Ze statistiky antivirové firmy Kaspersky Lab vyplývá, že zhruba 86 procent případů tvořila skupina škodlivých programů Congur. Jejím primárním cílem je zabránit uživateli v přístupu do zařízení. Přenastavením nebo obnovením jeho PIN (hesla) k němu získává administrátorská práva. Některé varianty programu navíc tato práva zneužívají k nainstalování svých modulů do systémové složky, odkud je téměř nemožné je odstranit.
Zemí s nejvyšším počtem napadených zařízení mobilním ransomwarem se v prvním čtvrtletí tohoto roku staly Spojené státy. Nejrozšířenější hrozbou zde byl ransomware Svpeng.
Za uplynulé čtvrtletí se téměř dvojnásobně zvýšil počet nově detekovaných vyděračských modifikací zaměřených na Windows. Od ledna jich bylo detekováno 55.679, přičemž za období říjen až prosinec loňského roku 29.450.
„První čtvrtletí tohoto roku bylo v oblasti mobilních hrozeb velmi bouřlivé. Prudce narostly počty ransomwarových rodin i modifikací, které cílily na mobilní zařízení. Lidé by si proto měli uvědomit, že jim útočníci mohou zablokovat data nejen na počítačích, ale i v mobilech," uvedl ředitel pro jihovýchodní Evropu Dragan Martinovic.
Aby uživatelé zůstali před ransomwarem v bezpečí, odborníci doporučují využívat silné bezpečnostní řešení a průběžně aktualizovat software svých zařízení. Podle nich je třeba pravidelně provádět sken systému, který odhalí případné infekce, chovat se obezřetně v online prostředí a nikdy nezadávat osobní informace na stránkách, které vypadají podezřele.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist