Přezdívá se vám Herminator. Proslul jste odvážným stylem lyžování na hraně, možná spíš za hranou rizika. Po děsivé nehodě na motorce jste se naučil znovu chodit a začal opět vyhrávat. Jste stále tak trochu „blázen“, nebo už jste zpomalil a je z vás sportovní důchodce v papučích?
Tu přezdívku jsem si vysloužil roku 1998 v Naganu, po pádu ve sjezdu a vítězstvích v super-G a obřím slalomu. Tehdy to vymyslel jeden novinář, já jsem v tom zcela nevinně. Za „blázna“ – ať už je to myšleno jakkoli – se každopádně nepovažuji. Rok 2009 mi jasně naznačil, že bych měl zpomalit, trochu se zklidnit a neřídit se neustále rozvrhem, který mi sestavili jiní.
Co děláte teď, když jste pověsil lyže na hřebík?
Stále čekám na tu hrozivou „černou díru“, která vás po ukončení kariéry údajně spolkne. Někdy bych si dokonce přál zažít trochu nudy, ale ve skutečnosti je stále co dělat. Nejraději trávím čas samozřejmě v přírodě.
Jste jedním z nejznámějších Rakušanů ve světě. Celý sportovní život jste strávil na cestách. Jaký máte vztah k rodné zemi? Trávíte v Rakousku třeba dovolené, nebo raději létáte k moři? Kde to máte rád?
Myslím si, že my Rakušané máme tu čest žít v jedné z nejkrásnějších zemí světa, kde si každý najde to pravé. V létě i v zimě – zdejší příroda nám nabízí nepřeberné množství možností. Ale vyrazit jednou za čas k moři, to má také něco do sebe.
Lyžujete ještě v zimě, jen tak, pro radost? A zkusil jste snowboard, nebo zůstáváte u „starých dobrých“ lyží?
Na snowboardu jsem stál jen jednou kdysi dávno. Lyžování je stále mou velkou vášní, momentálně lyžuji hlavně mimo sjezdovky.
Bývalý rakouský sjezdový lyžař, který vyhrál čtyři tituly ve Světovém poháru (1998, 2000, 2001, 2004), čtyři olympijské medaile (dvě zlaté na hrách v Naganu v roce 1998) a tři tituly mistra světa (dva v roce 1999, jeden v roce 2005).
Vaše vrcholová lyžařská kariéra začala ve Flachau, kde také žijete. Kam v okolí chodíte rád na procházky nebo výlety s přáteli?
Určitě se vyplatí prozkoumat mé rodiště Flachau a jeho okolí, ať už pěšky, na kole nebo na lyžích. Nejlepší bude, když vyrazíte na malou poznávačku a přesvědčíte se sami.
Která místa ve Flachau by turisté neměli vynechat?
Těch je opravdu hodně. Abyste si udělali lepší představu, doporučuji vám vylézt na místní horu Grießenkareck a prohlédnout si tuto oblast z výšky.
Když člověk přijede do Flachau, kam by měl jít na pivo a dobré jídlo?
Ve Flachau a blízkém okolí je hodně velice dobrých restaurací, nádherných horských chat a mnoho dalšího. Tady si přijde na své úplně každý. Samozřejmě si nesmíte nechat ujít starou dobrou klasiku jako vídeňský řízek nebo kynuté knedlíky.
Máte svůj tajný tip na místo v Alpách, které není v turistických průvodcích, ale přesto já vám blízké nebo milé?
Upřímně řečeno, nemám. S tajnými tipy je to tak, že když je jednou prozradíte, přestanou být tajné.
Je v Rakousku nějaké místo, kde jste nikdy nebyl a rád byste tam zavítal?
Při natáčení televizního seriálu Universum pro ORF jsem navštívil mnoho míst, která nejsou obecně tak známá. Překvapilo mě, na jaká překvapení tam člověk narazí. V Rakousku je jistě ještě spousta míst, která čekají, až je někdo objeví.
Do Rakouska jezdí i hodně Čechů, hlavně v zimě na lyže. Jací jsou to hosté?
Co se týče Flachau, čeští turisté jsou jen částí pestré směsice hostů mnoha národností. Právě to tomuto místu dodává zvláštní kouzlo a šmrnc. Při pohybu ve vysokohorském terénu je velice důležité uvědomit si možná rizika a náležitě se na ně připravit. To platí pro všechny, i pro domorodce.
Turistů v Alpách přibývá. Zvládnou to podle vás hory?
Základem je rozumný a zodpovědný přístup k přírodě a přírodním zdrojům. Pokud budeme dodržovat určitá pravidla a omezení, bude v našich horách dost místa pro každého.
Jste sportovním idolem Rakušanů. I my Češi máme podobnou ikonu, Ester Ledeckou, která získala na jedné olympiádě zlato ve sjezdovém lyžování i snowboardingu. Co na ni říkáte?
To, co dokázala na olympijských hrách v Koreji, je naprosto neuvěřitelné. Není pochyb o tom, že se zapsala do historie, takový kousek se v nejbližší době pravděpodobně jen tak někomu nepovede. Líbí se mi její přístup, ta touha přivést k dokonalosti obě disciplíny. Úsilí, které do toho vkládá, je samozřejmě obrovské.
Článek vznikl za přispění Michaely Holmanové z marketingové agentury Tourma.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist