I když je myšlenka open dat poměrně nová, je vlastně ve své podstatě pokračováním trendu, se kterým před mnoha lety přišli jako první zakladatelé společnosti Red Hat, tedy pokračováním vize otevřeného softwaru, který by nebyl jen zájmem úzké skupiny vývojářů, ale principem, jenž se stane klíčem k budoucnosti podnikového IT - motorem inovací totiž nebudou uzavřená oddělení R&D klasických softwarových firem, ale široká komunita vývojářů. A stejně jako kdysi otevřený software ani přístup otevřených dat to nemá ve svých počátcích jednoduché. Klasičtí dodavatelé IT i mnoho zákazníků se myšlence otevřenosti v počátcích brání a vysmívají, protože nechápou, v čem vlastně její hodnoty spočívají.

Marek Jelen

Developer advocate, Red Hat

Analogií k vývoji postoje firem k otevřenému softwaru mohou být slova Mahátmy Gándhího "First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win", která se stala i mottem společnosti Red Hat. Vzestup obliby otevřeného softwaru pak dokumentuje citát CEO Microsoftu Steva Ballmera z roku 2001, že "Linux is a cancer", a o čtrnáct let později prohlášení Microsoftu: "Microsoft loves Linux". Vrcholem příběhu otevřeného softwaru se šťastným pokračováním je pak uzavření strategického partnerství Red Hatu a Microsoftu na konci roku 2015.

Málokdo si totiž uvědomuje, že například i Android, nejrozšířenější mobilní operační systém, je postaven na Linuxu - na jednom ze zářných příkladů otevřeného softwaru, který dnes využíváme snad ve všech oblastech lidské činnosti, od ledniček přes auta, letecký provoz, finanční burzy, letadlové lodě a jiné zbrojní systémy až po kosmické projekty.

Ukazuje se, že s rostoucí důležitostí IT a zvyšující se závislostí na IT systémech si i zákazníci začali uvědomovat, že svázání se pouze s jedním dodavatelem je nebezpečné, že spolupráce je klíčem k budoucnosti a že otevřený software a sama otevřenost se stávají základním rysem moderního IT. A proto i příběh otevřených dat bude zmíněnému příběhu otevřeného softwaru velmi podobný, protože oba stojí na stejných principech otevřenosti. Podobnost je i v adopčním cyklu, kdy i v oblasti otevřených dat vidíme spoustu výsměchu a odmítání a dnes už se setkáváme i s aktivními odpůrci, stejně jako tomu bylo ve své době u otevřeného softwaru, což indikuje, že otevřená data se dostávají do předposlední fáze adopčního cyklu, která ale bohužel trvá zpravidla nejdéle.

Lze předpokládat, že stejně jako kdysi skupinka nadšenců věřila, že otevřený software dokáže změnit svět, změní jednou svět k lepšímu i otevřená data. Je proto důležité, abychom všichni podporovali nejen myšlenku otevřených dat, ale i otevřenou a aktivní společnost, která bude schopna nad těmito daty postavit aplikace, jež přinesou reálné hodnoty koncovým uživatelům.

V důsledku je totiž důležité nedívat se na otevřená data jen z pohledu "pojďme otevřít co nejvíce datových sad", ale primárně z pohledu "pojďme vymyslet aktivity, které mohou zlepšit svět a naši společnost". A pokud takováto data nejsou dosud otevřená, zasaďme se za jejich otevření.

Marek Jelen, developer advocate, Red Hat

 

Sloupek byl publikován v ICT revue 4/2016.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist