Nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz nedávno strategii Applu vykazovat zisky v Irsku označil za podvod. „Pokud to někdo říká, tak neví, o čem mluví," prohlásil generální ředitel podniku Tim Cook. "Peníze v Irsku, na které zřejmě (Stiglitz) poukazuje, jsou předmětem zdanění v USA. Daňový zákon říká, že je můžeme nechat v Irsku, nebo převést do Spojených států," dodal Cook.
V případě takového převodu by Apple podle Cooka musel 35 % objemu peněz odevzdat federálnímu daňovému úřadu a dalších zhruba pět procent jednotlivým americkým státům. „Při 40 procentech jsme řekli, že peníze nepřevedeme, dokud nebude stanovena přiměřená sazba," řekl Cook. „Takto postupovat je legální. Takový je současný daňový zákon. Není to otázka patriotismu. Není to tak, že čím víc platíte, tím větší jste patrioti," dodal Cook.
Apple je jednou z řady velkých amerických firem, na které se snesla kritika kvůli strategii, která jim u peněz vydělaných v zahraničí umožňuje vyhýbat se placení vysokých daní v USA. Americká nezisková organizace Občané za daňovou spravedlnost (CTJ) odhaduje, že velkým podnikům leží přes dva biliony dolarů (4,8 bilionu Kč) v zahraničí, kde jsou výhodnější daňové podmínky. Apple přitom nahromadil hotovost přes 200 miliard dolarů (4,8 bilionu Kč), poznamenala finanční televize CNBC.
Podle Cooka je nyní na americkém Kongresu a prezidentovi, aby provedli daňovou reformu. „Domnívám se, že reforma firemních daní je v nejlepším zájmu USA, bez ohledu na to, která politická strana ovládá Bílý Dům," uvedl šéf Applu. „Dnes jsou pravidla v USA taková, že firmy s mezinárodní působností, jako jsme my, mohou držet v zahraničí peníze, které tam vydělají. Jakmile je převedou domů, vzniká jim daňová povinnost. Vždy jsem měl pocit, že každý dolar by měl být zdaňován okamžitě a bez jakýchkoliv odkladů," dodal Cook.
Republikánský kandidát na prezidenta USA Donald Trump nedávno navrhl daňovou reformu, která by snížila federální sazbu pro zdanění firemního sektoru na 15 procent ze současných 35 procent. Jeho demokratická soupeřka Hillary Clintonová, která je zastánkyní vyššího zdanění bohatých, zase představila sérii opatření, kterými by chtěla odradit firmy od snahy vyhýbat se placení daní v USA.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist