Experti ze společnosti Ericsson předpovídají, že do roku 2023 se počet mobilních širokopásmových připojení k vylepšené síti na celém světě zvýší o 1 miliardu. Tato prognóza je jednou z klíčových statistik prezentovaných v listopadové zprávě Ericsson Mobility Report.

Mobilní připojení podle technologie (kromě IoT a FWA připojení) 

Zdroj: Ericsson Mobility Report listopad 2017

Očekává se, že technologie 5G, nejdříve nasazená v hustě obydlených městských oblastech, bude do konce roku 2023 pokrývat více než 20 % světové populace. První komerční sítě založené na technologii 5G New Radio (NR) budou dle společnosti Ericsson uvedeny do provozu v roce 2019, přičemž hromadné rozšíření nastane po roce 2020. Brzké nasazení 5G se předpokládá na několika trzích včetně USA, Jižní Koreje, Japonska a Číny.

 

Celosvětový mobilní datový provoz v roce 2023 překročí 100 megabajtů měsíčně

Očekává se, že přenos dat z mobilních zařízení se v průběhu sledovaného období osmkrát zvýší a do roku 2023 dosáhne 110 megabajtů za měsíc. Pro představu lze uvést, že tento objem odpovídá 5,5 miliónu let streamování videa v HD kvalitě.

Ve všech regionech stabilně roste mobilní datový provoz, přičemž nejvyšší průměrnou spotřebu na smartphone vykazuje Severní Amerika, do konce roku 2017 zde průměrná spotřeba překročí 7 GB za měsíc.

Sledovaní videí nadále zvyšuje mobilní širokopásmový provoz. Hnací silou vzestupu videa je mládež, neboť mileniálové ve věku 15 až 24 let streamují 2,5krát více video-obsah než uživatelé starší 45 let.

Streamování videa ve vyšším rozlišení a vzrůstající trend streamování zážitkových videí, a to např. ve formátu 360° videa, budou mít vliv na objem spotřeby dat. Například 360° video na YouTube používá čtyř až pětinásobně větší šířku pásma než běžné YouTube video, a to ve stejné kvalitě.

 

Nasazení LTE dynamicky pokračuje

Do konce tohoto roku bude LTE dominantní mobilní přístupovou technologií. Odhaduje se, že do konce roku 2023 dosáhne počet připojení 5,5 miliard a pokryje více než 85 procent světové populace.

Služba hlasových hovorů Voice over LTE (VoLTE) byla spuštěná ve více jak 125 sítích ve více než 60 zemích světa. Počet VoLTE připojení by měl do konce roku 2023 dosáhnout 5,5 miliardy, což představuje více než 80 % připojení z celkového počtu LTE a 5G připojení.

Jedním z nejnovějších zařízení, které používají VoLTE, jsou inteligentní hodinky. Uživatelé mohou uskutečňovat hlasové hovory přímo na svém zařízení nositelné elektroniky, aniž by potřebovali mít smartphone ve své blízkosti (technologie multi-SIM). Hovory je zároveň možné uskutečnit mezi smartphonem a hodinkami uživatele.

Niklas Heuveldop, hlavní stratég a ředitel pro technologie a obchodní příležitosti ve společnosti Ericsson, říká: "Aktuální zpráva poukazuje na trendy v růstu počtu mobilních připojení a datového provozu, jakož i na úsilí odvětví telekomunikací řešit narůstající nároky na mobilní sítě v celosvětovém měřítku. Kromě toho je ve zprávě zkoumán vznik nových případů využití, protože se vyvíjejí kapacity sítí – například údržba a opravy inteligentních hodinek, IoT alarmy a zařízení využívající rozšířenou realitu. V souvislosti s přípravou na 5G budou tyto trendy i nadále určovat zaměření průmyslu."

Zpráva zároveň představuje tři nejvýraznější trendy v průmyslu:

  • Přizpůsobování mobilních datových paušálů – zkoumá se přechod na stále větší paušály, jako i skutečná spotřeba dat v rámci různých paušálů. Zpráva zdůrazňuje důležitost dobré kombinace datových paušálů včetně neomezených, která má vliv na plnění různých potřeb spotřebitelů.
  • Zlepšení zkušeností z akcí – zaměřuje se na to, jak mohou organizátoři a provozovatelé akcí uspokojit rostoucí potřeby návštěvníků, co se týče digitálních služeb a interaktivních zážitků.
  • Očekávání mileniálů od technologie 5G – je zkoumáno, jak tato věková skupina vnímá své zkušenosti s mobilním připojením, co od 5G očekává, a co z jejich názorů vyplývá pro operátory.

Spolu s celosvětovou zprávou zveřejnila společnost Ericsson i regionální zprávy pro západní, střední a východní Europu, Střední východ a Afriku a Latinskou Ameriku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist