Vážená tazatelko,

zaměstnavatel Vás nemůže donutit ke změně odborného lékaře. Samotný výběr ošetřujícího lékaře je Vaší svobodnou volbou.

Dle ustanovení § 199 zákona č. 262/2006 Sb. (zákoníku práce) ve spojení  s nařízením vlády č. 590/2006 Sb. (bod. 1 Přílohy), kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci, se zaměstnanci poskytne pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout a pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.

V případě, že vyšetření nebo ošetření bylo provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu. Náhrada mzdy nebo platu však v takovém případě přísluší nejvýše za dobu, po kterou by vyšetření trvalo v nejbližším lékařském pracovišti.

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že i když Vás zaměstnavatel nemůže donutit ke změně odborného lékaře, musí Vám poskytnout pracovní volno na nezbytně nutnou dobu (tj. včetně dojezdu), ale náhradu mzdy Vám poskytne v takovém rozsahu, jako kdybyste byla na ošetření u nejbližšího lékaře (tj. bez dojezdu).

Pro úplnost dodáme, že zaměstnavatel není v žádném případě oprávněn vyžadovat informace o vyšetření samotném, jeho průběhu či výsledcích a právní předpisy v současné době taktéž neomezují frekvenci jednotlivých návštěv lékaře.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist