Vážený tazateli,

okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci, při kterých přísluší zaměstnanci od zaměstnavatele pracovní volno nebo pracovní volno s náhradou mzdy stanoví podle ustanovení § 199 odst. 2 zákoníku práce příloha nařízení vlády č. 590/2006 Sb.

Dle odstavce 1 této přílohy je zaměstnanec povinen absolvovat vyšetření nebo ošetření mimo pracovní dobu. Pokud to není možné, má nárok na pracovní volno s náhradou mzdy, a to na nezbytně nutnou dobu. Délka nezbytně nutné doby se určuje podle času potřebného na vyšetření nebo ošetření v zdravotnickém zařízení nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance, které je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout a které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně zaměstnance.

Bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu, náhrada mzdy však přísluší nejvýše za dobu podle předchozí věty.

Čerpání dovolené výslovně upravuje zákoník práce v ustanovení § 217 a násl. Je právem zaměstnavatele určit dobu čerpání dovolené. Současně je jeho povinností zaměstnanci písemně oznámit určenou dobu čerpání dovolené, a to alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnancem na kratší době.

Při určení rozvrhu čerpání dovolené je nutno přihlížet jak k provozním důvodům zaměstnavatele, tak k oprávněným zájmům zaměstnance.

Postupuje-li zaměstnavatel v rozporu s těmito ustanoveními, hrozí mu pokuta ze strany inspekce práce.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist