Často se nedokázali smířit se základní skutečností, že by jejich data byla uložena na jiném místě než v jejich vlastní společnosti a provoz softwarového řešení by tak nebyl v jejich rukou. Situace se ale dramaticky mění a dnešní ERP systémy poskytované v cloudu postupně nahrazují tradiční ERP systémy provozované on-premise (instalované na serverech u klienta).

Firmy vyžadují dostupnost

Společnosti stále také častěji zmiňují požadavek na dostupnost informačních systémů a zabezpečení proti výpadkům. Většina společností je na funkcích informačních systémů dnes již existenčně vázána tak silně, že výpadek ERP systému jen na několik hodin může způsobit obrovské ztráty a v případě rozsáhlejšího výpadku může ohrozit i samotnou existenci společnosti.

V současné době se většina společností potýká s nedostatkem kvalifikovaných IT pracovníků a zabezpečení chodu interních IT systémů. Zkušenosti jasně ukazují, že v naprosté většině případů jsou softwarová řešení poskytovaná v cloudu spravována mnohem profesionálněji než v případě využití interních IT pracovníků. Díky smluvním podmínkám poskytovatelů služeb jsou cloudové ERP systémy mnohem bezpečnější a dostupnější, ve většině případů s garantovanou technickou a aplikační podporou 24 hodin denně sedm dní v týdnu. Informace, které společnosti v ERP systémech mají a jsou klíčové pro rozhodování, jsou tak dostupné v cloudu pro rozhodování kdykoliv, kdy je to potřeba.

Jasné náklady

Dalším neméně důležitým důvodem pro zavádění ERP řešení poskytovaných v cloudu jsou jasně předvídatelné náklady. V současné době hraje tento fakt hlavní roli v rozhodování o investicích a rozvoji společností. Je kladen velký tlak na zvyšování konkurenceschopnosti a pružnosti reakce na změny na trhu. Potřebnou flexibilitu z pohledu plánování nákladů tradiční ERP systémy nenabízejí, a tak z pohledu investic a celkových nákladů na pořízení a provoz ERP systému je přechod do cloudu jednoznačně nejlepší volbou.

Úspěšné společnosti ve světě začaly již dříve sjednocovat všechny své IT systémy, tak aby měly ERP systémy plně integrované s provozními systémy a všechny informace ve společnosti uložené v jedné databázi. Zbýval pak už pouze jeden krok začít používat všechny IT systémy jako službu - v cloudu. Konkurenční výhoda pořízení softwarového řešení poskytovaného v cloudu, bez počáteční finanční investice, se ukazuje jako výhoda velmi podstatná.

76 %

Takové procento respondentů průzkumu společnosti Oracle z letošního roku plánuje přechod ERP do cloudu. Hlavními motivátory jsou ekonomické úvahy, snížení investic do infrastruktury 45 procent a snižování celkových nákladů na vlastnictví (38 procent respondentů).

Data mohou zůstat v ČR

Dnes také většina společností využívá velké množství dat, která získává od svých dodavatelů a zákazníků z jejich ERP systémů pomocí webových aplikací z internetu nebo přes EDI rozhraní. Vzhledem k faktu, že aplikace poskytované v cloudu jsou ve většině případů dostupné přes zabezpečené internetové připojení, je integrace podobných systémů mnohem jednoduší a pružnější.

Z pohledu právní ochrany osobních informací (GDPR) v informačních systémech jsou z pohledu legislativy vhodná cloudová řešení, která uchovávají data ze svých systémů na území Evropské unie. Dnes jsou v ČR dostupná cloudová řešení založená na nejlepších světových softwarových produktech, kde samotné servery s aplikacemi pro poskytování cloudových služeb jsou umístěné přímo v ČR. Uživatelé tak mají splněny nejen všechny legislativní požadavky, ale při uzavírání smluv mají zjednodušené jednání s lokálními poskytovateli cloudových služeb.

Používáním ERP systému v cloudu není zákazník nijak limitovaný a tím, že používá ERP jako službu, má tak k dispozici tu nejnovější verzi aplikací včetně všech aktuálních zabezpečení. Oproti konkurenci má tak jistý náskok. ERP systémy poskytované v cloudu tak dnes již mnoha společnostem pomáhají a zvolení této cesty se jednoznačně ukazuje jako správná volba.

 

Článek byl publikován v magazínu ICT revue.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist