúčastněných subjektů. Pro cloudová řešení navíc hovoří i nastávající trend internetu věcí (IoT).
Oracle dnes nabízí podle svých slov kompletní, moderní sadu cloudových aplikací. Richard J. Lewell ještě poznamenal, že Oracle se také bude muset změnit, cloud je totiž služba, nikoliv produkt. „Není to jednoduché, zákazník nám může po skončení kontraktu ,zamávat`.“
Oracle chce proto vystupovat v roli spolehlivého dodavatele. Čas pro digitální transformaci nastal.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist