Český trh se soláry v těchto měsících zažívá svůj druhý boom. Mnozí majitelé domů vidí ve fotovoltaických panelech ochranu před nebývale drahými energiemi a zároveň využívají výhodnější pravidla pro získání dotace v programu Nová zelená úsporám. Zájem dokazují čísla tuzemské Solární asociace, podle které se loni do sítě zapojilo 9321 nových fotovoltaických elektráren, což je o třetinu více než v roce 2020.
Skokový nárůst zájemců mnohdy zaskočil i dodavatele solárních elektráren. Pro představu, třeba v innogy zaznamenali mezi lety 2020 a 2021 čtyřnásobný nárůst poptávky. Aby se celý proces objednání a následné instalace panelů co nejvíce urychlil, přešla proto firma na novou prodejní aplikaci. „To, že je aplikace dobře vyladěná, nám pomohlo tuto situaci zvládnout. Nedovedeme si představit, že bychom takové počty zákazníků odbavovali v původním řešení,“ říká IT aplikační architekt innogy Jiří Riedel.
Speciální aplikace pro sestavení a objednávku fotovoltaické elektrárny na trhu ale nejsou. Řešení na míru pro innogy vyvinula společnost Actum Digital. „Na toto řešení jednoduše nenajdete krabicový software. Platforma obsahuje spoustu kalkulací a parametrů, operátor jen do systému zadává data, která mu hlásí zákazník. Systém kombinuje jeho požadavky a možnosti fotovoltaické elektrárny, aby navrhl správné řešení. Bere proto například v potaz řadu parametrů o nemovitosti zákazníka, včetně její geolokace, solární intenzity a typu instalovaných panelů. Na jeden klik pak aplikace vygeneruje celý set dokumentů,“ říká chief solutions officer v Actum Gianluca Turturro. Firma zároveň chtěla postavit celý systém na cloudu, aby jí odpadly případné starosti o servery. I díky tomu mohou v době covidu operátoři v aplikaci pracovat i z domova.
Podle Riedla se tak proces objednávek zrychlil o 10 až 20 procent. „Operátoři nemusí bojovat proti aplikaci, naopak aplikace je jim oporou, usnadňuje jim zpracování dat, a tím se mohou více věnovat zákazníkovi. Vedle toho se významně zlepšil způsob zálohy dat, snadno se přidávají do systému nové typy panelů nebo baterií, které pak můžeme začít ihned nabízet zákazníkům. Navíc jakékoliv nestandardní chování systému se dá jednoduše dohledat a vyřešit,“ popisuje.
Z přeplněných šuplíků a šanonů do cloudu. Výhody digitalizace už poznávají i trenéři ve fitness centrech
Na celém procesu se prostřednictvím programu Power Platform podílel i Microsoft. Platforma umožňuje rychlé vytváření aplikací bez nutnosti rozsáhlého psaní kódu. „Možnosti platformy využíváme pro urychlení tvorby aplikace v kombinaci s klasickým vývojem pro doplnění specifických funkcionalit. Při spojení s low-code platformou vzniklo sofistikované řešení, které jsme byli schopni dodat rychleji než standardními metodami vývoje,“ popisuje Turturro z Actum.
Podle Ondřeje Hanuše z Microsoftu ocení low-code princip byznys uživatelé, kteří chtějí svou aplikaci upravit, ale nevyznají se v programování. „V tomto případě tuto znalost nepotřebují, protože daný princip je založen na používání existujících vizuálních komponent a vzorců, které se do aplikace vkládají podobně, jako když vytváříte prezentaci v Power Pointu,“ vysvětluje.
Společný projekt innogy a Actum ocenili i porotci soutěže Microsoft Awards 2021. Ta je určena pro partnery technologické firmy, kteří vyvíjí inovativní řešení nebo aplikace na platformě Microsoft a přispěli k digitální přeměně svých zákazníků. „Operátor má k dispozici všechny potřebné informace v momentě, kdy komunikuje se zákazníkem, a je tak schopen mu poskytnout komplexní servis. Řešení navíc podporuje možnost úpravy a dovytváření jeho částí pomocí low-code principu (režim s menší potřebou psaní kódu pro tvorbu aplikací),“ vysvětluje ocenění Hanuš.
„Jde o jedno z prvních produktivně použitelných low-code řešení. Nespornou výhodou je neustálý vývoj a zlepšování platformy,“ líčí Riedel s tím, že svou aplikaci chtějí i nadále rozšiřovat a přidávat další funkce.
Actum Digital je původem česká firma s 26letou historií, z tuzemska expandovala do zahraničí, kde má teď i většinu projektů. Klientům poskytuje především webové služby a cloudové a business aplikace na různých platformách. S innogy společnost spolupracuje dlouhodobě. „Naše spolupráce začala již se skupinou RWE a postupně se přes několik trhů – vedle Německa i ve Spojeném Království, Nizozemsku a České republice – dostala až k současné podobě, kdy pro českou pobočku dodáváme služby v oblasti vývoje webové platformy a zaměřujeme se i na byznysové aplikace,“ říká Turturro.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist