Jestli se o nějakém místě dá říct, že se na něm matka příroda opravdu vyřádila, je to Madeira. Tento portugalský ostrov totiž nabízí od všeho něco. Štíty hor, skalnaté pobřeží, přímořské vesničky nebo vavřínový prales dokážou návštěvníky během několika málo dnů přenést z jednoho světadílu na druhý. Přezdívá se mu zelená perla Atlantiku nebo ostrov věčného jara. Teploty zde totiž ani v zimě neklesají pod 18 stupňů a díky tomu Madeira poskytuje nikdy nekončící oázu zeleně.

Procházky podél starých zavlažovacích kanálů, pláže dosažitelné pouze lodí, túry hlubokými kaňony protkanými říčkami či šplhání na horské vrcholy svádí k aktivní dovolené. Ani milovníci odpočinku, moře, dobrého vína a jídla ve stínu historických památek se ale Madeiře nemusí vyhýbat. Svou rozmanitou náručí je schopna přivítat opravdu kohokoli. A kdykoli. Léto, které je vhodnější k polehávání na slunci a znamená i teplejší moře, s sebou ale jako protislužbu nese více lidí a také vyšší ceny. Období mezi listopadem a únorem patří k nejdeštivějším. Chybu určitě neudělají zářijoví cestovatelé. V tomto měsíci je vzduch i moře na 20 stupních a pomalu končí hlavní turistická sezona.

„Ubytování doporučuji ve městě Funchal, zde mohou návštěvníci podnikat krásné procházky podél pláže a parků, podívat se do města, zajít na drink, na dobrou večeři nebo vyjet lanovkou na Monte, kde se nachází dvě nádherné zahrady – Monte Tropical Garden a Botanická zahrada. Palác a zahrady Monte jsou úchvatným příkladem souznění architektury a přírody,“ říká obchodní ředitelka CK Blue Style Lenka Pátek.

Malebné uličky i historická zákoutí

Hlavní město Funchal vděčí za své jméno divokému fenyklu (funcho), jehož hojnost v místě dnešního města inspirovala portugalské kolonisty. A stejně jako se tehdy toto přístavní město stalo výchozím bodem pro portugalskou expanzi, je i nyní ideálním místem, odkud podnikat výlety za dalšími krásami ostrova.

Město samo o sobě nabízí procházky malebnými uličkami podél historických budov. Katedrála Sé ve Funchalu je impozantní stavbou s krásnou gotickou architekturou a interiérem zdobeným nádhernými obrazy a sochami. Nachází se v dolní části města ohraničené přístavem, v němž se rozkládá historické jádro. Zde je možné navštívit také množství barů, kaváren, restaurací i vinařství nabízejících madeirské víno, které svou chutí připomíná portské.

Srdce města ale leží spíše v jeho východní části, kam se z nábřeží návštěvníci dostanou spletitými uličkami podél rybářských domků. Navést je může žlutá pevnost Fortaleza de Sao Tiago, kolem které se rozprostírá Zona Velho, tedy Staré Město s romantickými zákoutími i restauracemi s bohatou nabídkou místní kuchyně. Nádhernou atmosférou Starého Města dýchá především náměstíčko Largo do Corpo Santo s rybářským kostelíkem ze 16. století.

Sáňkování z vrcholu Monte

V hlavním městě je dobré neopomenout výjezd lanovkou na vrchol městečka Monte. Ačkoli na Madeiře o sníh nezavadíte, jedním z lákadel je jízda na „saních“. Průvodci, kteří jízdu korigují a případně brzdí, usadí zájemce do proutěného koše, aby si vzápětí mohli vychutnat 15minutovou jízdu po dvoukilometrovém asfaltovém „toboganu“. Více než 150 let stará tradice vyjde na 25 euro pro jednoho a 35 euro pro pár a je v provozu od pondělí do soboty.

„Na Madeiře je lepší mít auto, které je vhodnější rezervovat předem. Pokud zde návštěvníci stráví alespoň týden, neměli by si nechat ujít lávové bazénky v městečku Porto Moniz, odkud je ideální vydat se na průzkum severní části ostrova. Bazénky jsou unikátní především svým umístěním s výhledem na moře a strmé útesy. Svou různorodou hloubkou jsou ideální i pro menší děti,“ říká Lenka Pátek a dodává, že za návštěvu stojí také les Fanal, třetí nejvyšší vrchol Madeiry Pico de Ariero nebo vyhlídka Cabo Girao.

„Krásná je vesnička Santana, kde jsme kromě klasických půvabných áčkových domečků objevili také skvělou motokárovou dráhu. A doporučuji také návštěvu vesnice Porto da Cruz, v níž se nachází rumerie. Uvidíte, jak se rumy vyrábějí, ochutnáte, můžete si je tady i koupit,“ uzavírá výčet nejzajímavějších míst Lenka Pátek z CK Blue Style.

Historie levád sahá do raného novověku

Jestli hledáte jediný důvod, proč vyrazit na Madeiru, pak jsou to bezesporu levády. Tyto unikátní zavlažovací systémy tvoří nesmírně hustou síť po celém ostrově. Již před staletími je na extrémních a velmi obtížně přístupných místech vybudovali otroci, jejichž dřina je zde cítit ještě dnes. Ani nyní není totiž možné se k některým z nich dostat jinak než pomocí jištěného lana.

V současné době jsou levády ideální turistickou atrakcí. Cesta vede neustále do mírného svahu a je nesmírně příjemnou procházkou, při které budou návštěvníci obklopeni nespoutanou přírodou, bujnou vegetací, vodopády, tichem a klidem. Jednou z jednodušších levád je Levada dos Tornos, ke které jezdí z hlavního města hned několik autobusových linek. Je dlouhá asi pět kilometrů a zabere zhruba dvě hodiny. Největším zpestřením na trase je 400 metrů dlouhý tunel. Tato leváda je vhodná pro nenáročné turisty, kterým stačí seznámení s levádou městského typu.

O něco více okouzlující je například jedna z nejstarších levád, jedenáctikilometrová Levada do Furado, vedoucí vavřínovým lesem, která je rovněž dobře dostupná autobusem. Jednou z nejoblíbenějších je Levada 25 fontes vhodná i pro rodiny s dětmi, na kterou je možné se dostat z vulkanické plošiny Paul da Serra. Mlhy, vřesoviště, stáda skotu nebo hustý mech zde připomínají Skotsko. Nádherné výhledy a vodopády obklopené hustým pralesem jsou k vidění putováním podél Levada Caldeirao Verde, jejíž absolvování je naprostou povinností pro všechny milovníky horských hřebenů.

Nahoru i dolů

Kdo chce ještě výše, může zdolat nejvyšší horu Pico Ruivo, která kromě nádherné přírody samozřejmě přináší úchvatné výhledy. Na cestu je dobré si vyhradit celý den a ponechat dostatek sil. Místy je nutné se přidržovat příkrých zábradlí nebo stoupat úzkými schůdky vytesanými ve skále. Trasu je možné absolvovat v jednodušší variantě z parkoviště Achada do Teixeira, kam je ideální dopravit se taxíkem nebo půjčeným autem. A jak už to tak u vrcholů bývá, i zde je počasí nevyzpytatelné. Na škodu tak nebude přibalit si nepromokavou bundu.

„Při zemi“ je naopak možné zůstat při absolvování oblíbeného coasteeringu neboli „pobřežního canyoningu“, což je nejlepší způsob, jak prozkoumat dechberoucí pobřeží Baia d’Abra ve městě Canical. Tento bezpečný adrenalinový sport je kombinací slaňování, horolezectví a seskoků do moře a je vhodný pro rodiny, skupinky nebo jednotlivce v každém věku, kteří umějí plavat. Díky nádherným kulisám skalnatých útesů budou mít všichni milovníci dobrodružství zážitek na celý život.

A až se budete vracet z některého z vašich dobrodružných výletů, vzpomeňte si na rybářskou vesničku Camara de Lobos, která je vzdálená jen deset kilometrů od hlavního města. Tento rybářský přístav proslavil v padesátých letech Winston Churchill, který zde trávil dovolenou a věnoval se malování místních barevných lodiček.

Zdroje inspirativních rad: CK Blue Style a Travelbible.cz

Článek vznikl ve spolupráci s cestovní kanceláří Blue Style.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist