Podle nedávného průzkumu společnosti Grafton Recruitment má s prací přes agenturu zkušenost 35 % Čechů, ve většině případů pozitivní. Na spolupráci s agenturou vesměs oceňují rychlost hledání práce, možnosti výběru vhodné pozice, vstřícnost konzultantů agentury a příjemnou komunikaci.
„Legální personální agentury plní vůči zaměstnanci všechny povinnosti pracovněprávního vztahu, dle zákona za něj odvádějí sociální a zdravotní pojištění a daně a dohlíží na to, aby měl u přiděleného zaměstnavatele srovnatelné mzdové i pracovní podmínky, stejně jako mají u daného zaměstnavatele kmenoví zaměstnanci na téže pozici,“ vysvětluje Miroslava Chvojková, manažerka pro oblast agenturního zaměstnávání v agentuře Grafton Recruitment s tím, že nelegální agentury při zaměstnávání na dočasné přidělení celou řadu zákonných nařízení obchází a zaměstnance znevýhodňují i dalšími praktikami, ke kterým patří například nevyplácení bonusů a benefitů, nutnost financovat si pracovní pomůcky, obcházení srovnatelných podmínek či průtahy při vyplácení mzdy. Zaměstnanci také často nemají zřízenou pojistku pro případ pracovního úrazu.
Cestovní náhrady místo mzdy a problémy v případě nemoci
Velmi častou praxí nelegálních agentur je i to, že zaměstnanci přiznají jen minimální mzdu a zbytek mu vyplácí v cestovních náhradách, ze kterých se neplatí odvody, čímž se na daních krátí stát. To vyhovuje zejména zaměstnavatelům, kteří na odvodech chtějí ušetřit. Z krátkodobého hlediska pak situace může vyhovovat i zaměstnancům, protože se z jejich mezd odvádí daň velmi nízká nebo dokonce žádná, v budoucnu to však znamená nižší důchod a snížené dávky počítané ze mzdy, tzn. náhrada mzdy, nemocenská, mateřská dovolená, dávky v nezaměstnanosti apod. „Pokud bude zaměstnanec v takovém případě v budoucnu nemocný nebo půjde na mateřskou dovolenou, dostane jen minimum,“ dodává Miroslava Chvojková.
Šedé agentury staví na neznalosti
Nelegálním agenturám často nahrává skutečnost, že zaměstnanci v mnoha případech neznají legislativu a neví, na co mají jakožto agenturní zaměstnanci právo. Neví například, že si pracovní agentura podle zákona nesmí strhávat žádnou provizi, poplatek nebo bonus ze mzdy, což se ovšem v případě zaměstnání přes šedou agenturu často stává. Stejně tak neví, že agentura nemá právo je přesunout na druhý konec republiky, pokud tak neučiní na základě oboustranné dohody.
Agentury si prověřujte, radí odborníci
Pro uchazeče o práci není vždy jednoduché takovou šedou agenturu rozpoznat. Vystupují jako klasické pracovní agentury a používají stejné metody inzerce. Experti z personální agentury Grafton Recruitment proto doporučují, aby si uchazeči o práci před podpisem jakékoliv smlouvy s konkrétní agenturou vše dobře zkontrolovali. Licence personálních agentur lze snadno ověřit na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí. Agentury, které se chtějí chovat transparentně, jsou také členy Asociace poskytovatelů personálních služeb. Jednotliví členové této asociace podléhají pravidelným auditům, přičemž se kontroluje jak dodržování legislativních předpisů, tak i etického kodexu asociace.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist