České hospodářství v posledních letech stále zvyšuje závislost na autoprůmyslu. Řada renomovaných ekonomů bije na poplach a poukazuje na nebezpečnost tohoto jevu. V případě „horších časů“ by totiž nákup nového automobilu domácnosti či firmy snadno odložily a fatálně by se to podepsalo na propadu celé ekonomiky. Z evropských zemí jsou na autoprůmyslu nejvíce závislí právě Češi a Slováci.
Jaké alternativy se však nabízejí? Náš tradičně úspěšný sklářský i textilní průmysl byl již lapen do sítí rostoucí poptávky z výroby automobilů a případné investice do těchto segmentů jsou de facto opět další podporou autoprůmyslu. Jednu z možných alternativ ovšem naznačil již klasik ve svém chvalozpěvu na „české hlavičky“. V Čechách došlo v posledních letech k velmi vysoké koncentraci schopných týmů vyvíjet světově unikátní a úspěšná řešení v oblasti informačních technologií.
Jde jen o to, jak je zachránit ve prospěch českých vývozců, aby neutekli k pobočkám zahraničních firem, které jsou schopné tyto mozky přeplatit. Posledním příkladem takového kroku je společnost Appiary, která byla zakoupena přední světovou firmou v oboru, společností Oracle a zisk z prodeje jejích produktů již nebude přispívat do českého prostředí, ale bude rozpuštěn v rámci nadnárodní společnosti.
Jednou z úspěšných českých společností, která zatím vytrvale bojuje s úklady současné domácí a globální ekonomiky, je DCIT, konkrétně její divize Provys. Její mezinárodní tažení mediálním trhem bylo zahájeno v roce 1997, kdy byl její stejnojmenný systém podporující provoz mediálních společností nasazen do ostrého provozu v České televizi.
Během dalších let byly její produkty nasazeny v mnoha dalších televizních a rozhlasových stanicích po celé Evropě a v současné době slaví úspěch v Asii, na Americkém kontinentu a v Africe. „V Čechách a na Slovensku je náš trh již přes 10 let plně nasycený a musíme se proto soustředit na vývoz,“ říká ředitel divize Provys Jan Hrdlička a dodává: „Málo kdo si uvědomuje, jak je pro naši zemi vývoz licencí k užívání českého softwaru výhodný. Na rozdíl od jiných oborů nemáme žádné materiálové vstupy a naše ekologická stopa je takřka nulová. Jsme pyšní na to, že všechny daně a pojistné odvádíme zde v České republice a zaměstnáváme desítky odborníků, se kterými sdílíme radost z mezinárodního úspěchu a tím i jistou motivaci, aby nám neodešli k zahraničním firmám.“
Navštívíme-li v současné době největší světové technologické výstavy a konference, není již žádnou výjimkou, když narazíme hned na několik českých firem, které v daném oboru excelují. Josef Vašica, předseda představenstva DCIT a současně ředitel její dceřiné společnosti Stream Circle, která v loňském roce získala řadu světových ocenění za mediální softwarové inovace, k tomu poznamenává: „Chodí za námi partneři ze všech koutů světa a vždy nás nesmírně potěší jejich uznání za to, co jsme vyvinuli a jaké produkty a služby nabízíme. Netuší však, jaký boj přitom svádíme na domácí půdě. Náš stát na jednu stranu láká zahraniční investory a poskytuje jim finanční úlevy, na druhou stranu se domácím firmám stará o vysokou cenu práce, vysoké daňové zatížení a zvyšování administrativní zátěže na hlášeních, výkazech a ostatních povinnostech zaměstnavatelů. Vedle toho přispívá díky růstu státních agend k vysávání trhu s lidskými zdroji a současně nijak nepodporuje vzdělávání v IT a technických oborech. A to již vůbec nehovořím o efektivní podpoře firemních investic do produktového vývoje, vzdělávání zaměstnanců a rozvíjení nových oblastí podnikání. Jsme tak nuceni uvažovat o možném přesunu našich společností do USA, kde lze navíc snáze získat rozvojový kapitál. A následně bychom třeba jako zahraniční investor mohli využít některé z českých investičních pobídek,“ dodává s jistou dávkou ironie Vašica.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist