Investice do úspor je u stavby rodinných domů stále důležitějším tématem. A všechny recepty na kvalitní dům, který šetří energii, se víceméně zakládají na třech jednoduchých pravidlech: promýšlet energetickou náročnost už před začátkem stavby, vsadit na kvalitní materiál s dlouhou životností a propojit jednotlivé komponenty do posledního detailu. „Hrubou stavbu a materiál už na vašem domě nikdy nevyměníte. Vyměnit můžete okna, kuchyň, podlahu nebo střešní krytinu. Konstrukci ale ne,“ říká Eliška Smolová ze společnosti Heluz, která je jedním ze tří největších výrobců zdicích materiálů v Česku. A na konkrétních principech ukazuje, co tyto zásady obnáší v praxi.

Dům jako skládačka

Obrovskou výhodou jsou stavební prvky od stejného výrobce, které do sebe zapadají jako puzzle. Stavba se tak vyhne kombinacím nesourodých konstrukčních částí a nevznikají tepelné mosty na místech, kde spolu jednotlivé prvky s různými vlastnostmi nespolupracují. Firma Heluz proto přišla s iniciativou Smysluplný celek, která umožňuje postavit celou hrubou obálku budovy bez slabých míst. Projekt má pomoci stavebníkům vytvářet domy, které dávají smysl nejen po stránce stavební, ale také z pohledu dlouhodobé finanční i ekologické udržitelnosti. „Systém zároveň funguje jako skládačka, takže výrazně zrychluje a zjednodušuje stavbu, což přináší úsporu času a tím i financí,“ doplňuje Smolová.

Obvodové zdivo si musí rozumět s vnitřními stěnami, překlady oken, systémem střešní a stropní konstrukce, komínovými systémy, spojovacími materiály a dalšími prvky. „Stavebnicový systém“ zahrnuje i doplňkové cihly pro řešení konstrukčních detailů, jako jsou rohy, ostění nebo parapety. Stavba se díky nim obejde bez dořezávání bloků a zdlouhavých mechanických úprav materiálu, při kterém právě hrozí vznik tepelných mostů. Pro optimální práci s tepelnými zisky a ztrátami ze slunce je klíčová stínicí technika. I tu se vyplatí včlenit do jednotného systému. Heluz k tomu nabízí integrovaný roletový a žaluziový překlad Heluz Family 3in1, který zapadne do obálky budovy bez složitého vylévání z betonu a kombinování s izolantem. Součástí smysluplného celku jsou také izolační skla Izos, která umí pracovat s teplem a sluncem tak, aby minimalizovala energetickou náročnost domu.

Zásadní roli však hrají masivní stropy, a to zvláště díky své schopnosti zvýšit tepelnou akumulaci budovy. „Máme zkušenost s domy, kde si majitelé díky volbě těžkého stropu mohli dovolit postavit obvod z neplněných cihel tloušťky 44 cm bez dodatečného zateplení, a přesto bez potíží splnili požadavky normy,“ potvrzuje Smolová. Heluz pro konstrukce masivních střech a stropů doporučuje keramobetonové panely nebo skládané stropy Heluz Miako, které kromě výborných tepelněizolačních vlastností zvyšují zvukovou izolaci, zlepšují neprůvzdušnost a vyplatí se i díky výhodnému statickému přitížení stavby. Navíc umožňují budoucí přístavbu dalšího patra. S tou často majitel domu při projektování nepočítá, v průběhu let se ale jeho situace může změnit a v takovém případě je chytrá stavba na další úpravy připravená.

Další patro pro další generaci

Společně s proměnami realitního trhu se mění i způsob, jak lidé přemýšlí o bydlení a plánují svou budoucnost. Stavebních pozemků ubývá, jsou čím dál dražší a menší. Zatímco dřív měl pozemek pro výstavbu rodinného domu třeba 1500 m2 a bylo možné do něj vtěsnat domy dva nebo stavbu rozšiřovat o „vejminky“ pro rodiče či děti, v současné době je rozloha dostupných pozemků poloviční a tím pádem ubývá prostoru, kam stavbu v případě potřeby rozšířit. O to cennější je dnes možnost zvětšit dům v budoucnosti do výšky. „Pokud stavíte klasický bungalov s lehkou konstrukcí střechy, rovnou si zavíráte možnost něco za pár desítek let změnit – do šířky se rozpínat nemůžete a další obytné patro stavba neunese,“ varuje Eliška Smolová. Lepším řešením je podle ní masivní strop nebo střecha, který lépe udrží teplo a nechává dalším generacím příležitost k dalším stavebním úpravám, které bude rodinná situace vyžadovat.

 

Kvalitní cihly místo izolace

Významné náklady ušetří z dlouhodobého hlediska volba kvalitních materiálů. U nízkoenergetických staveb jsou to třeba jednovrstvé konstrukce z tepelněizolačních cihel, které nepotřebují dodatečnou izolaci. Pro minimální energetickou náročnost u pasivních domů firma Heluz vyvinula speciální cihly Heluz Family 2in1 plněné malými polystyrénovými kuličkami, které nahradí až 36 cm izolace a tepelněizolačními vlastnostmi odpovídají až sedm metrů silné zdi z plných cihel. „Cihelné zdivo opatřené vnitřní a vnější omítkou je na rozdíl od konstrukce s vnějším zateplovacím systémem daleko méně náchylné na degradaci, ať už biologickou (ulpívání řas, plísně), nebo mechanickou (míčové hry dětí, klování ptáků). Jednovrstvá cihelná konstrukce má kromě toho vyšší únosnost a odolnost,“ popisuje výhody nezateplené zdi Smolová a přidává k nim ještě zjednodušení stavby. „To šetří počet technologických kroků na stavbě čili čas, peníze a riziko chybovosti. Jednovrstvá konstrukce je také difúzně otevřená, to znamená, že laicky řečeno dýchá a nemá tendenci srážet vodní páry, což vede k daleko zdravějšímu vnitřnímu klimatu budovy.“

Zbavit se přidané tepelné izolace má i ekonomický přínos. Životnost zateplovacího systému je totiž podstatně kratší než životnost cihel, izolaci je po určité době nutné sundat a instalovat novou. To neplatí u jednovrstvé cihelné konstrukce, která je výrazně trvanlivější.

Dodatečné zateplení nedává u novostaveb smysl. Úspornější je jednovrstvá konstrukce zdi, která nevyžaduje výměnu izolace a vydrží bez dalších zásahů mnohem déle.

Zateplená vs. nezateplená zeď – jak je to s cenou?

Široké cihly (44 až 50 cm), které se obejdou bez dodatečného zateplení, jsou samozřejmě dražší než klasické „třicítky“. Když ale přičteme materiál na zateplení, nutné kotvení, skladbu omítky a práci, může celková cena nezateplené jednovrstvé konstrukce konkurovat standardní zdi s dodatečným zateplením. Z dlouhodobé perspektivy je jednovrstvá konstrukce dokonce výhodnější. Klasický zateplovací systém ETICS má totiž životnost 25–30 let a poté se musí vyměnit, což představuje další náklady. Nezateplená zeď oproti tomu vydrží 180 i více let.

Dnešní cihly s velkým počtem vzduchových dutin, tenkými „žebry“ a promyšleným systémovým spojem pera a drážky vyhovují současným požadavkům na nízkoenergetickou výstavbu, aniž by bylo nutné dům dodatečně zateplovat. „Tepelněizolační vlastnosti ale nejsou u materiálu jedinou důležitou vlastností,“ upozorňuje Smolová. Smysl podle ní dávají právě v kombinaci s vysokou schopností tepelné akumulace zdiva a tepelnou setrvačností, které zajišťují, aby dům v zimě držel teplo a v létě se nepřehříval. „Právě u domů postavených z masivní cihelné konstrukce je znát, že nemají tendenci se v létě přehřívat. To značně ušetří náklady na chlazení, které často není potřeba vůbec a dům si sám o sobě zachová i v těch největších vedrech komfortní vnitřní teplotu, která je normou stanovena do 27 stupňů,“ dodává. Velkou měrou k tomu ale podle ní přispívá kombinace s promyšleným systémem stínění a zasklení.

Dlouhý život kvalitních materiálů i staveb jako takových má pozitivní vliv i na životní prostředí. Díky tomu mají všechny cihelné produkty Heluz certifikaci EPD, která popisuje jejich environmentální dopad od těžby suroviny až po konec životního cyklu.

Článek vznikl ve spolupráci se společností Heluz.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist