„V posledních dnech jsme zaznamenali hned několik e-mailových kampaní, které s tématem nemoci pracují. Většina ze zachycených e-mailů koluje v zahraničí, nicméně registrujeme i první případy takových podvodných e-mailů i tzv. hoaxů v České republice,“ potvrzuje Miroslav Dvořák, technický ředitel české pobočky ESET.

Metody útočníků se podle něj výrazně neliší od jiných spamových nebo phishingových kampaní, které ze své podstaty často využívají aktuální situace a témat. Základem je vždy emotivní sdělení, dále e-mail obsahuje odkaz vedoucí na škodlivou stránku či obsahuje infikovanou přílohu. 

„Například zmíněný český spam obsahoval přílohu s názvem CoVid19_BAH.PDF.exe, po jejímž spuštění si uživatel do počítače nainstaloval škodlivý kód detekovaný jako Fareit. Jedná se o trojského koně, který dlouhodobě patří mezi nejvážnější kybernetické hrozby v Česku. Tento trojský kůň je schopen pro útočníky získat hesla obětí uložená v internetových prohlížečích,“ vysvětluje Dvořák.

Pomoc s očkováním i rady od WHO

Analytici společnosti ESET zachytili několik různých typů zpráv. Ve většině případů útočníci odesílali zprávy jménem důvěryhodné instituce, například Světové zdravotnické organizace (WHO). 

Nejčastěji pak e-mailová stránka navádí uživatele na phishingovou webovou stránku s cílem vylákat osobní či citlivé údaje, případně infikovat jeho zařízení malwarem. Způsob, jakým k tomu dochází, je například prostřednictvím fiktivního obchodu s ochrannými pomůckami. Další typ podvodného webu obsahuje rady, jak se nemoci vyhnout. Pro zvýšení důvěryhodnosti bývá často zneužíváno jméno a logo Světové zdravotnické organizace.

„Zaznamenali jsme také e-mail, který naopak apeloval na potřebu lidí pomoci v postižených regionech. V tomto případě útočníci vyzývali adresáty, aby darovali libovolný obnos v Bitcoinech. Příspěvek měl pomoci rozšířit údajnou vakcínu mezi co nejvíce nakažených,“ popisuje další podvod Dvořák.

Český analytický tým společnosti ESET, který se dlouhodobě zaměřuje mimo jiné na analýzu malwaru v latinské Americe, v únoru zachytili také podvodnou stránku s články o koronaviru. Jejím prostřednictvím nabízeli útočníci video ze stavby nemocnice v Číně. Při snaze jej zhlédnoutsi však uživatel namísto puštění záznamu do zařízení stáhl bankovní malware. Podobné typy podvodu v České republice společnost ESET zatím neeviduje.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist