Využít přitom můžete spoustu možností. Na dálku můžete pracovat jako freelancer neboli „volnonožec“, ale také není problém mít tento životní styl jako zaměstnanec, protože i tuto možnost dnes spousta firem nabízí. Jedná se o velmi oblíbený životní styl mezi IT specialisty.

„Právě IT specialistům je tato možnost jako benefit nabízena velmi často, protože se je firmy snaží získat všemi dostupnými způsoby. Opravdu kvalitních lidí je v tomto oboru totiž v současnosti velmi málo,“ říká Jan Silber, jeden ze zakladatelů jobportálu Jobstack.it. Chcete-li pracovat na dálku, můžete využít spoustu dnes dostupných internetových nástrojů.

Zahraniční platformy

Jedním z hojně využívaných nástrojů je Upwork.com, kde je možné poptávat i nabízet služby v oblasti IT, grafiky či marketingu. Jedná se o mezinárodní platformu, tudíž se bez angličtiny neobejdete. To by ale pro digitální nomády neměl být problém. Veškeré fakturování probíhá přes portál, který si za zprostředkování účtuje procentuální částku z výdělku v závislosti na tom, kolik si freelancer celkově vydělá. Výhodou nástroje je to, že se zde dá najít práce pro velmi zajímavé a známé klienty.

Hledání práce v IT na dálku, ilustrační fotoPráci na dálku můžete zkusit hledat také na webu Weworkremotely.com, i zde vše probíhá v angličtině a najít si zde můžete opravdu zajímavé práce z různých odvětví IT, byznysu a marketingu.

Dalšími mezinárodními platformami jsou pak například Flexjobs.com, Stackoverflow.cz, Freelancer.com, Freelancermap.cz nebo Powertofly.com, určená zejména pro ženy v IT.

České platformy

Pokud si s angličtinou nerozumíte a raději se pohybujete v ryze českém prostředí, můžete vyzkoušet například Stovkomat.cz nebo Navolnenoze.cz.

Relativně novým portálem, který nabízí práci ryze v oblasti IT, je Jobstack.it. K nalezení jsou zde také nabídky práce vázané na určité místo, ale díky filtrování je možné si prohlížet pouze nabídky s možností výkonu práce na dálku. „Povedlo se nám získat nabídky zajímavých klientů. Na zdokonalování webu stále pracujeme tak, aby se nám dařilo co nejlépe propojovat nabídku s poptávkou,“ říká Jan Silber, jeden ze zakladatelů jobportálu Jobstack.it.

A jak přejít na volnou nohu?

Stát se freelancerem je nejlepší již v průběhu studia, kdy vás minimálně zatěžují daňové povinnosti a pro začátek vám stačí vydělávat menší částky. Ve startu se rozhodně vyplatí pracovat na projektech bez nároku na odměnu, díky kterým můžete získat zkušenosti a reference.

Pokud máte studentská léta již za sebou, vyplatí se například nějakou dobu pracovat jako zaměstnanec, získat zkušenosti, udělat si jméno ve svém oboru a na volnou nohu přejít postupně. „První věc, kterou byste měli udělat, je ujasnit si, kde jsou vaše silné stránky a co vám jde nejlépe. Vyberte si jednu činnost, se kterou si vás lidé budou spojovat, na tu se zaměřte a pilujte ji k dokonalosti. Pokud bude vaše nabídka příliš rozsáhlá, lidé si vás budou hůře pamatovat. Lepší je umět jednu službu pořádně než tisíce služeb tak trochu. Podle toho, v čem se cítíte nejlépe pak vytvořte svou nabídku. Už od začátku myslete na svůj osobní brand!“ radí Jan Silber, jeden ze zakladatelů jobportálu Jobstack.it.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist